ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Lovecká karabina Marlin 336W

Pavel KLOZÍK
Typicky americká lovecká karabina Marlin 336W se vyrábí v několika variantách, včetně verze z nerezavějící oceli a v populární maskovací kamufláži. V našich podmínkách je vhodná na naháňky černé a lovu srnčí zvěře do vzdálenosti jednoho sta metrů.
Marlin 336W ráže 30-30 Winchester je elegantní polopažbená kulovnice s odsuvným závěrem uzamčeným vertikálním blokem a ovládaným spodní pákou (lever action). Pouzdro závěru, do něhož je našroubovaná dvacetipalcová hlaveň s dvanácti pravotočivými mikrodrážkami, je vyrobeno z modřené oceli. Na jeho levém boku se nachází oválné výhozné okénko a odpružená nabíjecí klapka trubicového zásobníku s kapacitou 6 nábojů. Kohout se zdrsněným palečníkem má pojistný a akční ozub. Jazýček spouště je galvanicky pokoven mědí nebo zlatem. Lakovaná americká pažba, chráněná plastovou botkou, je spolu s předpažbím vyrobena z ušlechtilého dřeva a má rybinou zdrsněnou pistolovou rukojeť. Rybinou je zdrsněno také předpažbí. Komplet hlavně, zásobníku a předpažbí jistí dvojice ocelových objímek. Součástí jedné je průvlak na nosný popruh. Druhý průvlak se nachází ve spodní části pažby.

Mířidla tvoří tunelem chráněná perličková muška a hledí se zářezem tvaru U a širokými rameny pro rychlé zamíření. Hledí je umístěno na pružné základně. Výšková korekce se provádí šroubem, další šroub zajišťuje ryskami kontrolovanou stranovou pozici hledí nasunutého do rybinové drážky.

Bezpečnostní prvky tvoří automatická pojistka spouště, deaktivovaná přitisknutím nabíjecí páky k pažbě, první pojistný ozub kohoutu a manuální šoupátková pojistka, která napříč prochází pouzdrem závěru a brání nárazu kohoutu na úderník. Ten je dělený a jeho zadní část se vysune ze závěru během jeho pohybu vzad. Po výstřelu zůstává úderník skryt v závěru. Selže-li zápalka náboje, nelze výstřel opakovat natažením kohoutu. Pohybem nabíjecí páky je nutno závěr stáhnout přibližně o dvě třetiny vzad. Na střelnici, v klidu, lze tuto operaci provádět aniž by došlo k vyhození náboje. V praxi na to není čas. Zdánlivě jde o nevýhodu, ale současné náboje jsou spolehlivé. V reálu je nejjednodušší zasunout nový náboj do nábojové komory, než opakováním výstřelu selhaným nábojem riskovat rozsáhlejší závadu nebo zničení zbraně a zranění.

Ke karabině Marlin 336W ráže 30-30 Winchester, kterou jsem před časem zkoušel, náležela řada doplňků: optický zaměřovač Tasco Proghorn 4x32, montáž a montážní lišta, upevňovaná šrouby na pouzdro závěru. Zaměřovač se nasazuje pomocí běžných nástrojů. Na jeho tubusu jsou dvě, plastovými krytkami chráněná korekční točítka. Okulár chrání čirá průhledná krytka; přední krytka je žlutě tónovaná a při zhoršené viditelnosti nebo za šera mírně zjasňuje záměrnou osnovu se širokým křížem a nitkovým středem. Nasazený zaměřovač nedovoluje použití mechanických mířidel. Dalším doplňkem je nástavec palečníku kohoutu, jehož rameno lze orientovat vpravo nebo vlevo. Sadu dotváří nosný popruh z kamuflované plastové tkaniny, prošitý měkkou výstelkou. Součástí sady je externí zámek bránící zneužití zbraně.

Až na několik stop po obráběcích strojích uvnitř závěru, byla karabina Marlin 336W pěkně zpracovaná a mechanismus, včetně spouště, měl příjemný, hladký chod. Podle manuálu lze výhozným oknem nabít první náboj do nábojové komory. Do zásobníku se náboje zasouvají nabíjecí klapkou.

Přesnost zbraně je vynikající. Po zastřílení jsme na vzdálenost 50 metrů, bez tréninku dosahovali ve stoje a bez opory rozptylu 4-5 cm, což není hranice možností zbraně. Cyklus nabíjení je rychlý, prázdné nábojnice jsou odpruženým vyhazovačem vymrštěny do strany, kolmo na závěr nebo mírně vpřed. Hmotnost a celková ergonomie umožňují rychlé zacílení. Výstřel je charakteristický krátkým, ostřejším zpětným rázem a zvednutím hlavně. Opětovné nabíjení a zacílení nevyžaduje změnu úchopu. Zásobník lze během střelby průběžně doplňovat dalšími náboji. Karabina Marlin 336W ráže 30-30 Winchester působí příjemným dojmem a je vhodná také pro střelce s levou dominantní rukou nebo levým řídicím okem.
Zpracování dat...