ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 7:44 a zapadá v 16:41
vychází v 0:08 a zapadá v 10:39
 

Časopis Myslivost

Stezka slavného rodáka

29  Ivana SKÝPALOVÁ
Je to trochu neobvyklé, aby se mimo listopad konala mše svatá v duchu myslivecké tradice. Stalo se tak. V obci Kunovice, která leží na severovýchodním úpatí Hostýnských vrchů, na rozhraní Valašska a Záhoří. Je to vesnička malá, ale s o to větším a slavnějším rodákem...
Touto osobností byl, je a navždy zůstane prof. dr. ing. Rudolf  Haša, dr.h.c., který se v Kunovicích prvního dubnového dne roku 1881 narodil a také zde dvanáctého dubna 1963 zemřel. Český lesnický odborník a pedagog, profesor lesnické ekonomiky na vysoké zemědělské škole, dnešní Mendelově univerzitě v Brně.
     Našeho rodáka vedla k vystudování lesnické školy láska k přírodě. Vášeň.  Do roku 1909 byl v lesnické praxi v Nasavárkách. V roce 1910 začal působit na lesnické škole v Písku a vytrval zde čtyři roky. Od roku 1914 působil jako administrátor auerspergského panství v Zelené Hoře na panství Nepomuk. Od roku 1920 potom v Brně. Byl jmenován profesorem zařizování a oceňování lesů, dendrometrie a užité geodézie na zdejší Vysoké škole zemědělské. Zde vybudoval Ústav zařizování, oceňování lesů a dendrometrie a v jeho čele stál od roku 1920 do svého odchodu do důchodu. Úspěšně řídil školní statek o rozloze téměř osm tisíc hektarů, organizoval zahraniční výměnné praxe. V letech 1921 – 1939 byl pověřen založením a řízením oddělení lesnické ekonomiky Státních výzkumných ústavů lesní produkce v Brně. Stal se autorem četných studií, článků a přednášek. Díky odvaze, obětavosti, osobní statečnosti a diplomatickým schopnostem se mu podařilo uchránit v době nesvobody většinu materiálů i duchovních hodnot školy. Byl zvolen rektorem školy, zastával prorektorský úřad. Za zásluhy mu Univerzita udělila titul čestného doktora technických věd.
     Profesor Haša nenašel pro  svou velkolepou činnost v čase totality velkého pochopení  a proto byl nucen svoje životní spisy a knihy tajně vydávat v zahraničí, převážně ve Švýcarsku. Snažil se vydat Dějiny české myslivosti, ale bez úspěchu.
           Pro svoje rodiště udělal víc než kdokoliv jiný, zasloužil se o získání parcel, lesů od arcibiskupského velkostatku Kelč. Dnes tyto lesy vlastní obec a čerpá z nich finanční podporu. V roce 2004 byla v jeho rodné obci založena Společnost pro naplnění odkazu profesora Rudolfa Haši. Společnost, Obecní úřad a Myslivecké sdružení Podhůří se snaží naplňovat jeho nesmrtelný odkaz. V loňském roce byla vybudovanáza přispění sponzorů Naučná stezka profesora Rudolfa Haši. Vydáte-li se po ní, čeká vás překrásná procházka po směrových šipkách se čtyřmi rozcestníky, lávkou a rozhlednou na nejvýše položeném místě nad obcí , kterým je vrchol Kunovická Hůrka s výškou 587 metrů nad mořem.  Cestou se můžete zastavit, posedět a odpočinout si na dřevěných lavičkách, občerstvit se vodou ze zastřešené studánky. V letošním roce se také u příležitosti 130. výročí jeho narození podařilo vysadit lipovou alej, která nese opět jeho jméno. Pokud budete projíždět obcí Kunovice, můžete navštívit místní hřbitov a zhlédnout rodinnou hrobku, kde profesor Rudolf Haša spí svůj věčný spánek...
 
Ivana SKÝPALOVÁ
Ilustrační snímek František KŘENEK
Zpracování dat...