ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Národní myslivecké slavnosti

12. 6. 2004 Ohrada  Ing. Jiří KASINA
Druhou červnovou sobotu se sjeli do areálu Loveckého zámku Ohrada všichni příznivci mysliveckého umění a dovedností. Lesnické a myslivecké muzeum tu ve spolupráci s Vydavatelstvím DONA České Budějovice a redakcí časopisu Myslivost pořádalo další ročník Národních mysliveckých slavností.
Jednou z hlavních částí programu byla již VII. Národní soutěž ve vábení jelenů. Po celý den se na podiu na nádvoří a na venkovním podiu před zámkem stále něco dělo. Návštěvníci mohli vidět ukázky lovecké hudby, plemena loveckých psů, sokolníky, na vnitřním podiu proběhla ukázka přijímání mezi myslivce, křest knihy Okáček - veveří kluk z Jánského vrchu, beseda o preparacích zvěře, ukázka kulinářské úpravy ryb. Magnetem pro diváky byla přítomnost herečky Stely Zázvorkové. V průběhu dne byly také předány Umělecké ceny ČMMJ, byla vylosována čtenářská Hra o ručně vyrobený lovecký nůž a byly také předány lovecké zbraně třem výhercům Velké čtenářské soutěže časopisu Myslivost. Pro malé dětské návštěvníky připravili soutěže lesáci.
Nákupuchtiví návštěvníci měli možnost utracení peněz v téměř čtyřech desítkách stánků s rozličnými potřebami a pomůckami nejen pro myslivce, uměnímilní návštěvníci si jistě prohlédli výstavu obrazů Václava Nasvětila, příznivci flóry si pak určitě nenechali ujít výstavu bonsají.
V odpolední části pak již mnoho myslivců čekalo na soutěž ve vábení jelenů. Dá se snad konstatovat, že soutěži prospěl přesun k Kuksu na Ohradu, resp. změna termínu z října na červen. Jelenáři totiž v červnu nemají služební povinnosti s doprovodem hostů, a tak se objevila nová jména. A nebýt nenadálých komplikací některých přihlášených, mohl být počet soutěžích kolem dvaceti. I tak je snad ale účast 15 jelenářů slušná a v příštím roce bude jistě ještě větší.
Pětičlenná porota rozhodla o třech ukázkách pro každého soutěžícího, hodnotilo se pětibodovým systémem aklamací, ukázky probíhaly za použití mikrofonu a tak slyšeli i diváci na vzdálenějších místech od podia. Soutěž sledovalo doslova zaplněné nádvoří. Zajímavé bylo sledovat, jak se první účasti v soutěži zhostí noví soutěžící a jak se popasují s podmínkami na nádvoří Ohrady zkušení matadoři. Kromě vítěze Jana Niedoby asi nejvíce aplausu získal mladý nadějný, a letos již druhý, Josef Kapras. Uvidíme, jak si povede příští rok na naší národní soutěži, ale hlavně na mistrovství Evropy v zahraniční konkurenci.
Zmínil-li jsem evropskou soutěž - vzhledem k přesunům termínů se letošního Mistrovství Evropy ve vábení jelenů (v sobotu 28.8. v maďarském Keszthely) zúčastní za Českou republiku naši loňští tři nejlepší z Kuksu (M.Janík, O. Novobilský, S. Hýbner), letošní tři nejlepší z Ohrady nás budou reprezentovat na mistrovství v roce 2005 (zatím se ale nerozhodlo, ve které zemi a kdy se bude konat).
Bohužel ale asi budeme muset soutěž ve vábení jelenů přejmenovat v soutěž ve vábení deště! Již třetí rok za sebou se opakovala stejná komplikace - celý den bylo hezké počasí, jakmile soutěž začala, začaly se honit mraky a závěr soutěže byl opět ve znamení doslova provazů deště. Část zachránilo zastřešené podium, diváci však odcházeli domů promoklí, přesto si troufám tvrdit že spokojení.
Vůbec letošní ročník celých slavností byl poznamenán přírodou, deštivý začátek června podmáčel trávníky a louky v okolí zámku, a tak se nevyhnuli návštěvníci ani jejich auta při parkování na louce místním bažinám. Počasí ale opravdu naplánovat nelze.
Mohu-li ale soudit z přímých ohlasů na místě nebo dodatečně došlých do redakce, průběh mysliveckých slavností byl hodnocen veskrze kladně a dá se snad říci, že se tradice mysliveckých slavností v červnu na Ohradě snad pomalu ujímá. Takže si držme palce, ať nám příští rok v druhé polovině června počasí přeje, určitě se pro Vás budeme snažit připravit zase pestrý a přitažlivý program.
Ing. Jiří KASINA - šéfredaktor

Přiložené dokumenty

Zpracování dat...