Časopis Myslivost

Moje zkušenosti s vábničkou na černou zvěř

Jiří KASINA
Moje zkušenosti s vábničkou na černou zvěř
Jsem zaměstnán u lesního podniku, ale nemám lesnické vzdělání a myslivostí se zabývám pouhé 3 roky. Černá zvěř v naší honitbě tvoří převážnou část ulovené zvěře.
Dovoluji si přesto reagovat na Váš článek v časopisu  Myslivost 3/2003 ohledně používání vábničky na černou zvěř.

Poprvé jsem se s ní setkal v loňském roce při ukázkách v pořadu slovenské televize HALALI. Tam ji předváděl opravdový odborník na vábení zvěře a celkem mě to zaujalo. U nás jsem se však k předváděné vábničce dostal až v listopadu (vábnička od firmy Ing. Michala Zubíčka). Od té doby si s ní hraji (učím se jí používat téměř čtyři měsíce) v průměru tak dvakrát týdně.

Výsledek se dá prozatím shrnout následovně:

1. V období chrutí (v zimě) funguje celkem spolehlivě na kňoury. Zaslechnou ji opravdu ze značné vzdálenosti a jejímu lákání většinou neodolají. Můžete si s nimi pak "hrát" i celou hodinu. Jak to bude po zbylá období roku, to ještě nevím.

2. Omezenou účinnost má při vábení bachyní a lončáků - dá se počítat tak s 50 % účinností a přiblíží se na vzdálenost tak do 60 m..

3. Samotná selata se mi zatím přilákat nepodařilo, s tím se dá počítat snad až tak v jarním období.

4. Obecně se dá černá zvěř vylákat na odkryté místo (pole, louka, paseka) i v době, kdy se tam normálně nevyskytuje.

Návod pro používání vábničky však nelze stanovit vlastně žádný. Jen pár doporučení:
- doporučená tři krátká zachrochtání po 30 sekundách opakovat tak maximálně 3x až 4x podle vzdálenosti výskytu černé zvěře od posedu
- poté chrochtat pouze jedenkrát (maximálně dvakrát) a prodloužit intervaly (zásada "Všeho moc škodí" se opět potvrzuje)
- v případě, že se černá dostatečně přiblíží - doporučuji přestat. U kňourů není riziko vysoké, ale bachyni poměrně snadno zradíte. A když Vás pouze slyší, ale na odkrytém místě nic nevidí, tak z krytu nevytáhne.
- kňour vyžaduje hlubší foukání (přímo z plic), bachyně a lončáci přiláká zase poněkud vyšší tón. Ústí plastové trubice je zapotřebí částečně krýt dlaní ruky (osvědčila se vzdálenost 4-5 cm a pletená rukavice).

Vše však záleží na cviku. Chvíli to trvá, ale když to nevzdáte, jsou Vám odměnou dlouhé "diskuse" s černou zvěří a nádherný zážitek i v případě, že nic neslovíte.

Vyzýváme i další čtenáře Myslivosti, aby se podělili o zkušenosti z tohoto jistě zajímavého a nového druhu lovu a napsali případně i zkušenosti s používáním i jiných vábničekZpracování dat...