NATURA 2000 a FACE
Milada Fabelová
Tento projekt je dalším krokem Evropské unie ke globalizaci ochrany přírodního prostředí zvěře, s cílem respektovat dlouhodobé využívání přírody. Směrnice EU o ochraně habitatu zvěře (přírodního životního prostředí zvěře) počítá s novým typem právní ochrany na 15 % celkové plochy EU. Jedná se bezpochyby o nový typ, neboť, jak Evropská komise několikrát prohlásila, by nešlo o sterilní přírodní rezervace nebo "svatyně", ve kterých by veškerá lidská činnost a rozvoj byla automaticky a systematicky zakázána.
Dle Směrnice o habitatu je dlouhodobá lidská činnost nejen slučitelná s ochranou přírodního prostředí zvěře, ale často se stává i nástrojem její ochrany.
Většina lokalit, označovaných dnes jako NATURA 2000, byla formována lidskou činností řadu let i desetiletí a nabyla velké ekologické hodnoty. Navíc, 90 % přírodních zón v Evropě je využíváno kromě zemědělství, lesnictví a jiných lidských aktivit také k rybolovu a rekreačnímu lovu. V rámci EU měkolik miliónů mužů a žen nachází v těchto činnostech uspokojení, dlouhodobě je provozují, a to při plném uplatňování ochranářských cílů. Vynakládají mnoho času, úsilí a finančních prostředků na ochranu zdrojů, to jest živočišných druhů i habitatů, na nichž závisí provozování těchto "sportů". Oněch 7 miliónů občanů hraje rozhodující úlohu v ochraně přírody, a to jak vně, tak uvnitř sítě NATURA 2000.
V současné době jsou vyznačeny zóny, jejichž plocha převyšuje rozlohu Německa, což představuje, z hlediska habitatu, velké ekologické bohatství. Avšak nestačí tato místa pouze označit, je třeba je také dlouhodobě udržovat a obhospodařovat. Proto členské státy musí, v souladu s článkem 6, přijmout pro lokality NATURA 2000 opatření na nezbytnou ochranu. Je logické, že myslivci plně souhlasí s tím, že v těchto lokalitách je nutno bránit jakémukoliv zhoršení, ale zárověň jim dělají starosti výroky o povinnosti myslivců bránit "rušení druhů, pro které zóny byly vyznačeny. Dle nich by rušení mohlo ohrozit cíle Směrnice.
Komise by tedy, v případě nutnosti, měla apelovat na Nejvyšší soud, aby zasáhl proti těm členským státům, které si po svém, a to velmi ochranářsky, Směrnici vykládají a počítají se zákazem jakéhokoliv lovu ve všech lokalitách sítě NATURA 2000 (včetně těch, které jsou určeny pouze pro rostliny a hmyz) a tím ničí jakoukoliv motivaci k pozitivnímu obhospodařování a iniciativě myslivců - majitelů pozemků. Je nad vší pochybnost, že podobný obecný zákaz myslivosti by se v řadě případů ukázal jako negativní z hlediska zachování biodiverzity a že by byl i negativním signálem pro majitele pozemků a uživatele v jiných členských státech.
Nepřekvapuje tedy, že nejen myslivci, ale také řada dalších uživatelů přírody je z možného dopadu vyznačení sítě NATURA 2000 na jejich činnost znepokojena. FACE proto vydalo následující prohlášení.
Prohlášení FACE
Více než 7 milionů myslivců i řada dalších uživatelů přírody přispívá jak úsilím, tak i prostředky k zachování biodiverzity po celé Evropě. I když to dělají ve svém vlastním zájmu, má z toho užitek celá společnost. Pozitivní přínos myslivců se neomezuje pouze na lokality NATURA 2000, ale projevuje se i ve zvyšování biodiverzity obecně tím, že myslivci vytvářejí a udržují struktury biotopu a zajišťují příznivé podmínky pro divokou faunu na venkově vůbec.
Proto FACE a jejích 29 členských organizací, oněch 7 miliónů myslivců, které reprezentují, očekávají od institucí EU jasný a veřejný postoj k pozitivní úloze, kterou myslivost hraje pro biodiverzitu uvnitř i vně Sítě NATURA 2000.
Společenství evropských myslivců podporuje vytváření souvislé ekologické sítě přírodních habitatů. Myslivci si jsou plně vědomi významu ochrany těchto míst, nutnosti zabránit negativním a nezvratným vlivům, které na ně působí, nutnosti tyto lokality řídit a obhospodařovat. Většina myslivců si vyzkoušela ve svých vlastních honitbách, jak intenzivní zemědělství, drenáže v zamokřených místech, stavby cest a domů, průmyslový rozvoj a další prvky zavedené člověkem, zničily navždy cenné přírodní habitaty.
Po zralé úvaze, dá každý myslivec přednost tomu, aby jeho honitba byla uvnitř sítě NATURA 2000. Ale pod jednou podmínkou. Že bude mít solidní záruky, že bude mít jistotu pozitivního ovzduší vzájemné důvěry, že žádné neoprávněné restrikce neovlivní dlouhodobý lov a obhospodařování zvěře. Obdobný scénář by nemusel být pouhou iluzí, ale v krátké době by se mohl stát realitou. Proto je FACE pro interdisciplinární zbližování. To vyžaduje angažovanost od všech zúčastněných stran, včetně Evropské komise a dalších institucí EU, včetně hnutí ochránců přírody s tím, že bude veřejně proklamováno, že myslivost a myslivci aktivně přispívají k řešení problémů NATURA 2000.