ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

SRNCI SHAZUJÍ V ZÁŘÍ?

Ing. Petr Bílek
SRNCI SHAZUJÍ V ZÁŘÍ?
Myslivec na posedu tiše zaklel, protože tohoto starého škůdníka měl obeznaného již od jara a jeho odstřel plánoval už před říjí, aby dlouhou špicí nenadělal škody na mladých srncích. Starý srnčí mazák však vydržel celou lásku prožít v houštině u své družky a na volné pole vyrazil poprvé za dva měsíce právě dnes. Jenže ke své smůle v okamžiku, kdy zde opět panoval ten statný šesterák – stejně jako v době říje. Zkusil ze vzteku zabojovat, ale věk se projevil. Při prvním nárazu levý, mečovitý paroh zmizel. Srnec si uvědomil, že ztratil základní zbraň a uklidil se z dohledu. Potuloval se krajem lesa, když vtom znovu zahlédl šesteráka. Vyrazil za ním snad jen jako za nostalgickou připomínkou zlatých časů, se vzpomínkou na dobu, kdy jej při souboji příroda nezradila...
Tentokrát lovec nezaváhal, když odcházející srnčí senior otočil šedivou hlavu po sokovi nevěda, že nastavil hruď. Zazněla rána z kulovnice. Srdce bylo přesným cílem a zastavilo pouť dřívějšího matadora, zakladatele skvělé dynastie srnců v naší lesní enklávě. Dnešního zhaslého škůdníka však šlechtí jeho potomstvo, které nám přináší ty nejkrásnější trofeje v honitbě.

Zde a právě v tuto chvíli se setkaly dva protiklady ročního cyklu života srnců: projevy říje, které jsou typické pro konec července a shazování paroží, které obvykle začíná až po první dekádě října. Zřejmě díky rychlému poklesu hormonů u starého srnce, hlavně testosteronu v krvi, došlo k předčasné dekalcifikaci báze parohu a ten uletěl i s kouskem pučnicové báze, kde vylomená kost svědčí o tom, že hormonální proces teprve začal. Srnec ještě vlivem teplého počasí setrvačně kopíroval chování v říji, protože byl statným bojovníkem a paroh ulomil i přesto, že měl ještě částečnou pevnost v kosti lebky. Po ošetření zvěřiny dosáhl hmotnosti 18 kg.

Jen ten ulomený parůžek, který měl doplnit celek trofeje, si snad vzala Diana jako odměnu za přízeň lovci, protože ani pes, který při lovu pomáhal, jej nenašel.



Zpracování dat...