Časopis Myslivost

Čištění zbraní

Věc samozřejmá a jednoduchá?  Dr.Ing.Jiří Hanák
Čištění zbraní
Zdánlivě jednouchá a samozřejmá věc a přes to se setkáváme s různými názory. Někteří “zkušení” myslivci často tvrdí, že zbraň není třeba čistit nebo jen občas tak "na vánoce".
Nedejme však na podobné rady. Čištění zbraně je velmi důležitým prvkem péče o zbraň. A to každé zbraně. Každá zbraň, i ta nejkvalitnější, vyžaduje řádnou údržbu čištěním a konzervací. Čistit je třeba i zbraně s chromovaným vývrtem nebo vyrobené z korozivzdorných materiálů. V řadě případů se jedná o materiály pouze se zvýšenou odolností proti korozi nikoliv však zcela korozivzdorné.

Nedostatečná péče může zapříčinit i naprosté znehodnocení zbraně během několika málo let používání. Proto údržbě zejména dražších zbraní věnujeme zvýšenou pozornost.

Nejdůležitější je pečlivě ošetřovat vývrt hlavně. Péče o vývrt nám nejvíce ovlivňuje přesnost střelby a trvanlivost hlavně.

V hlavni po výstřelu zůstávají různá rezidua po výstřelu. Při výstřelu střela zanechává na povrchu vývrtu otěr ze svého pláště a současně zde zůstávají drobné zbytky po střelném prachu. Ve spojení se vzdušnou vlhkostí zbytky spalin vytváří kyseliny, které agresivně působí na materiál hlavně. Pokud se vývrt po střelbě nevytře a nevyčistí lze pozorovat první stopy koroze již po 24 hodinách, což viditelně zjistíme vytřeme-li vývrt bílou vatou na níž zůstane otěr charakteristické barvy rzi.

Zbytky po výstřelu také časem oxidují a tvrdnou. Zůstanou-li ve vývrtu, potom se dalším výstřelem vtlačují do vývrtu a urychlují jeho erozi. Tak mimo chemických vlivů přistupují i vlivy mechanické. Z tohoto důvodu je třeba čistit i vývrty hlavní vyrobených z korozivzdorných materiálů. Odstraněním pevných zbytků po výstřelu je třeba zabránit mechanickému poškozování vývrtu.

Zcela nutné je okamžité čištění zbraně po návratu z lovu nebo pochůzky pokud venku prší nebo je zvýšená vlhkost. Pokud jsme na lovu mimo domov je téměř bezpodmínečně nutné, alespoň provést nástřik oleje do vývrtu a na povrch zbraně ještě před uložením do přepravního pouzdra. Uložení vlhké zbraně do pouzdra, kde se voda nemůže dobře odpařovat způsobí vytvoření ideálního prostřední pro rez a na zbrani mohou vzniknout již do druhého dne stopy koroze, které se obtížně odstraňují, poškodí vývrt nebo na povrchu vzhled zbraně.

Dříve se k čistění a konzervaci používal dvoustupňový systém. Nejprve se čistící emulzí uvolnily spaliny a otěr střel a po té se konzervačním olejem zbraň nakonzervovala. Dnes je k dispozici řada přípravků, které obsahují současně rozpouštěcí, čistící, konzervační a ochranné složky. Jedním z nejlepších je tuzemský Konkor 101 vyvinutý původně pro armádní účely. Ten má velmi dobré čistící schopnosti, výborné konzervační vlastnosti a vysokou odpudivost proti vodě. Ze zahraničních výrobků jsou velmi dobré Balistol, Venatol, Break Free a další. Popularizovaný olej WD 40 má výborné čistící a rozpouštěcí vlastnosti, ale jen velmi krátkodobou ochranu proti korozi. K čištění a konzervaci lze použít i přípravky se silikonem, molykem, nebo teflonem. Tyto příměsi zlepšují kluzné poměry v hlavni a zvyšují životnost vývrtu i přesnost střelby a zpříjemňují chod mechanismů zbraně. Čistění je nejlépe provést tak, že po návratu z lovu prostříkneme vývrt větší dávkou oleje. Pokud je prováděno čistění po větší střelbě a vývrt je více zanesen otěrem střel, je možné před olejem použít speciální rozpouštěcí přípravek např. Scruber nebo starší čistící emulzi. S úspěchem lze použít i rozpouštěcí přípravky k čistění motorů vozidel. Po použití rozpouštěcích a čistících přípravků je bezpodmínečně nutné aplikovat kvalitní konzervační olej.

