ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Zkušenosti s dalekohledem STEINER NIGHTHUNTER –xp

Josef Černý
O těchto nejnovějších dalekohledech, konstruovaných převážně pro myslivecké účely, již bylo mnoho napsáno. Sám jsem o nich psal v č. 8, i když jsem článek zaměřil více na menší dalekohledy této renomované firmy. Na zadních stranách obálek Myslivosti č. 4 a 9 nalezneme také reklamu na tyto dalekohledy s uvedením jejich hlavních výhod. Z těchto důvodů se ve svém článku omezím na informace, které pokládám za důležité a na své vlastní zkušenosti.
K základním parametrům jednotlivých modelů:

Všechny modely využívají klasický způsob uspořádání hranolů Porro. Nejmenší 8 x 30 doznal takové obliby, že ho dosud nabízí většina firem a zařazuje ho do svých modelových řad v různých kvalitách a cenách. Je tomu tak i u firmy STEINER.

Za zvláštní pozornost stojí dalekohled 9 x 40, s kterým mám vlastní zkušenosti. Za pozornost stojí hlavně proto, že dokáže přes svou štíhlost a lehkost nahradit i za šera mohutnější konkurenty 7 x 50 a 8 x 56 u starších myslivců ve věku od 55 - 60 let, jejichž zrak již jejich maximální světelnost nevyužije.

Dalekohledy NIGHTHUNTER - xp nemají středové zaostřování. Jejich okuláry jsou typu Sport - Auto - Focus, které zajišťují dokonale ostrý obraz ve vzdálenostech od 20 - 30 m do nekonečna. Doostření na kratší vzdálenost je umožněno pohodlným způsobem chytrým zařízením pod názvem Memory Okular, pomocí kterého lze značku svého induviduálního zaostření na okuláru nastavit proti pevné značce na tubusu a pomocí pomocného kroužku zafixovat. Při zaostření na kratší vzdálenost se pak vrátíme opět "na značky". Dalekohledy NIGHTHUNTER - xp jsou konstruovány pro převážně myslivecké použití.

Pro turistiku, kulturu a sport nabízí firma STEINER modelovou řadu WILDLIFE, o které jsem psal v č. 8. Účel jednotlivých modelových řad se ovšem překrývá.

Optická soustava dalekohledů NIGHTHUNTER - xp je plněna dusíkem. Jejich další nezanedbatelnou předností jsou flexibilní ergonomické mušle, jejichž tvar je ideálně sladěn s potřebnou vzdáleností očí od okulárů. Dalekohled natolik "padne", že se ihned, bez jakéhokoliv hledání, objeví plné zorné pole, které nikam "neutíká". Tato vlastnost je pro myslivecké použití zvlášť důležitá, protože myslivec neztratí při rychlém pozorování ani okamžik. Tvar mušlí zcela zabraňuje pronikání světla zvenčí a nedochází tak k rušení obrazu. Také tato vlastnost je pro myslivecká pozorování důležitá.

Dalekohledy jsou standardně vybaveny luxusním řemenem, který lze v případě potřeby jednoduchou a rychlou manipulací odepnout. Stejně tak se dají odejmout i krytky objektivů i když lze používat dalekohled s krytkami odepnutými a zavěšenými. Do příslušenství patří také dobře řešené průvlekový kryt okulárů.

Tubusy dalekohledu jsou vyrobeny z plastické hmoty MAKROLON, která se používá v kosmickém průmyslu. Ta zaručuje vysokou pevnost a odolnost proti nárazu. Dalekohledy jsou odolné vůči extrémním teplotám, proti vodě a prachu. Výrobce na ně poskytuje třicetiletou záruku.

A nakonec vlastní dojmy z dlouhodobého pozorování modelem 9 x 40. Jelikož se již pohybuji v seniorském věku, jsou pro mě jeho parametry optimální, jak jsem již napsal. Ačkoliv mám zkušenosti s řadou jiných dalekohledů a dá se říci, že většinou dobrých, pozorování dalekohledem NIGHTHUNTER - xp je zcela zvláštním zážitkem. Zorné pole je ostře ohraničeno a obraz je dokonale ostrý až k jeho okrajům. Je plastický a neobyčejně kontrastní. Tyto vlastnosti vytvářejí velkou rozlišovací schopnost a oceníme je za každých povětrnostních a světelných podmínek.

Dalekohled pracuje s unikátní technologií vedení světelných paprsků optickou soustavou, vyjádřenou firemním logem HIGH DEFINITION, která je pravou příčinou tohoto efektu. Je samozřejmé, že tato špičková technologie výrazně podporuje světelnost. Proto také může starší myslivec vidět s modelem 9 x 40 i za šera nejméně tak dobře jako s dalekohledem 7 x 50 standardní kvality. Velmi příjemné je již samotné uchopení dalekohledu, který do rukou opravdu padne.

Tímto jsem se pokusil vysvětlit, proč může náročný myslivec zaplatit za dalekohled tak vysokou cenu. Uvažme však, že je to cena spíše levnější lovecké zbraně nebo cena kvalitního zaměřovacího dalekohledu. V tomto porovnání je touha náročného a solventního myslivce po dokonalém dalekohledu, na který pak nedá dopustit, zcela oprávněná.

A na závěr ještě jedna perlička: dne 20.10. v televizním pořadu "Cestománie" o Azorských ostrovech turisté pozorovali velryby největším dalekohledem STEINER 25 x 80 na stativu.
Zpracování dat...