ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2000

Technické prostředky dohledávání zvěře

Ing. Ladislav DÉKANY
Technické prostředky dohledávání zvěře
Myslím si a určitě budete se mnou souhlasit, že dohledání střelené zvěře je povinností myslivce i lovce. Etickou i morální povinností. Příliš často se totiž stává, že po výstřelu se zasažená zvěř ztratí v lese. Někdy zhasne po několika metrech, někdy je třeba vynaložit mnoho sil a prostředků k její dohledání.
Obvykle pak nastupuje lovec se svými zkušenostmi. Zkoumá chování zvěře po výstřelu, barvu kterou zvěř zanechala na místě, stopy zvěře které ukazují směr pohybu a spoustu dalších více nebo méně důležitých znaků. Pokud má za sebou léta praxe, zná a umí a má štěstí, pak má určitě i úspěch. Dohledá střelenou zvěř. Pokud ale nastanou zhoršené podmínky, jako je noc, déšť, sněžení, přírodní překážky, šance na dohledání klesají. Všichni určitě známe obtížnost dohledávání třeba lončáka v roští, kde je průchod vysoký sotva jeden metr.

Nestačí-li člověk, pak většinou nastupuje nejlepší přítel člověka - lovecky upotřebitelný pes. Dokáže vyřešit spoustu případů, na které již lovec nestačí. Má totiž podstatně lepší smysly, než jeho pán a pokud je dobře vycvičen je nezastupitelný při dohledávání, ale také při vyhledávání zvěře v lese.

Technické pomůcky pro dohledávání


Vývoj techniky však nejde zastavit. A vývoj techniky je také akceptován lovci. Ostatně kdyby nebyl, lovili bychom dodnes oštěpen nebo lukem. Pomůcky pro lov se vyvíjí také. Vždyť kdo ještě střílí pomocí mechanických mířidel (muška + hledí). Hodně takových nebude, i když se jich určitě několik najde. Drtivá většina používá optická mířidla. Tak jak se vyvíjí zbraně, jak se vyvíjí pomůcky pro lov, tak se vyvíjí i prostředky na dohledávání a vyhledávání zvěře. Technické prostředky.

Sprej


První pomůckou, o které bych rád napsal je Sprej. Možná se teď zeptáte k čemu je sprej potřebný při dohledávání zvěře? Je to jednoduché. Většinou, když zvěř střelíte, tak barví. Více, nebo méně. Nemáte-li sebou psa - barvaře, nebo nemáte-li dostatek zkušeností ve stopování, většinou stojíte před dvěma otázkami. První, byla zvěř na kterou jsem střílel vůbec zasažena? Druhá, kterým směrem odběhla? Odpověď vám dá specielní sprej. Postříkáte místo na kterém stála zvěř, když jste střílel. I mikroskopické kapky krve, které by jste volným okem neviděl vám po styku se sprejem začnou světélkovat. Specielní sprej totiž po kontaktu s krví začne intenzivně světélkovat modro-bílým světlem a tím vám dá odpověď na první otázku. Pokud neznáte ani směr úprku zvěře, stačí popojet v předpokládaném směru a použít sprej znovu. Případně začít dělat větší a větší kruhy kolem daného místa, spolu se sprejem. Intenzivní světélkování vám pak prozradí místo, kudy šla postřelená zvěř.

Několik informací o spreji. Je to americký výrobek, dodává se ve formě dvou tekutin, které se před použitím musí smíchat do nádobky s ručním rozprašovačem. Princip činnosti je chemická reakce sloučeniny s barví zvěře. Jedna dávka vystačí na zhruba 500 metrů stopování. Přírodě neškodí, sám se totiž rozkládá. Je vodou ředitelný, neobsahuje žádný alkohol. Po styku s barvou světélkuje 1 až 4 minuty. Má několik nezanedbatelných výhod, v porovnání s jinými "živými" prostředky. Je natolik citlivý i na mikroskopické části barvy, že pracuje na stopě staré i 24 hodin. To znamená, že když večer opustíte místo a ráno se tam vrátíte, sprej bude stále fungovat (byla-li tam ovšem barva). Sprej reaguje s barvou i za deště, kdy je rozpoznání barvy mimořádně obtížné, zvláště pokud zvěř moc nebarví. Při práci se sprejem platí, čím větší tma, tím lépe je vidět světélkování. Nepotřebujete ani baterku, ani žádný jiný druh světla. Světélkování je dostatečně silné. Podle údajů výrobce výborně pracuje i na sněhu, protože kapky barvy, které pronikají do lehkého prašanu jsou vlastně neviditelné, ale okraje takovýchto děr jsou po nasprejování díky světélkování velice dobře viditelné. Toto jsem ale nezkoušel. Několik přiložených obrázků ukazuje reakci barvi zvěře a spreje.

Stopař


Druhou pomůcku začnu otázkou, která je trochu zvláštní. Víte jak se hledají v moři schované ponorky? Z družice, která krouží kolem Země se pomocí specielních teplotních senzorů vyhledává teplo, které ponorka vyzařuje při svém pohybu. Stejná technologie, od stejného autora, jenom mnohem levnější a jednodušší se využívá i pro dohledávání zvěře. Autor je totiž lovec. Vysoce citlivé senzory vyhledávají teplo, které vydává zvěř.

