ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

SWAROVSKI - Světová značka původem z Čech

Ivan ŠAFHAUSER
SWAROVSKI - Světová značka původem z Čech
Logo “Swarovski” zná bezpochyby každý,kdo se kdy zajímal o dalekohledy, puškové zaměřovače a optiku vůbec.Je to značka světového jména stejně jako například Zeiss, Bushnell, Leica atd. Ovšem málokdo asi ví, že zakladatel této známé firmy, brusič skla Daniel Svárovský pocházel z Čech. Traduje se, že tento milovník přírody natolik obdivoval hory, že se v roce 1895 přestěhoval s celou rodinou do tyrolského městečka Wattens v alpském podhůří.Tam pak společně se svým švagrem Francem Weisem založili brusičskou dílnu. A když po čase přidali i výrobu broušené bižuterie, třpytily se v městečku broušené šperky především z jeho dílny .Ovšem základy optické výroby položil až jeho syn Wilhelm, který už ve svých sedmnácti letech začal  pokusy s tavením skla ve snaze vytvořit ideální průzračný polotovar pro výrobu šperků. A jeho úsilí ho dovedlo v roce 1935 až k výrobě optického skla. Ve stejném roce tento nadšený pozorovatel přírody a amatérský astronom vyrobil svůj první dalekohled 8x30. Všechny optické díly tohoto prototypu byly ručně odlity,vybroušeny i vyleštěny.Stojí jistě za zmínku, že při výrobě tohoto dalekohledu vyvinul Wilhelm Swarovski i novou metodu broušení optického hranolu…
Pomalu a nenápadně se v brusičské a sklářské firmě vyvíjelo zbrusu nové odvětví-optika.Ale v roce 1948 přerostlo možnosti dílny a tak v nedalekém Absamu vznikla nová "továrna v lese". O rok později byla v obchodním rejstříku zapsána i nová firma "Swarovski Optik KG".Ovšem nebyly to dalekohledy, ale brýlová skla, která byla nosným programem.Každý měsíc jich tam vybrousili až 300.000 kusů.

Wilhelm Swarovski velmi brzy poznal, že k obchodnímu úspěchu nestačí inovace produkce, ale těžiště je především v neustálém vzdělávání a školení spolupracovníků.A proto už v říjnu 1945 inicioval ve Wattensu založení "Průmyslové a živnostenské pokračovací školy" se zaměřením na optiku,sklářství a kovovýrobu.Z této školy se později v roce 1957 vyvinula "Odborná škola pro optiky" v nedalekém Hallu , v níž se vzdělávají optici ze všech spolkových zemí Rakouska.A tak není divu, že v tak dobře vedené firmě vznikají dokonalé výrobky. Například vůbec první dalekohled "Jestřáb" 6x30, který přišel do prodeje v roce 1949 a první triedr "Jestřáb" 7x42 ze stejného roku plně odpovídají požadavkům současného zákazníka.V roce 1971 vyrobila firma Swarovski jako první na světě pogumované dalekohledy, od roku 1976 jako první výrobce uvedli na trh puškové zaměřovače s vlastním typem okuláru Nova Teleskop, který naprosto odolával zpětným rázům při výstřelu.

Nynější "vlajkovou lodí" firmy jsou dalekohledy EL. Zcela nová konstrukce umožňuje pohodlné pozorování a snadné ovládání a díky optice i dokonalé zachování barev . Specialitou je i doplňkový okulár, který lze snadno nasadit po odšroubování gumových mušlí na základní okulár dalekohledu. Lze tak zdvojnásobit zvětšení- takže například dalekohled 8x32 zvětšuje 16krát.

Není divu, že optika Swarovski dochází ve světě uznání.Tak například řada dalekohledů SLC získala v roce 1992 světovou cenu "Optic of The Years"- optika roku ! A řada EL obdržela prestižní uznání i v USA.

Dnes má rodinná firma, vedená již čtvrtou generací, dceřinné společnosti v USA,Francii, Velké Británii, zemích Beneluxu a Rakousku. Své obchodní partnery a zastoupení má ve třiceti zemích Evropy,Asie, Austrálie i Afriky.A 28 mezinárodních vyznamenání a státních cen potvrzuje správnost firemní filozofie i kvalitu práce optiků z Tyrol. Ale potvrzuje také více než sto let staré heslo zakladatele firmy, které hlásá, že" dobré je třeba pořád zlepšovat".

I tomu se říká tradice.Pokud někdy pojedete večer po dálnici od Mnichova směrem na Brennerský průsmyk, kousek před Insbruckem uvidíte po levé straně zářit mohutný neonový nápis Swarovski. Tak to je Absam a v něm dnešní továrna na optická zařízení, v níž pracuje 527 lidí, kteří v posledních deseti letech dokázali zvýšit obrat na 8 milionů Euro.

EL 8x32 WB

V letošním roce v červnu předvedla firma Swarovski v Norsku, v překrásném přírodním parku plném divokého ptactva, svůj nový pozorovací dalekohled řady EL.Kromě jiných, výrazných kvalit optických prvků je model 8x32 především uzpůsoben na pozorování zblízka-tzn. že je možné ho zaostřit již od dvou metrů! Navíc se nejen drží snadno v jedné ruce, ale vejde se pohodlně do kapsy každé větrovky a je i velice lehký. Jeho těžší verze -EL 10x32 váží 610 gramů a má přirozeně stejně kvalitní povrch, ovládání i obraz.Plným právem oba modely užívají označení nejlehčí a lze říci i nejmenší- shodně jsou 114 mm široké, 60 mm vysoké. Model 10x je dlouhý 138 mm, model 8x 136 mm.

Letošní novinka firmy je určena výhradně myslivcům. Je to totiž zcela nový systém montáže a uchycení zaměřovacího dalekohledu.Typové označení SR (Swarovski Rail), v němčině Schiene (= kolejnice),označuje převratné řešení uchycení puškového zaměřovače. Jak ukazuje obrázek 1 jedná se o lištu se dvěma ozubenými pásy, integrované na zaměřovači a speciální montáž,umožňující co nejnižší usazení dalekohledu. Výhodou této úpravy jednak absolutní zabezpečení zaměřovače proti posunu následkem zpětného rázu i u těžkých ráží, jednak velice snadné snímání optiky.Lze proto používat jeden puškový zaměřovač na více zbraních s absolutní zárukou zachování přesnosti nastřelení. Čeští myslivci se mohou těšit, že tato novinka bude k dostání na našem trhu již na podzim.Zpracování dat...