Časopis Myslivost

Největší veletrh zbraní v Evropě

30 let IWA Nürnberg  Alexander KRAH, WILD und HUND
Největší veletrh zbraní v Evropě
V březnu tohoto roku oslavil IWA Nürnberg, největší odborný veletrh loveckých a sportovních zbraní, bezpečnostní techniky a všech s tímto souvisejících oborů třicetileté výročí svého trvání. Byl rozšířen i v pojmenování o název “Outdoor Classics” a jeho součástí se tak stala i tato rozvíjející se oblast průmyslu volného času.
IWA je čistě odborným veletrhem pouze pro výrobce, obchodníky, oborové a odborné svazy a odborný tisk, bez prodeje konečnému odběrateli, protože zde nakupují odborní (specializovaní) prodejci.

V roce 2003 zde 956 vystavovatelů ze 42 zemí představilo své výrobky 27000 odborným návštěvníkům z téměř 100 zemí. Více než 60 procent vystavovatelů prezentovalo lovecké a sportovní zbraně, pistole, repliky a sběratelské zbraně, 15 % bylo spojeno se specializovanými potřebami pro opakovací zbraně s příslušným střelivem a 12 % reprezentovalo optický průmysl s dalekohledy, zaměřovacími dalekohledy, technikou pro noční vidění a přístroje na zjišťování vzdáleností. Zbytek připadal na oděvy, literaturu, umělecké předměty a všeobecné vybavení, s hlavním zaměřením na lovecké a sběratelské nože. Nebylo téměř žádné oblasti nebo výrobku, který zde nebyl prezentován a nabízen.

Bezpochyby bychom i my myslivci, pokud bychom si všechny výrobky, o nichž si výrobci myslí, že jsou pro lov nepostradatelné, koupili, pak bychom se pod tíhou našeho vybavení zhroutili ještě před hranicemi honitby. Proto je nevyhnutelné zvolit a posoudit, co pro konkrétní lov vlastně skutečně potřebujeme.

Na druhé straně je takový veletrh i každoročním zrcadlem toho, co přinesl celosvětový technický vývoj a jaká nová technická řešení se nabízejí. Podle hesla "Nejlepší je nepřítelem dobrého" by se měl člověk při plánování nákupu nového loveckého vybavení o všem informovat, a to i s ohledem na různé cenové úrovně, pokud si jasně definoval osobní limit, kam až může jít, aby ho to "finančně nebolelo".

Ještě několik čísel k ekonomickému významu oboru, který byl na tomto veletrhu prezentován: Světový trh s loveckými a sportovními zbraněmi je finančně odhadován na zhruba čtyři miliardy EUR, k čemuž je nutno přičíst ročně ještě jednu miliardu EUR za střelivo. Zhruba 50 000 lidí pracuje v oboru výroby a prodeje zbraní a střeliva. Počty obchodů se zbraněmi jsou také docela zajímavé: např. v Německu je jich 1200, ve Francii 3000, ve Španělsku 2000, v Anglii 2000 a v Itálii 5000 obchodů pro myslivce a střelce! V 15 největších zemí Evropy je celkem evidováno na 10 miliónů myslivců.

Náš spolupracovník a dopisovatel Alexander Krah, redaktor známého německého časopisu WILD UND HUND, je velkým znalcem trhu a také zkušený myslivec, který vlastnoručně zkouší a používá v myslivecké praxi velké množství nových výrobků, zbraní a mysliveckých pomůcek. Na základě dlouhodobě dobrých a vstřícných vztahů jsme proto domluvili, že bude na stránkách Myslivosti postupně informovat o nejzajímavějších novinkách na světovém trhu, podobně jako nedávno v případě dalekohledů LEICA.
Zpracování dat...