Přístroj (stopař) pro dohledávání zvěře má tvar podlouhlé baterky (viz obrázek). Díky svým citlivým senzorům umí pracovat i za deště, mlhy, nebo sněžení. Vyhodnocuje teplo, které je vyzařováno lidmi, ptáky i zvěří. Díky své citlivosti (reaguje na teplotní rozdíl již od jednoho stupně Celsia) mu neunikne prakticky nic. Přístroj indikuje přítomnost tepelného zdroje (ne jenom zvěře, reaguje na všechno co vyzařuje teplo, to jest i na člověka!) pomocí deseti svítících diod. Čím je zdroj tepla větší, nebo je blíž, tím větší počet diod svítí. Není to ale jenom takhle jednoduché.

Přístroj obsahuje mikropočítač, který automaticky vyhodnocuje okolní teplotu, vlhkost, rychlost pohybu vaší ruky, zesílení přístroje, šumovou bránu a počet teplotních zdrojů, které zachytil. Přístroj umí vyhodnotit buď všechny objekty, nebo jenom ten největší.

Základní použití přístroje. Držte přístroj jako by jste svítili baterkou. Pohybujte s ním z leva doprava a dívejte se na displej. Svítící diody se rozsvítí v tom směru, ve kterém se nachází zvěř. Pokud pohybujete přístrojem rychle, ukáže vám směr na největší objekt, pokud pohybujete rukou pomaleji, ukáže vám směr i na ostatní zdroje tepla.

Přístroj vyhledává v takzvaném okně. Toto okno má velikost 10 krát 10 metrů na vzdálenost 100 metrů a 100 krát 100 metrů na vzdálenost 1 000 metrů. Ano, přístroj je mimořádně citlivý a umí rozeznat jelena až na vzdálenost jeden kilometr při přímé viditelnosti. V řidším lese má dosah zhruba 200 - 250 metrů a hustém porostu do100 metrů, v kukuřici např. do 45-50 metrů. Ale funguje ne jenom na jelena. Je schopen zachytit i menší zvěř, jako je liška nebo zajíc, pernatou zvěř nevyjímaje!

Z tohoto hlediska se jeví tento přístroj jako ideální pomocník na dohledávaní střelené zvěře. Pokud po výstřelu zasažená zvěř odskočí a odběhne pryč, jste schopni ji sledovat a dohledat i na poměrně velkou vzdálenost. Stejně tak například při honu na bažanty se často stává, že zasažený bažant přeletí, sedne si za střelce někde do remízku, nebo hustšího porostu. Je zvykem (aspoň ve sdruženích, kde jsem byl na lovu) dohledávat po každé leči i jednotlivé kusy, které byly střelené a kousek poodlétli. Pomocí tohoto přístroje je možné propátrat veliký kus území a pravděpodobnost dohledání se tak prudce zvětšuje.

Tento přístroj, na rozdíl od výše popisovaného spreje, má i jinou možnost využití. Tou je možnost obeznávat přítomnost zvěře v revíru ještě před zahájením lovu. Je to velice efektivní, když před skupinovým honem hospodář obejde revír, nebo před lečí zkontroluje přítomnost zvěře v leči. Také při individuelní šoulačce je tento přístroj velikým pomocníkem. Nejen že odhalí vysokou, nebo černou na větší vzdálenost (kdopak z nás dámy a pánové má ještě zrak v úplném pořádku?), ale umí reagovat i na schovanou lišku. Když totiž přístroj reaguje v půl metru vysokém porostu, jelen, nebo srnec to nebude. Můžeme se připravit na brokovou ránu a pomalým krokem se vydat tím směrem, kterým přístroj ukazoval. Přístroj nám tak dá čas připravit se a přiblížit se s větší jistotou a s větší pravděpodobností slovení.

Závěr

Co říci k těmto prostředkům pro dohledávání zvěře. V žádném případě nenahrazují zkušeného lovce nebo dobře vycvičeného loveckého psa. Jsou pouze doplňkem. Mají své místo vedle již tradičních metod dohledávání střelené zvěře.

Větší a zvyšující se zkušenosti lovce ulehčují dohledání zvěře. Neustálá práce se psem zvyšuje odbornost a úroveň spolupráce pes - lovec.

Tak i denní používání těchto pomůcek bude zvyšovat četnost dohledání a úspěšnost jejich nasazení. Platí to hlavně pro přístroj k určování teplotního vyzařování objektů. I přes to, že byl vynalezen lovcem a je určen pro lovce, mé první zkušenosti s ním byli opatrné. Již ale po týdnu používání jsem byl schopen přímo v terénu bezpečně rozpoznávat a určovat, co stojí za to a co ne. Chce to, ostatně jako cokoliv jiného jenom opakované používání a trénink.

Je otázkou, co pro nás přinese budoucnost v souvislosti s nasazením nové techniky při lovu. Nemyslím si ale, že bychom se jí museli bát nebo se jí stranit, s odkazem na zvyky, tradice nebo etiku. Nemyslím, že bychom měli nové nebo neobvyklé věci hned zavrhovat. Rozhodování o tom co bude sloveno a jak není totiž věcí techniky a vynálezů. Člověk je ten poslední, kdo stiskne spoušť a je na něm a pouze na něm, jestli to udělá odpovědně a s rozmyslem.Zpracování dat...