ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Po roční přestávce opět na Kuksu

VI. Národní soutěž ve vábení jelenů  Ing. Jiří KASINA
Po roční přestávce opět na Kuksu
Po pauze, kdy se nekonaly na Kuksu Svatohubertské slavnosti, se opět sjeli do východních Čech příznivci mysliveckých tradic, kynologie, sokolnictví a vábení jelenů. Jelikož ale byla první říjnová sobota poznamenána nepřízní počasí, přijelo znatelně méně návštěvníků. Své asi způsobila i loňská pauza. I letos byla součástí programu redakcí Myslivosti pořádaná Národní soutěž ve vábení jelenů.
Ač i mezi přihlášenými soutěžícími zaúřadovaly nemoci a pracovní zaneprázdnění, je účast tuctu vábičů solidní. Porota ve složení Ing. Jan Kupka, Ing. Lubomír Klement, Ing. Jindřich Litomiský a Vladislav Krop měla úlohu nesnadnou z hlediska kvality a vyrovnanosti soutěžících, ale zároveň mnohem snazší než při loňském nepovedeném improvizovaném ročníku na Pražském výstavišti. Tentokrát mnohem lépe slyšela a vůbec celý průběh byl důstojnější než vloni. Bohužel ale i letos nás potrápilo počasí, v průběhu soutěže začalo pršet a samotný závěr téměř dvouhodinové akce probíhal za silného lijáku. Dík dodatečně všem divákům, kteří s deštníky i bez statečně vydrželi až do konce a ocenili tak snahu soutěžících. Soutěžící a porotu chránil stan, který sice barvou myslivecky neladil, ale umožnil alespoň regulérnost soutěže. A dík patří také tradičnímu excelentnímu moderátorskému výkonu MVDr. Františka Fejfara.

Samotná soutěž byla kvůli nepřízni počasí a časovému skluzu zúžena po dohodě poroty na 4 ukázky. I přes poměrně malý odstup dvou, resp. tří bodů se opět opakovala suverenita dvou lídrů těchto soutěží - Milana Janíka a Oldřicha Novobilského. O pomyslnou bronzovou příčku svedli boj až v dodatečné disciplíně Stanislav Hýbner a vloni třetí Pavel Smejkal. Opět potěšila solidní pátá příčka mladého nadějného Josefa Kaprase. Tři nejlepší nás budou reprezentovat na Mistrovství Evropy 2004 v Maďarsku, přesný termín a místo zatím nejsou známy.

Zmínil-li jsem se o nepřízni počasí, nemohu na závěr pominout i další, sice asi nechtěnou, ale nepříjemnou nepřízeň. Bohužel i po roční pauze se při Svatohubertských slavnostech ukázaly nedostatky v organizaci ze strany pořadatelů. Řád sv. Huberta, který je na všech materiálech označen za pořadatele, svěřil pořádání do rukou agentury z Hradce Králové. Výsledkem byla bohužel rozdílná interpretace učiněných dohod a nesoulad v programu. A tak nejenže jsem jakožto organizátor soutěže ve vábení nebyl informován, že na pódiu (které nechala pro soutěž postavit a zaplatila redakce Myslivosti) byl nasmlouván jiný program, ale ani nebyl dodržen časový harmonogram. V době, kdy již měla probíhat soutěž, se před pódiem promenovaly polonahé modelky s kolekcí sice hezkého, ale nemysliveckého oblečení za ohlušujícího rachotu nekonečně se opakující hudby. Přitom drtivá většina přítomných diváků se přijela podívat na soutěž ve vábení a ne na vláčně se pohybující děvy. Možná se mýlím, ale podle mne tyto krásky na rozdíl od jelenářů myslivce ze všech koutů republiky do Kuksu nevábí. A smutné je to, že si toto pořadatelé neumí uvědomit a zodpovědnost a rozhodnutí si přehazují jako nechtěný horký brambor. Nikdy jsem nebyl proti akci na Kuksu a vždy jsem byť třeba jen bezplatnou inzercí v Myslivosti Slavnosti podporoval. Jelikož se ale opakovaly stejné nedostatky a dohady z předchozích let, myslím, že si soutěž jelenářů zaslouží změnu prostředí i termínu. Nejpravděpodobnější variantou jsou červnové Národní myslivecké slavnosti na Ohradě - přesný termín a program bude v Myslivosti včas oznámen.

Vím, že si tak svolávám na svou hlavu zlobu některých členů Řádu, ale vězte, že i nadále budu do Kuksu jezdit rád a akci podporovat. Svatohubertské slavnosti ale přece musí obstát i bez soutěže ve vábení.

Hodnocení VI. Národní soutěže ve vábení jelenů
4.10.2003 - nádvoří zámku Kuks
Pořadí Číslo soutěžícího Jméno Body za disciplíny CELKEM
I. II. III. IV.
1 9 Milan Janík 20 18 16 17 71
2 12 Oldřich Novobilský 15 20 14 20 69
3 6 Stanislav Hýbner 18 16 17 17 68
4 3 Pavel Smejkal 12 20 16 20 68
5 8 Josef Kapras 16 19 16 12 63
6 10 Hubert Faber 12 16 15 19 62
7 4 Antonín Rudolf 9 14 18 20 61
8 11 Zdeněk Šimurda 17 11 11 18 57
9-10 2 Petr Novák 11 17 12 16 56
9-10 7 Bohumil Fojtášek 17 14 9 16 56
11 5 Miloslav Říha 16 13 12 9 50
12 1 Zdeněk Počtýnský 11 12 10 12 45
Zpracování dat...