ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 7:44 a zapadá v 16:41
vychází v 0:08 a zapadá v 10:39
 

Časopis Myslivost

ZVÍŘATA NA ČESKÝCH PIVNÍCH ETIKETÁCH

26  František ŽVÁČEK
Objevování zvířat na pivních etiketách v našem seriálu, který jsme započali v prvním letošním čísle Mysliveckých zábav, ukončíme kde jinde, než doma, v České republice. I když zde nenalezneme takovou rozmanitost druhů, jako v jiných zemích či světadílech, i naše příroda má co nabídnout nejen pivnímu fajnšmekrovi.
Těžko se asi u nás nejde člověk, který by neznal věhlasného velkopopovického kozla, pravděpodobně náš nejznámější symbol zvířete na pivní etiketě. A nejen na ní. Toto zvíře jménem Olda bývalo dlouho ozdobou venkovních vstupních prostor do pivovaru. Za léta výroby tohoto známého moku se objevilo samozřejmě mnoho etiket s tímto symbolem, proto představím jen jednu z nejstarších variant.
     A co nám dále nabízejí naše pivovary a pivovárky? Není toho málo, jak by se mohlo zdát. Na našich etiketách můžeme spatřit nejen zvěř z našich lesů, hájů, luk a polí, ale i cizokrajná zvířata.
     Začněme králem zvířat lvem. Pochopitelně se objevuje na etiketách ve znacích měst či pivovarů, ale asi nejznámější je Královský lev pivovaru Hradec Králové. Zůstaneme ve východních Čechách, neboť nám vedle středních Čech a Moravy nabízejí nejvíce těchto motivů. Hned dva pivovary zde nabízejí k ochutnání pivo se symbolem vládce našich dávných lesů - zubra či býka. V Pardubicích je to Pernštejn s výjevem našich národních pověstí, rodinný pivovar Bernard v Humpolci si vzal býka jako symbol pro svůj silný ležák Ox. Zajímavostí lahví s těmito etiketami jsou i „trhací“ rychlouzávěry. V minulosti se naši předkové často setkávali s dalším silným obyvatelem našich lesů - prasetem divokým. Kance si vybral pro své etikety i minipivovar v Žamberku. Pokud si ho dáte přímo točeného v pivovarské hospůdce, každé desáté máte zdarma. Pivovar Svitavy nám až do ukončení své činnosti nabízel světlý ležák Gal se symbolem galského kohouta. Z ptáků bychom ještě mohli na etiketě pivovaru Nová Paka objevit bílého orla s roztaženými křídly před panoramatem hor či husu ve znaku na Olivětínském ležáku pivovaru Broumov. Čápa v různých variantách nám představují etikety pivovaru Březnice. Výstižný byl název produktu - Čapovar. Pivovar Rakovník využívá jako svůj symbol na etiketách raka. Dal i jméno světlému pivu Rakovar. Koně zase představuje etiketa Zlatý kůň již zrušeného pivovaru v Berouně. Stejný pivovar hojně využíval na etiketách medvěda lízajícího pěnu ze sklenice s pivem. Nyní motiv medvěda převzal nově založený rodinný pivovar a dostal název Berounský medvěd. Dva mědvědy držící ve svých předních tlapách lahev s pivem používal i pivovar Benešov, dnes ho známe spíše jako Ferdinanda.
     Když se přemístíme na jih a západ Čech, tak třeba chodské pivo reprezentuje rodinný pivovar v Chodové Plané, který si dal do znaku psa. Symbolem „psohlavců“ se pyšnil dnes již uzavřený pivovar v Domažlicích. Na Moravě bývá častým motivem v různých provedeních moravská orlice. Používal ji například pivovar v Olomouci, Znojmě či Opavě. Jihlavský ježek vévodí již roky etiketám pivovaru v Jihlavě. Kvalitní pivo Zubr se zvířetem stejného jména představuje na svých etiketách pivovar v Přerově. Že si v Brně můžeme dát Brněnského draka v různých variacích není nic neobvyklého. Je ale poměrně zajímavé, že kousíček dál na jih si můžeme v pivovaru Janáček v Uherském Brodě dát lahev piva s hrůzostrašně vyhlížejícím krokodýlem.
     Putování za motivy zvířat ukončíme v Českých Budějovicích. Poměrně nedávno se na trhu objevilo pivo z místního Budvaru, které se jmenuje Pardál. Pivo bylo vyrobeno přímo podle připomínek pivařů a milovníků zlatavého moku. Jeho chuť se vylaďovala přímo na ochutnávacích akcích.
     Ale přece jen ještě jednu poznámku - asi nejhezčí etikety s motivem zvířat vydal pivovar ve Vyškově. Po známém tmavém pivu Havran či Březňáku s motivem zajíce, je to série české verze exportních etiket pro obchodní síť Quanto. Jedná se o pivo Kondor, Mamut, Mustang a Panter.
     Tímto skončila naše exkurze do světa piva a zvířat na pivních etiketách. Výběr nebyl zdaleka úplný a uzavřený. Některé pivovary zanikají, jiné malé zase vznikají a tak bude stále co na etiketách obdivovat. Mnohem důležitější ale je, abychom jednou nemuseli některá z uvedených zvířat obdivovat jen na pivních etiketách, případně v zoologických zahradách. A mít to vždy na paměti při svých vycházkách do přírody, ale třeba i za našim oblíbeným pěnivým mokem.
 
František ŽVÁČEK
 
Zpracování dat...