ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Seeadler – mořský orel v České republice

PR
Seeadler – mořský orel v České republice
Současné spektrum puškohledů a dalekohledů na trhu je dosti široké a konkurence také, s čímž musí každá další značka počítat. Přesto bychom chtěli čtenářům Myslivosti představit nového dravce – německou firmu Seeadler-Optik.
Byla založena v roce 1928 rodinou Bernetů v Norimberku a už v době vzniku si záhy vybudovala respekt u zákazníků i konkurence. Díky lpění na bezkonkurenční kvalitě, maximalistické výstupní kontrole a špičkovém servisu (od podzimu loňského roku je firma držitelem certifikátu ISO) lze v současnosti výrobky této značky nalézt ve většině zemí západní Evropy, začínají pronikat směrem na východ a význačnými trhy jsou USA, Dubaj ale i např. Pákistán.

Část dodávek dalekohledů a puškohledů směřuje armádě, námořnictvu nebo policii.

V produktové řadě lze nalézt binokulární dalekohledy, puškohledy a kolimátory. U binokulárních dalekohledů firma vyrábí dvě řady rozlišené typem použitých hranolů. Tradiční a známé dalekohledy s pravoúhlými hranoly nabízí v pogumovaném provedení (černé nebo zelené) s doplňky v podobě nezbytných krytek a přepravního pouzdra. Perfektní výkon v proměnlivých světelných podmínkách, možnost pozorování detailů a použití širokoúhlé optiky chráněné několikanásobnou vrstvou SMC dělají z binokulárů 7x50 a 10x50 stabilní součást produkce. Díky používání počítačových kalkulací lze u této řady stavět dalekohledy různých zvětšení v unifikované velikosti, tedy mající stejnou velikost.

Druhou řadou jsou dalekohledy přímé, s použitím střechovitých hranolů. Ty také převracejí obraz, jako u pravoúhlých hranolů, ale není je třeba usazovat proti sobě, což umožňuje stavět binokuláry s elegantním designem v provedeních mini nebo s velkou ohniskovou vzdáleností. Výroba těchto binokulárů je ale náročnější výrobně i finančně, protože u střechovitých hranolů je třeba kalkulovat usazení s mnohem větší přesností, vysoké nároky jsou také na broušení a leštění, několikanásobná vrstva SMC je třeba i na čočkách okuláru a objektivu. Reprezentanty této skupiny jsou modely 9x63 B DGA, deklarované jako binokuláry použitelné 24 hodin denně, a to hlavně díky optimální kombinaci zvětšení a průměru objektivu (tedy světelnosti), nebo např. 8x56 B DGA Diana ve specificky loveckém a luxusnějším provedení. Výrobce garantuje 100% použitelnost pro uživatele s brýlemi, protože výstupní pupila je posunuta a očnice jsou pohyblivé. Okuláry jsou široké, pozorování tedy neunavuje oči, ostření má široký záběr a zároveň umožňuje jednoduché a rychlé zaostření. Nárazuvzdornost a voděodolnost jsou samozřejmostí.

Jako lahůdky lze uvést binokulár Nautic s kompasem, osvětlením a odměrnou osnovou, odolný proti mořské vodě nebo kompaktní 8x32 Explorer.

U puškohledů je nabídka zcela poplatná současným požadavkům na kvalitu, použitelnost za všech podmínek a příležitostí. Všeobecně jsou tubusy plněny dusíkem pro zabránění mlžení a rosení, jsou nárazuvzdorné a voděodolné (vyrobené ze slitin lehkých kovů používaných v leteckém průmyslu), u provedení s bodem nebo světelným křížem lze přepínat mezi červenou a zelenou barvou podsvícení (červená pro střelbu ve dne ve zhoršených světelných podmínkách a na začátku soumraku a zelená pro střelbu v noci). Záměrné osnovy jsou buď kříž č.1, tedy T obrazec s hrotem, kříž č.4, tedy nitkový kříž se zvýrazněným T obrazcem nebo kříž DUPLEX - zvýrazněný kříž s nitkovým křížem ve středu, vhodný pro střelbu na velké vzdálenosti.

Optika je anodizovaná, bez nežádoucích odlesků a bez efektu zvaného paralax, s korekcí oční vady, precizním ostrým obrazem, kříže se ryjí do čoček, u několika modelů byla použita možnost ostřit objektiv na určitou vzdálenost jako třeba u 3-15x56 s palcovým tubusem.

Ostření objektivu je i u modelu 3-12x42 s 30mm tubusem, což je velmi výkonný a kompaktní puškohled, vhodný na kulobrokové kozlice. V nabídce lze nalézt i puškohled 6x42 v pogumovaném provedení se speciální montáží v ceně, který je vyhledávaný pro malorážky. Ze skupiny puškohledů s bodem nebo světelným křížem je nutno zmínit typ 2,5-10x50 s bodem a s 30mm tubusem, plně porovnatelný např. s modelem Zeiss Diavari ve stejných parametrech, avšak s neporovnatelnou cenou, nebo typ 3-9x56 v provedeních bod nebo světelný kříž s palcovým tubusem. Možnost přepínání barvy bodu nebo kříže řeší problémy střelců, kterým při střelbě v noci červený bod vadí, oslňuje a jsou nuceni jej vypnout a střílet po paměti nebo nevystřelit. Zelený bod neoslní, nerozmazává siluetu kusu, ale na druhou stranu jej nelze použít ve dne - stává se skoro neviditelným. Pak stačí pouze přepnout na červený.

Ze široké nabídky si lze vybrat puškohled pro jakoukoliv střeleckou příležitost a jakoukoliv zbraň, není zde omezení ráží zbraně ani omezení povětrnostními podmínkami.

Firma Seeadler Optik má v České republice pouze jediného dovozce, a to firmu E.I.C.SYSTEM, a.s. z Uherského Brodu, která nabízí sortiment Seeadler Optik ve svých prodejnách v Praze, Olomouci, Pacově a Zlíně.Zpracování dat...