ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Mistrovství Evropy ve vábení jelenů ovládli Maďaři

Jiří KASINA
Mistrovství Evropy ve vábení jelenů ovládli Maďaři
Letošní jubilejní 5. ročník Mistrovství Evropy ve vábení jelenů se konal v Německu – v rámci doprovodných programů mysliveckých slavností “Natur Neu Erleben” v nádherném prostředí areálu Loreley nedaleko Koblenzu. Nedá mi, abych krátce nevzpomenul kouzelné místo, kam letos vábiči zavítali. Asi 700 metrů nad údolím mohutného Rýna, v místě opředeném pověstí o víle Loreley, která podobně jako starověké sirény vábila lodníky svým zpěvem, byl vybudován turisticky atraktivní areál s vyhlídkami, letní zastřešenou scénou a dalšími službami, kde se koná během roku mnoho kulturních a společenských akcí. Ve dnech 7.-9.6. zde probíhaly myslivecké slavnosti, kde kromě řady stánků s mysliveckými potřebami, posedy, kazatelnami a terénními vozidly byly i ukázky sokolníků, klubů chovatelů loveckých psů a jezdeckých oddílů. Dvěma stěžejními body programu v neděli 8.6. byla zemská soutěž mysliveckých trubačů (za neuvěřitelné účasti více než 600 trubačů!) a 5. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů.
Pořádající časopis Wild und Hund se zhostil úkolu s tradiční německou precizností na vysoké společenské úrovni. Sebelepší příprava je ale marná na rozmary přírody a tak jsme si letos zopakovali stejný zážitek z loňské Ohrady - soutěž byla krátce po zahájení přerušena na více než hodinu silnou dešťovou a větrnou smrští. Mistrovství se zúčastnilo celkem 14 jelenářů z Německa, Maďarska, Slovenska, České republiky a Chorvatska. Bohužel se bez omluvy nedostavili přihlášení Poláci a Rakušané a ukrajinští přátelé nedostali potřebná víza. Nakonec proto i porota byla pouze čtyřčlenná, místo pro polského porotce zůstalo prázdné. Bodové hodnocení bylo v rozmezí 1 - 6 bodů, soutěž se skládala ze tří ukázek, vábilo se bez pomoci mikrofonu. Naším již tradičním, osvědčeným a hlavně mezinárodně respektovaným porotcem byl ředitel Interlovu Ing. Jan Kupka. Naše barvy pak hájili dva již pětinásobní účastníci Milan Janík a Oldřich Novobilský spolu s "nováčkem" Pavlem Smejkalem.

Nutno říci, že nikdy nemůže být soutěž zcela objektivní, letos trápily porotce poryvy větru, které byly překážkou dobré slyšitelnosti, své ale udělali i diváci, kteří se z velké části nahrnuli pod stan na pódiu a byli tak po celou dobu soutěže natlačeni těsně za soutěžícími! Soutěže se také zúčastnili tři televizní štáby a řada místních fotoreportérů, kteří si nebrali servítky a s klidem telefonovali a bavili se třeba i přímo před stanovištěm porotců!

Dá se stručně říci, že letošní mistrovství ovládli jelenáři z Maďarska - mistrem Evropy se stal Péter Fehér počtem 69 bodů z 72 možných, na druhé místo se sice dokázal vklínit vynikající a asi dlouhodobě nejúspěšnější účastník mistrovství Vladimír Kaděrka ze Slovenska (67 bodů), další dvě místa ale obsadili opět Maďaři a navíc bratři - László Homolya (64 bodů) a Jozef Homolya (56 bodů). Nás může těšit, že jen o jeden bod méně znamenalo výborné páté místo pro našeho Oldřicha Novobilského (55 bodů), který tak porazil další výborné Slováky a Němce. V soutěži, kde byli spíše ve výhodě ti, kteří disponují hrubšími a hlubšími hlasy, asi neměli příliš šancí na lepší umístění další naši - Pavel Smejkal (10. místo, 47 bodů) a Milan Janík (12. místo, 43 bodů). I tak napomohli ke skvělé reprezentaci naší myslivosti.

O významu soutěže svědčí i to, že záštitu převzal sám zemský kancléř, při zahájení pozdravil soutěžící hejtman okresu Ems a starosta města St. Goarshausen v doprovodu krásné modelky - víly Loreley. I sám nástup pod vlajkami jednotlivých států byl působivý. Škoda jen že nejprve úmorné vedro a pak silná bouře asi odradili některé z návštěvníků, neboť´hlediště nebylo zdaleka plné. Na vysoké společenské úrovni bylo i podvečerní posezení a slavností vyhlášení výsledků na vyhlídce nad řekou. Při té příležitosti se Maďaři oficiálně přihlásili k tomu, že by příští rok uspořádali další ročník mistrovství. Zatím ale nevědí kde a kdy, čtenáře Myslivosti budeme určitě včas informovat. Maďarsko zase není tak daleko, aby příští rok naše reprezentanty podpořilo i české publikum.Zpracování dat...