Časopis Myslivost

Posedový vak a jeho využití

Miroslav Rudel
Posedový vak a jeho využití
Již jsou za námi doby, kdy jsme na noční čekané museli nosit těžké ovčí kožichy, vatované kalhoty a různé deky, abychom neumrzli na posedu. Při této výbavě, která vážila několik kilogramů, jsme po vystoupení na posed mohli jít za nějakou hodinu opět zpět, protože po ochladnutí začal na našem těle studit pot a ve vlhkém oblečení nám začalo být zima.
V poměrně nedávné době se na trhu objevily nové výrobky z nových materiálů, které nám čekanou na škodnou nebo černou zvěř, což je v dnešní době velmi aktuální téma, zpříjemní a hlavně nám chrání to nejdražš - naše zdraví. Já vím, hodně mladých myslivců řekne, že hodinu i dvě vydrží na posedu jen tak oblečený v hubertusu a zima mu není. Nemyslí však na stáří, kdy se teprve všechny tyto prochladlé hodiny projeví ve formě bolesti kloubů.

Od těchto problémů Vás mohou chránit posedové vaky, které se vyrábějí v několika variantách a z různých materiálů. Jako nejjednodušší je posedový vak řešený podobně jako spací pytel bez rukávů s popruhy, kterými se připne při sezení přes ramena, aby nesjížděl dolů. V tomto případě musíte jít oblečeni v kabátě a vak nesete v batohu. Při čekané, ale není utěsněn prostor mezi vakem a kabátem, kde uniká část tepla.

Dalším typem jsou kabáty, na které se vespodu připne přes boty malý vak, který chrání nohy. Toto je vhodné jen pro kratší čekané, protože kabáty jsou šity takovým způsobem, aby se v nich také dalo chodit.

Jiným typem je posedový vak tvaru spacího pytle i s rukávy a kapucí. V této verzi se teplo drží uvnitř, poněvadž je v něm člověk celý uzavřen. I zde je několik typů, podle způsobu nošení a propracování. Některé typy se nosí pouze smotány a na zádech, jiné jsou kombinovány a nosí se buď smotány na zádech nebo se spodní díl zvedne na záda a připne popruhy přes ramena. Tím se zněj vytvoří vlastně kabát, ve kterém se dá jít, ale jen na kratší vzdálenost k posedu, aby se myslivec nezapotil. Po vystoupení na posed se popruhy rozepnou, spodní díl spadne ze zad dolů a tím se zněj stane opět posedový vak.

I u těchto výrobků jsou rozdíly, a to v tepelné izolaci, v povrchové úpravě a v dalších úpravách. K náplni se používá od ovčího rouna přes různá mikrovlákna až po světoznámé mikrovlákno THINSULATE 3M. Právě od použití náplně závisí tepelná izolace. Zde záleží i na solidnosti výrobců, zda opravdu použijí deklarovanou náplň a v jakém množství Dokonce někteří výrobci používají materiály vhodné jen do přikrývek např. Sylan.. Od toho se také odvíjí cena výrobku. Na povrch se používá několik druhů látek například bavlna s vodoodpudivou úpravou, ale ta šustí, a proto se musí nechat pobrousit, aby se odstranilo šustění. Jako nejlepší materiál se osvědčil loden (hubertusovina). Výrobek sice není nepromokavý a je asi o půl kilogramu těžší, ale je bezhlučný, příjemnější na povrchu a i teplejší.

Mezi úpravy patří například vnitřní spodní část vaku chráněna proti vlhku pogumovanou látkou, doplnění vaku kapsami na ruce, náprsní kapsou na doklady, kapsičkami na náboje a krytí zipů légou, aby nedocházelo k úniku tepla přes tyto spoje. U těchto vaků se doporučuje používat termoprádlo a nenosit již kabát, ale jen svetr a maximálně vestu.

Teď již záleží jen na Vás, pro který posedový vak se rozhodnete. Věřím tomu, že při dlouhých čekaných a to nejen zimních, tyto vaky oceníte.Zpracování dat...