Po nástřiku oleje zbraň postavíme na plstěnou podložku ústím dolů. Olej necháme dostatečnou dobu působit (minimálně 24 hod). Potom vytěrákem směrem od nábojové komory k ústí vývrt opakovaně vytřeme a před uložením zbraň znova naolejujeme a to vývrt, mechanismy i vnější plochy zbraně.

Vzhledem k tomu, že současné přípravky mají intenzivní rozpouštěcí a čistící schopnosti není třeba používat kartáčky z oceli nebo z mosazi. Ty zbytečně zdrsňují povrch vývrtu a zanechávají zde mikroskopické vrypy, které mohou být ložisky budoucí koroze a zvýšeného opotřebení.

K výtěru použijeme vytěrák mosazný nebo s povlakem z umělé hmoty. Ocelový vytěrák z důvodu nebezpečí poškození ústí raději nepoužíváme. Na trhu je jich řada, ale jsou skutečně nevhodné. Pokud takový vytěrák vlastníme je dobré navléci na něj umělohmotnou bužírku. Výborný vytěrák si můžeme snadno vyrobit z mosazného drátu určeného k pájení na tvrdo o průměru cca 5 mm. Na jednom konci vyřežeme závit k uchycení čistící koudele a na druhém vytvoříme oko nebo osadíme rukojetí, která se běžně používá na ruční nářadí. Vojenské vytěráky řetízkové nebo lankové z důvodů možného vydírání ústí nepoužíváme. V prodeji jsou různé štětinové a lacetkové kartáčky. Ty se dají s výhodou použít pro hrubší a jemnější čištění a pro nanesení stejnoměrné konzervační vrstvy a pro čištění brokovnic. Po zanesení nečistotami se musí vyčistit v benzínu. Pro čištění kulových hlavní se však dají nahradit levným, ale výborným prostředkem a to obyčejnou konopnou koudelí, která se používá v instalatérství. Koudel velmi dobře stírá i pevnější rezidua a má dobrou nasákavost oleje.

Před střelbou vývrt vždy vytřeme suchou koudelí.

K údržbě zbraně patří i řádné uložení. Nejen z hlediska zákona, ale zejména z hlediska vhodného prostředí. Skříň na uložení zbraní musí být především v suché místnosti. Pro zabezpečení vhodného klimatu uvnitř skříně a k omezení vlivu vzdušné vlhkosti, která v různých ročních obdobích a podle počasí může být i velmi vysoká a na uložené zbraně nevhodně působit, je vhodné použít krabice se silikagelem, který váže vzdušnou vlhkost. Má rekuperační vlastnosti, takže po nasycení vlhkostí se dá vysušit v pečící troubě a opět použít. Podobnou službu nám poskytne i stavební sádra uložená v papírovém pytlíku. Jen je ji třeba po čase vyměnit za novou.

Pokud máme více zbraní a některé jsou delší dobu mimo pravidelné používání je třeba si uvědomit, že konzervace má jen omezenou dobu účinnosti je třeba ji pravidelně obnovovat. Některé přípravky poskytují skutečně jen krátkodobou ochranu. K dlouhodobější konzervaci je nejvhodnější Konkor nebo přípravky na nichž je výslovně uvedeno, že mají dlouhodobější účinek. V každém případě je nutno konzervaci opakovat každé dva měsíce. Pokud máme zbraně, které se nepoužívají vůbec nebo velmi málo (sbírkové nebo z jiných důvodů) je nejlepší použít konzervační prostředky na bázi vosků. Např. Resitin ML nejlépe zředěný benzínem a s přídavkem oleje. Před případným použitím je však třeba zbraň důkladně očistit a konzervační vrstvu odstranit (zejména ve vývrtu!).


Zpracování dat...