Časopis Myslivost

VÝROBA KULOVNIC V ČESKÉ ZBROJOVCE, a.s. UHERSKÝ BROD

Ing. Jiří Frenzl
VÝROBA KULOVNIC V ČESKÉ ZBROJOVCE, a.s. UHERSKÝ BROD
Tradice, přesnost, spolehlivost, životnost a kvalita to vždy byly a stále jsou synonyma spojená s výrobou ručních palných zbraní v České zbrojovce, a.s. v Uherském Brodě a nesoucích současnou značku CZ. Výroba ručních palných zbraní je spojena s touto akciovou společností od jejího založení v roce 1936. I když v době svého založení byl zbrojní podnik technologicky orientován k výrobě vojenských palných zbraní malých kalibrů, civilní ruční palné zbraně sportovní a zejména lovecké, tvoří se speciální vojenskou produkcí dokonalou výrobní symbiózu.
V roce 1965 došlo k reorganizaci československého průmyslu. Podnik v Uherském Brodě s novým názvem Přesné strojírenství, národní podnik byl začleněn pod nové generální ředitelství Zbrojovka Brno. Nemění se pouze název, ale dochází i ke změně výrobního programu. Sice již o dva roky dříve bylo rozhodnuto o delimitaci výroby loveckých a sportovních zbraní do Uherského Brodu, avšak již od tohoto roku má Uherský Brod plně pokrýt požadavky zahraničního obchodu. Teprve budoucnost ukázala, jak pro nový podnik v Uherském Brodě bylo důležité rozhodnutí zabezpečit nejen přesun výroby, ale i vybudování vývojové základny oboru zbraní.

Od delimitace výrobního oboru lovecké a sportovní zbraně byly v Přesném strojírenství nepřetržitě vyráběny i kulovnice určené pro lovecké a sportovní účely, a to od roku 1966 dodnes. K dlouhodobé stálici na trhu druhé poloviny 20. století však patřily kulovnice ZKK v provedeních ZKK 600, 601 a 602. Patřily k nejvýkonnějším, nejodolnějším a nejspolehlivějším zbraním na světovém trhu.

Kulovnice ZKK byly konstruovány v široké paletě 18 kulových ráží pro téměř všechny oblíbené ráže od .243 Winchester až po .458 Winchester. To umožňovalo použití kulovnic ZKK k lovu jak menších predátorů, tak i nejtěžší tropické zvěře. Byly u nich spojeny osvědčené vlastnosti závěru typu Mauser s tehdejšími požadavky na loveckou zbraň. Výsledkem byla spolehlivá a elegantní kulovnice s dlouhou životností a vynikající přesností střelby. Tři provedení kulovnice se lišila jen délkou závěrového mechanismu odvozeného od délky používaných nábojů.

Kulovnice ZKK 600 se střední délkou závěrového mechanismu měla rozměry nábojové schránky pro náboje do délky 80 mm a průměr dna nábojnice maximálně 12 mm. K výrobě byla připravena v rážích . 270 W, 7x57, 7x64, 30-06 Sprg., 8X57S, 8x64S, 9,3x62, 10,75x68 a později v ráži 6,5x55 SE. Kulovnice ZKK 601 s krátkým závěrovým systémem měla rozměry nábojové schránky pro náboje do délky 70 mm a průměr dna nábojnice maximálně 12 mm. Byla připravena v rážích .222 Rem., .222 Rem. Mag., .223 Rem., .243 W a .308 W. Kulovnice ZKK 602 s dlouhým závěrovým mechanismem měla rozměry nábojové schránky pro náboje do délky 95 mm a průměr dna nábojnice maximálně 14 mm. K výrobě byla připravena v rážích .375 H&H Magnum, .458 Winchester Magnum a později v ráži . 300 Winchester Magnum. Musím podotknout, že jednak vzhledem k poptávce, a nejen tuzemské, ale i k složitosti šíře sortimentu nebyly vždy všechny uváděné ráže vyráběny současně.

Na hlavně kulovnic ZKK byla používána jemnozrnná Elektro Poldi Steel, tedy ocel patřící k  nejušlechtilejším hlavňovým materiálům na světě. Při výrobě drážkovaného vývrtu podnik záhy opouští klasické třískové drážkování a přechází k produktivním tvářecím technologiím. Ke zhotovení drážek ve šroubovici využívá protlačování s následnou  kalibrací válcových polí vývrtu. Zanedlouho po zavedení této tvářecí technologie slučuje podnik obě operace do jediné s použitím jediného nástroje. Protlačování vytváří zpevněnou a tvrdou povrchovou vrstvu materiálu vývrtu, což se projevuje vyšší trvanlivostí zbraně. Téměř současně je vyvíjena technologie kování hlavní. Kromě jiných i nakoupením kovacího stroje rakouské firmy GFM drželo Přesné strojírenství Uherský Brod krok s trendem světového pokroku v oboru.

