Časopis Myslivost

Onemocnění klíšťovou encefalitidou

Baxter Czech, s.r.o.
Onemocnění klíšťovou encefalitidou
Klíšťová encefalitida je přírodně ohniskovou nákazou, která se vyskytuje na mnoha místech České republiky. Její výskyt je dán místními přírodními podmínkami a je proto rozprostřen po území mozaikovitě. Jednou z nejvýznamnějších oblastí výskytu klíšťové encefalitidy a nákazy lidí ve střední Evropě je Česká republika.
Onemocnění klíšťovou encefalitidou se vyznačuje nízkou smrtností, ale dlouhou rekonvalescencí, která v některých případech dosahuje až 3 měsíců. Kvalita života v rekonvalescenci se snižuje, trvalé následky nejsou výjimečné. Nemocný je na přibližně 2,5 měsíce vyřazen z pracovního procesu, přibližně 1% nemocných končí v invalidním důchodu.

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění mozku a mozkových blan, které je přenášeno klíšťaty. Počet nemocných klíšťovou encefalitidou se každým rokem mírně zvyšuje a jako jedinou účinnou ochranou zůstává včasné očkování. V roce 2003 onemocnělo podle dat SZÚ 609 lidí a 3 pacienti zemřeli.

Přenos klíšťové encefalitidy

Nejčastěji dochází k onemocnění po přisátí infikovaného klíštěte. Virus mohou přenášet všechna vývojová stádia klíštěte obecného. Klíšťata se drží hlavně na okrajích lesů, v nízkých porostech, ale i v trávě. Hodně jich bývá především ve smíšených lesech. Nejvíce klíšťat nakažených klíšťovou encefalitidou je v povodí Vltavy a Berounky, na Křivoklátsku, na Opavsku, u Vranovské přehrady, v jižních Čechách a v Posázaví. Nově se zvyšuje výskyt i v okolí města Brna a Jihlavy. Onemocnět může každý. Nejčastěji dochází k nákaze při pobytu v přírodě, tj. při procházkách, sběru lesních plodů, zakradničení, sportování... Další možnou cestou přenosu je požití nepasterizovaného mléka nebo z něho vyrobených mléčných výrobků. Představa, že život v ohnisku znamená získání protilátek bez onemocnění, je mylná. I v ohnisku je většina našich obyvatel vnímavá k nemoci.

Hlášené případy onemocnění klíšťovou encefalitidou v roce 2003 (data SZÚ, údaj k 19.1.2004)

Věková skupina Počet případů
1 - 4 8
5 - 9 25
10 - 14 35
15 - 19 52
20 - 24 44
25 - 34 103
35 - 44 86
45 - 54 91
55 - 64 101
65 - 74 48
75+ 13
Celkem 609
Počet úmrtí 3

Charakteristika onemonění klíšťovou encefalitidou

Tato nemoc probíhá záludně ve dvou fázích: u asi 2/3 nemocných se nejprve dostaví chřipkové potíže: teplota, únava, pobolívání hlavy, pocit rozlámanosti. Nemocný navštíví lékaře, ten klíšťovou encefalitidu nepozná a léčí ji jako nachlazení. V této fázi nemoci je totiž toto onemocnění od běžné chřipky nerozpoznatelné. Po několika dnech se nemocnému uleví, cítí se zdráv nebo jen unavený, teplotu nemá, a proto ho překvapí znovuobjevení příznaků druhé fáze nemoci. Tentokrát je již velká bolest hlavy, teplota, často závrať, nemocnému vadí světlo do očí. Při novém vyšetření lékař nalezne "dráždění mozkových plen" a s podezřením na klíšťovou encefalitidu doporučí hospitalizaci. Při přijetí je nemocný podrobně tělesně i neurologicky vyšetřen a zánět centrálního nerstva je doložen chorobným nálezem v mozkomíšním moku. Hospitalizace trvá 2 - 3 týdny a poté je nemocný propuštěn do domácího léčení. Celková rekonvalescence trvá průměrně 89 až 95 dní. Ani pak nemá pacient vyhráno. Téměř 70% pacientů si stěžuje na silné bolesti hlavy, 54 % uvádí třes, 33 % trpí poruchami spánku, u 31 % se objevují závratě a 24 % pacientů uvádí pseudoneurastenický syndrom.

Jedinou účinnou ochranou proti tomuto onemocnění je očkování.

Očkovací látka je určena k aktivní imunizaci proti virové klíšťové encefalitidě pro děti i dospělé. Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek. Očkovat se může po celý rok, nejvhodnější doba pro očkování jsou chladné měsíce roku.

Základní očkovací schéma:

1. dávka: co nejdříve (platí pro chladné i teplé období roku)
2. dávka: 1 - 3 měsíce po 1. davce (v chladném období roku), 14 dní po 1. dávce (v teplém období roku)
3. dávka: 9 - 12 měsíců po 2. dávce (v chladném i teplém období roku).

Každé 3 roky je doporučeno obnovit účinnost očkování jednou dávkou.

A co vy, už jste očkováni?

S mysliveckým pozdravem Baxter Czech, s.r.o.
Zpracování dat...