Jak na to s Rudolfem Hrušínským
Ing. Kamila Kořínková
Svoji tvář magazínu pro myslivce a rybáře Jak na to na obrazovce České televize propůjčil v roli moderátora Rudolf Hrušínský, mediálně známý člen herecké dynastie. Za Rudolfem Hrušínským jsem se proto vypravila na Kavčí Hory, kde jsem ho zastihla v polední přestávce mezi natáčením dalších dílu magazínu Jak na to. Přestože čas vymezený na přestávku nebyl nijak zvlášť dlouhý, velmi ochotně svolil k rozhovoru. zatímco se ve studiu přelepovaly dekorace z rybářských na myslivecké, rozhovor v předsálí se nesl v příjemném neformálním tónu, který znáte z hercova provázení pořadem. I proto jsem ho pro zachování autentičnosti nijak neupravovala.
Vzhledem k tomu, že ve Vašem pořadu " Jak na to.." se v několika dílech zabýváte myslivostí, chtěla bych se vás zeptat, jak Vy sám na myslivost nahlížíte, jaký k ní máte vztah?
Tak, já vás opravím hned na začátku, není to v několika dílech, ale vlastně už dva roky probíhá v České televizi pořad "Jak na to." a rovným dílem je vždycky jeden díl o rybaření a jeden díl o myslivosti. K myslivosti mám už od malička velice kladný vztah, protože už jako malej kluk jsem jezdil s tátou, který byl vášnivý nimrod, na hony, takže mám za sebou spoustu honů na bažanty, na zajíce - tenkrát ještě bylo zajíců mraky. Byla spousta zajíců i spousta bažantů, což už teďka neplatí do tý míry. Nicméně tam vznikla ta moje láska k myslivosti a k přírodě. Vždycky jsem měl strašně rád atmosféru honů, které začínaly v hospůdce, končily v hospůdce, přes den se chodilo krásnou krajinou a bylo to vždycky báječný, úžasný, nádhera.
Lovil jste i Vy sám? Máte nějaké vlastní trofeje?
Ne, já jsem vždycky tátovi dělal takovýho nosiče, protože jsme neměli s sebou loveckýho psa, takže jsem to v podstatě dělal já, veškerý tyhlety práce, jako doběhnout pro zajíce a pak ho nosit na výlož. Sám jsem si párkrát vystřelil, ale jenom pod přísným dohledem a když opravdu nikdo v širém okolí nebyl.
V současné době pohlíží veřejnost na myslivost dost kriticky, lidé nepříliš znalí věci vidí jen samé záporné stránky.. Myslíte si, že Váš pořad přispěje k tomu, aby k ní získali kladnější vztah a něco více se o ní dozvěděli?
Já myslím, že určitě, protože opravdu veřejnost má o myslivosti velice zkreslený představy. A proto je strašně důležitý, aby myslivci sami, což my jim umožňujeme v našem pořadu, se vyslovili k danýmu tématu a k danýmu problému. Měli jsme tady například i myslivce z Rakouska v jednom díle, kde mě překvapila jedna věc, na tuhletu otázku, kterou vy jste mi položila, proč se u nás na myslivce lidé dívají skrz prsty, jsem se ho zeptal, jestli to tak je i v Rakousku. A on mi řekl krásnou větu, že v Rakousku myslivec má svoje pevný místo ve společnosti, myslivec je postavení a lidi se tak taky na něj dívají, k tomu přispívá i myslivecká kultura, kultura oblékání, kultura zahajování honů a všechny tyhle věci. A myslím, že je velice dobře, že ten náš pořad to ukazuje divákům z tý stránky, jak to doopravdy je.
Ještě by mě zajímalo, které z odvětví myslivosti je Vám nejbližší, jestli například máte psa a cvičíte ho na lov, baví vás střílení nebo hony nebo nějaká jiná oblast?
Psa mám, není to sice můj pes, je mýho nejstaršího syna, ale už několik let, od té doby, co jsem se přestěhoval na venkov, bydlí u nás. Je to malinkej pes, takže k myslivosti není vhodnej, je nevychovanej a poslechne jenom, když mu dáte piškot - to udělá cokoliv. Ale naučili jsme se spolu naštěstí dobře vycházet, takže nejsou žádný problémy.
Co se týče toho, kterej hon jsem měl vždycky nejradši, tak jsem strašně miloval s tátou, když jsme chodili na večerní tah kachen, které lítaly mezi jihočeskýma rybníkama, to bylo vždycky kouzelný.
Teď jsem slyšela, že jste si byl převzít od Pavla Tomiho zvěřinu z divočáka, takže by mě zajímalo, jak jste na tom s vařením a jestli máte rád zvěřinu?
