ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2000

20 let Loveckého tria ČMMJ

Redakce časopisu MYSLIVOST
20 let Loveckého tria ČMMJ
Nádherná prosluněná podzimní nálada v pražské oboře Hvězda byla v sobotu 23.9. stylovým zarámováním slavnostního koncertu lovecké hudby. V historickém sále Letohrádku Hvězda, který pamatuje i slavné parforsní hony z dob Rudolfa II., se sešli přátelé a příznivci Loveckého tria ČMMJ, aby zde oslavili dvacet let činnosti tohoto obdivuhodného hudebního tělesa.
Soubor Lovecké trio vznikl v září roku 1980. U jeho založení stáli Josef Selement a Petr Vacek. Podnět k založení vzešel od Jana Limy, bývalého vedoucího kulturního oddělení Českého mysliveckého svazu a Antonína Vacka, otce Petra Vacka.

Josef Selement (bývalý vojenský hudebník) a Petr Vacek (absolvent Pražské konzervatoře ve hře na lesní roh a kompozice) se sešli v září 1980 v kanceláři Českého mysliveckého svazu, kde spolu začali hrát loveckou hudbu. Zpočátku nebyla žádná hudební literatura vhodně upravená pro uvedený soubor a nebyly k dispozici ani lovecké rohy. Soubor vystupoval již od roku 1980 pod jménem Lovecké trio. Tehdy Petr Vacek přivedl do souboru Jana Karase, studenta Pražské konzervatoře, který však brzy odešel studovat hru na lesní roh do Brna a v souboru byl vystřídán Petrem Dudou. Příchodem posledního a nejmladšího člena souboru Tomáše Kirschnera se složení souboru ustálilo a v tomto složeni hraje dodnes. Petr Duda a Tomáš Kirschner byli studenty Pražské konzervatoře a absolventy Akademie hudebních umění v Praze. Soubor v současné době tvoří 4 hráči, kteří se specializují na interpretaci staré i současné lovecké hudby Všichni členové Loveckého tria komponují loveckou hudbu. Josef Selement se věnuje hře na borlici a lesnici. Ostatní hráči souboru se zaměřují na hru na lesnice a invenční rohy

Petr Vacek od samého počátku zavedl v souboru techniku hry krytí. Josef Selement překomponoval prvotní skladby s názvem Obrázky z přírody na tzv. úlovky, tj. krátké skladbičky které se troubí při ulovení trofejové zvěře. Všechny tyto úlovky byly oficiálně schváleny Českomoravskou mysliveckou jednotou jako dodatek k Dykovým signálům.

Repertoár souboru se rychle rozšiřoval, soubor hraje při různých mysliveckých i nemysliveckých příležitostech. Soubor nahrál během svého trvání již několik MC a CD pro tuzemské i zahraniční posluchače. Z posledních prací jmenujme alespoň MC Lovecké signály a fanfáry a nebo poeticky laděné MC Příběh vánoční. Loveckou hudbu interpretuje soubor i v rozhlase a televizi.

Uznání svého umění se dočkalo Lovecké trio i v zahraničí. U roce 1983 získalo nejvyšší počet bodů v mezinárodní soutěži trubačů v Rakousku a poté pravidelně koncertuje kromě tuzemska též v sousedních zemích.

Petr Vacek dbá po celou dobu na vysokou kvalitu interpretace lovecké hudby a věnuje se výchově nových mysliveckých trubačů. Josef Selement seznamuje členy s praktickou myslivostí a vede je k dodržování starých mysliveckých zvyků a tradic. Po zvládnutí techniky krytí se Petr Duda specializoval na interpretaci obtížných partů lovecké hudby a Tomáš Kirschner napomáhá s organizační a agenturní činností.

Při slavnostním koncertu v letohrádku Hvězda se představili i nejmenší členové souboru, možná budoucí nástupci - Matěj a Kristýnka Vackovi, se svými ukázkami se přidali i trubači OMS Tachov a trubači OMS Přerov - všichni členové Klubu trubačů ČMMJ. Součástí dojímavé atmosféry odpoledního koncertu byla i poděkování z řad hostů, zvláště pak poděkování nestorovi souboru panu Josefu Selementovi, který sice s muzicírováním nekončí, ale využil koncertu k oficiálnímu oznámení ukončení aktivního vystupování. I když nebude pravidelně vystupovat, bude souboru nadále skladatelskou a tvůrčí oporou.

Za 20 let činnosti Loveckého tria tak vznikl soubor, jemuž je obtížné najít v evropském měřítku rovnocenného partnera v oblasti lovecké hudby. Věříme. že ještě dlouho bude Lovecké trio těšit srdce posluchačů, myslivců i nemyslivců, a rozdávat radost při nejrůznějších vystoupeních. Přejeme mu jistě i jménem drtivé většiny čtenářů Myslivosti mnoho tvůrčí invence a aktivity do dalších let.



Zpracování dat...