ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Okresní kolo soutěže o ZST

František KALOUSEK
Okresní kolo soutěže o ZST
V romantickém zákoutí na soutoku Rokytenky a Divoké Orlice proběhlo v sobotu 22. května již 31. okresní kolo soutěže o ZST.
Historie této soutěže v okrese Ústí nad Orlicí začala na Lanškrounsku, propagovaná Ant. Špindlerem a Ing. Kotěrou. Později byla pořádána formou čtyřdenního tábora na Řadově u Brandýsa nad Orlicí. V roce 1992 se vrátila na Lanškrounsko. Po řadu let bylo pořadatelem MS Luková.
Letos OMS Ústí nad Orlicí pověřil jejím uspořádáním MS Hurka Žamberk. Po fanfárách lesních rohů soutěž zahájil Ing. Vodrážka. Přivítal zástupce Městského úřadu se starostou Mgr. Tomášem Kalousem, za OMS zde byli jednatel Pavel Chalupa a předseda KPK Ing. Janeba, který připravil a hodnotil testy. Řízení celé soutěže se ujal zkušený pedagog Josef Hubený. Vylosovaná čísla, která určovala pořadí, byla upravena jako štítky a zůstala dětem na památku.
Po losování začala vlastní soutěž určováním předvedených plemen psů. Následovaly testy ze všeobecných znalostí, stezka, kde soutěžící poznávali rostliny, určovali preparované exponáty a paroží. Došlo i na botaniku, ochranu přírody a ukázku loveckých zbraní různých typů s určením jejich použití. Odpoledne napětí vrcholilo, vyhlašovaly se výsledky - v kategorii A se na prvních místech umístili - Jindřich Novák, MS Dobřikov, Pavel Krejsa, MS Kunvald, Adéla Pinkasová, MS Dobřikov. V kategorii B - Luboš Novák, MS Dobřikov, Jan Cukor, MS Žamberk, Vojtěch Cukor, MS Žamberk.
Dva soutěžící z každé kategorie budou reprezentovat OMS v národním kole soutěže o ZST. Střelbu ze vzduchovky, která je mimo hlavní soutěž, vyhrál a putovní pohár si odnesl Jan Kovář.
Díky OMS, že tuto soutěž podporuje. Díky pořadatelům za přípravu a provedení této akce, zvláště vztyčování vlajek za hlasu borlice bylo působivé a dávalo důstojný ráz celému programu. Poznávat přírodu, pomáhat jí a chránit ji je smyslem našich vycházek, vzbuzovat v dětech lásku k přírodě.
Příroda je bohatě prostřený stůl, můžeme si z něj brát, ale nesmíme jej ničit. Často zjišťujeme, že děti neznají ani ty základní druhy rostlin, bohužel, někdy je neznají ani jejich rodiče. Dětem jsou cizí účinky léčivých rostlin, a právě ty leckdy můžou pomoci ještě než sáhneme k lékům.
Úkolem kroužku při MS je oslovit část dětí se zájmem o přírodu, připravit pro ně zábavnou formou vycházky za účelem poznávání přírody jako celku. Stromy, keře, rostliny, hmyz, ptáky i zvěř. Značnou část takto nabytých vědomostí mohou uplatnit ve škole i v životě.
Vím, že děti dnes láká technika a počítače. Věřím však, že i v tom "kosmickém" věku bude balzámem na duši každého člověka procházka zdravou přírodou, kterou jsme povinni pro ty budoucí návštěvníky chránit!

Zpracování dat...