Vařím strašně rád a ještě radši jím. Zvěřinu přímo miluju a myslím, že je velice dobře, že v poslední době i spousta restaurací objevila to, co tu na jídelníčku hrozně dlouho chybělo. Teď si můžete dát třeba jelení guláš nebo jelení medailonky nebo daňčí medailonky nebo srnčí na smetaně, což obzvlášť miluju. Bohužel mám strašně rád zajíce a zajíc už tak často není, protože už není často ani ve volný přírodě.
A co si Vy osobně myslíte třeba právě o úbytku zajíců na jídelníčku?
Bohužel vlastní názor na to nemám, fakt je ten, že ten zajíc v podstatě už skoro neexistuje. Pamatuju si, že na cestě do Slanýho, když jsem kdysi jezdil, tak nebyl problém vidět ohromný množství zajíců, bylo jich třeba čtyřicet na jednom poli a dneska, když vidíte jednoho zajíce, tak je to skoro, jako byste potkali ledního medvěda.
Na konci pořadu říkáte, aby Vám diváci posílali svoje vtipné fotografie, videozáznamy nebo povídky týkající se myslivosti, tak bych se chtěla zeptat, jak lidi své příspěvky posílají a jestli jste se u něčeho zvlášť pobavil?
Lidi posílají, bohužel já nedostanu všechno do ruky, takže vím akorát, kolik jich chodí a chodí jich velice hodně, což nás moc těší. Za chviličku budeme losovat hlavní cenu divácké soutěže, která probíhala celej rok, ceny jsou velice hodnotné, například předplatné časopisu Myslivost, potom to jsou ceny dle vlastního výběru do deseti tisíc, což je slušný, pro myslivce myslím, že je deset tisíc pěkný základ třeba na nákup nové zbraně nebo perfektního oblečení.
Píšou vám spíš mladší nebo starší diváci? Jaké je jejich složení?
To se nedá přesně popsat, dopisy chodí ode všech, dokonce i od manželek myslivců.
Na co se můžou diváci těšit v příštích dílech?
To vám bohužel nejsem schopen říct, protože vím jen program na nejbližších pár dílů a ten už si nepamatuju, protože něco už je natočený a to mi okamžitě vypadne z hlavy, ale to se patrně uvidí. Navíc nad všema pořadama v české televizi visí velikej otazník, protože se rušej pořady, takže uvidíme, jak dopadnem.
Ještě poslední otázka - jak je to s Vaší mysliveckou aktivitou v současnosti? Účastníte se ještě někdy honů nebo podobných záležitostí?
To bylo dřív s tátou, teď jsem se honu neúčastnil už strašně dlouho. Ale mám to v plánu, protože můj kamarád Pavel Tomi si udělal myslivecký zkoušky a určitě se s ním vydám do lesa na posed a budu se mu posmívat, když netrefí.
Děkuji mnohokrát za rozhovor a přeji Vám mnoho zdaru nejen v pořadu Jak na to.
Redakční poznámka:
Rozhovor s Rudolfem Hrušínským proběhl v době, kdy ještě nebylo rozhodnuto o další existenci pořadu. Bohužel se ale mezitím černé prognózy naplnily a Česká televize z úsporných důvodů pořad zrušila. Poslední premiérový myslivecký díl uvidí diváci 11. ledna, následně až do září se budou reprízovat starší díly. Údajně by pak od září měl začít vycházet již mnohokrát slibovaný a avizovaný myslivecký pořad z dílny brněnského studia České televize. Určitě to ale již bude v jiné podobě a formě, určitě budeme čtenáře na stránkách Myslivosti včas informovat. Budeme se samozřejmě také snažit o spolupráci a podporu pořadu, bude-li ze strany televize vůbec zájem.
Dovolím si ale ještě jednu poznámku. Kolem pořadů pro myslivce v televizi bylo již vedeno mnoho a mnoho diskuzí. Vše se bohužel počítá na peníze a v televizi taky na ohlas a sledovanost. Chcete-li zachovat alespoň nějaký pořad o myslivosti a pro myslivce a máte-li zájem o jeho další sledování, vyjádřete svůj názor např. na dopisové oddělení ČT nebo vyjádřete svůj názor na internetových stránkách televize. Každý dobrý hlas pro podporu se počítá! A v redakci Myslivosti zase uvítáme každý dobrý tip, co byste chtěli v pořadu vidět, kde a co bysme měli natočit či jaké rubriky a reportáže bysme měli do mysliveckého magazínu prosadit. Pořad pro myslivce přece musí také tvořit myslivci!
Ing. Jiří KASINA - šéfredaktor