Pažby byly vyráběny z kvalitního ořechového dřeva v provedení Standard nebo Monte Carlo s lícnicí. Rybiny na pistolové rukojeti a na předpaží byly vyřezávány ručně. U kulovnic ZKK 600 a 601 v provedení Standard se montovala nízká botka. U provedení Monte Carlo a u kulovnic ZKK 602 se montovala ventilovaná pryžová botka, která lépe tlumí zpětný ráz. Puška mohla být vybavena jemně rýhovanou jednospouští nebo spouští s francouzským napínáčkem. Napínání se provádělo tlakem na spoušť zezadu, šroubkem v horní části spouště se seřizovala dráha odpálení. Zásobovací mechanismus ve formě schránky byl konstruován pro 5 nábojů a výklopná západka dna nábojové schránky byla umístěna v přední části lučíku. Závěr s klikou byly vykovány z jednoho kusu oceli, což spolu s mohutnými uzamykacími ozuby a dlouhým vytahovačem dávalo záruku dlouhé životnosti a vysoké spolehlivosti i za ztížených podmínek. Demontáž závěru byla snadná a nevyžadovala použití speciálních nástrojů. Klika závěru svou velikostí umožňuje ovládání v rukavicích, nepřekáží ani při střelbě, ani při transportu. V závěru byl uložen spolehlivá bicí mechanismus. Mířidla tvořilo hledí a muška. Hledí kulovnic ZKK 600 a 601 bylo sklopné a posunovatelné do stran. Hledí kulovnice ZKK 602 bylo na 100 metrů pevné, na 200 a 300 metrů byly plátky hledí sklopné a základna posunovatelná do stran. Muška byla snadno vyměnitelná bez použití speciálního nářadí. Pouzdro závěru bylo upraveno pro upevnění různých montáží zaměřovacích dalekohledů. Způsob upevnění zaručoval stejnou polohu i po sejmutí a opakovaném nasazení. Pojistka zajišťovala spoušťový mechanismus a současně blokovala závěr v zavřené poloze. V dalších modelech uherskobrodských kulovnic byl obrácen chod pojistky tak, aby bylo odjišťovánu pohybem k ústí hlavně a byla odstraněna částečná hlučnost. Konstrukční provedení, použitý materiál a výrobní technologie zaručovaly vysoké užitné hodnoty těchto loveckých kulovnic.

Spolu s kulovnicemi ZKK byla do sortimentu Přesného strojírenství , n.p., Uherský Brod delimitací ze Zbrojovky Brno převedena výroba kulovničky ZKW 465 známé pod názvem Hornet. Její již uherskobrodská rekonstrukce na ZKB 680 Fox vyústila v modernizovanou kulovničku ČZ 527 s kalibry .22 Hornet, .222 Rem a mnohem později s ráží .223 Rem.

ČZ 527 je precizní, polopažbená, opakovací puška s cylindrickým, otočně uzamykaným závěrem typu Mauser. Zbraň je určena k lovecké a sportovní střelbě. Dokonalé provedení pažby s lícnicí umožňuje přesnou střelbu. Střelivem je zásobována z pětiraného zásobníku. Z technických dat zaujme nízká hmotnost 2,8 kg. Zbraň je vybavena regulovatelným německým dvouspoušťovým napínáčkem. Regulace se provádí šroubkem umístěným mezi oběma spouštěmi. Odpor napínáčku činí 3 N a spouště 21 N. Pojistka spolehlivě zajišťuje zbraň proti nechtěnému odpálení a pracuje nehlučně. Přestože je ČZ 527 vybavena otevřenými mířidly, je možno s úspěchem používat puškový dalekohled připevněný do rybin v horní části lůžka.

Pažba s lícnicí, nízká hmotnost spolu s vysokou přesností střelby, to jsou důvody vysoké oblíbenosti u spotřebitelů. Od zakomponování výkonné ráže .223 Rem. do velmi lehké a tvarově elegantní kulovničky získávala každoročně v devadesátých letech minulého století ČZ 527 zlaté medaile ve své kategorii při soutěži oblíbenosti pořádané na mezinárodním veletrhu zbraní a střeliva IWA v německém Norimberku.

Rozsáhlou inovací kulovnic ZKK při zachování všech oblíbených vlastností této řady, zejména přesnosti, funkční spolehlivosti, trvanlivosti a bezpečného použití při lovu nebo sportovní střelbě byly zavedena v roce 1988 kulovnice ČZ 537. Byl to výsledek spolupráce pracovníků vývojové dílny a konstrukční kanceláře uherskobrodské zbrojovky. Byla to moderní, lehká a výkonná zbraň nenáročná na údržbu. Zahrnovala v té době oblíbené ráže 7x57, 7x64, . 30-06 Sprg., .243 W, .270 W, .308 W. Byla vybavena schránkou pro 5 nábojů a u ráží .243W a .308W zásobníkem pro 4 náboje. Pažba byla dodávána ve standardním nebo luxusním provedení s polomatnou povrchovou úpravou. Pojistka zajišťuje spoušťový mechanismus a současně blokuje kliku závěru proti otevření. Odjišťuje se ve směru střelby. Napnutí bicího mechanismu bylo signalizováno výstražníkem v zadní části závěru. Kulovnice byla standardně vybavena jemně regulovatelným napínáčkem nové konstrukce, na zvláštní požadavek přímou spouští.

Od loveckého provedení bylo odvozeno pro nejnáročnější střelce provedení ČZ Sport, a to pouze v ráži .308 W. Zesílená hlaveň a mohutná pažba s nastavitelnou botkou zaručovaly podmínky sportovního použití. Sportovní zbraň byla standardně vybavena dioptrickým zaměřovačem s možností použít puškový dalekohled.

Pro úplnost výčtu vyráběných kulovnic ČZ z Uherského Brodu nelze opomenout ani kulovnici Fairfox 1500 vyvinutou na základě konkrétního přání severského odběratele a kulovnici ČZ 531 s ukončeným vývojem, přípravou výroby a ověřovací série. Sériově bylo vyrobeno pouze asi 800 těchto zbraní a z titulu organizačních a personálních změn byla její výroba zastavena.

O současné produkci kulovnic v současné Zbrojovce, a.s. Uherský Brod, o peripetiích organizačně právních změn a používaných ochranných známkách a o výrobních technologiích garantujících vysoké užitné vlastnosti vyráběných zbraní budeme čtenáře Myslivosti informovat v dalším čísle.Zpracování dat...