Browning Cynergy
AW
Konečně je to tady – pravděpodobně nejhůře střežené tajemství roku, každopádně pro každého, kdo má přístup k Internetu. Několik měsíců poté, co se poprvé objevila v USA, můžeme hovořit o zcela novém Browningu zvaném Cynergy. A když říkám novém, myslím skutečně novém, ne jen další variaci na známé téma. Cynergy je opravdu nová od „hlavy k patě“, ať už použijete jakýkoliv příměr. A to vše od firmy, která spoléhala po dlouhých 75 let na v základě jednu jedinou konstrukci.
Svým způsobem je to historický okamžik, neboť poslední Browningem navržená kozlice se objevila na trhu již v roce 1926. Možná by bylo příliš očekávat od Cynergy, že zůstane na trhu stejně dlouho jako její předchůdce, ale je to důležitý vývoj pro firmu Browning. V posledních letech utrpěla totiž několik neúspěchů vůči svému hlavnímu konkurentu, firmě Beretta, která uvedla na trh zajímavé technické inovace i dobrý design. Není divu, že Browning vložil tolik úsilí do marketingu nové zbraně zejména v USA.
Stejně jako B25 a její předchůdci bude Cynergy vyráběna firmou Miroku v Japonsku, ale jedná se o výhradně americkou konstrukci - zejména viceprezidenta pro výzkum a vývoj Jose Rousseau a konstruktéra Dwight Pottera. Reaguje na problém, který byl debatován od doby, kdy v r. 1925 John Moses Browning poprvé představil B25 Superposed. Od doby, kdy se zrodila, byla debatována její větší výška a štíhlost bakule. "Nezajímá nás to, pracuje", byla odpověď výrobce a milionů šťastných majitelů. A to také pracuje, a to velmi dobře!
Tyto útoky ale výrobce vždy bolely, a to i přes veškeré úspěchy, kterých B25 a její potomci dosáhli. Stejně jako dívka, která má samé jedničky ve škole tajně touží být krásná a obdivovaná chlapci, tak i Browning by rád zbraň, která by byla "in".
Výška každé kozlice je určena minimálně výškou dvou hlavní spojených nad sebou. Jak vysoká je pak zbraň celkem, záleží na tom, co pod hlavně navěsíte. U B25 a dědiců je toho hodně. Zejména hák, který je zavěšen na čep plné šířky a uzavírací klín, který zajíždí do drážky pod hlavněmi. Byly vymyšleny různé jiné metody uzamčení, aby bylo dosaženo snížení výšky - z nejdůležitějších např BOSS systém, který můžeme vidět např. u zbraní Gamba, Perazzi nebo Kemen, a nebo kombinace zamykacích stran a U klínu, který uzamyká na každé straně horní hlavně, kterou používá Beretta. Krieghoff naopak používá Remingtonův posuvný blok.
Cynergy proto může být úspěšná pouze tehdy, pokud se v této oblasti soupeřům vyrovná a to skutečně dělá. Je o 1 mm nižší než Beretta 682 a o celých 10 mm (tj. asi 15 %) nižší než B 325. Bylo toho docíleno systémem, který Browning nazval "Monolock Hinge". Vyvýšené sekce o velkém poloměru ve stěně bakule zapadají do odpovídajících drážek na monobloku hlavní. Zbraň tak nepotřebuje žádné čepy, na které ostatní výrobci zavěšují hlavně. Kromě kompaktnosti zajišťuje tento systém velkou pevnost, neboť zatížení je rozprostřeno na mnohem větší plochu. Vlastní uzamčení zbraně je provedeno dvěma čtvercovými klíny, které při případném opotřebení neustále dosedají, a tak zajistí velmi dlouhou životnost.
Konstruktéři se však nespokojili s tímto revolučním návrhem a rozhodli se postavit na hlavu i konvenční náhled na spoušťové ústrojí. Bez nadbytku místa, které má B25 a následovníci, by byl problém konvenční spoušťový mechanizmus do prostoru k dispozici vtěsnat. Řešení bylo vypůjčeno od kulovnic. Bylo nazváno "reverse striker" systém - systém se "zpětným úderem", poněvadž směr pohybu pružin při spuštění je zpětný - směrem ke tváři střelce. Pružiny působí na rohatku, která rotuje a udeří na úderník směrem vpřed. Je potřeba jen minimálního pohybu, takže spouště jsou velmi rychlé. Jedná se o mechanický systém, takže druhá rána je možná i bez vyjití první rány, inertní blok slouží pouze k zamezení současného výstřelu obou hlavní. Skutečně je vskutku možné vystřelit dvě rány velmi, velmi rychle, a známá vůle spouští u tradičních zbraní Browning a Miroku téměř neexistuje. Odpor prvního spuštění jsem naměřil 2,15 kg, odpor druhého asi 2,6 kg. Tak jako u mnoha sportovních Browning zbraních je vlastní spoušť nastavitelná a měnitelná s třemi různými tvary jako příslušenství.
Zcela nové jsou i vyhazováky, kdy Browning opustil kladívka umístěná v předpažbí. Nový systém je umístěn kompletně v monobloku hlavní. Vinuté pružiny jsou umístěny mezi hlavněmi a umožňují silný výhoz.
To vše by znamenalo inovaci, která by autory jako já přinutila hledat synonyma pro "nové" , "jiné" a "vynikající", ale pro konstruktéry od Browningu toho nebylo dost a rozhodli se pro velké inovace i v oblasti pažby. Ve skutečnosti jsou to změny, které každý okamžitě pozná, neboť jistě není nebezpečí, že by někdo zaměnil Cynergy s jinou zbraní na stojanu.
V prvé řadě u Cynergy máme integrovanou botku, která je nejen stylová, ale i funkční. Radši než přilepit kus stlačitelného materiálu na konec pažby, konstruktéři se rozhodli vytvořit botku, která je součástí pažby a dát jí větší možnost pohybu stlačení. Podle údajů firmy Browning je dosaženo 25% snížení vnímaného zpětného rázu oproti konvenční botce. Délka pažby může být měněna třemi různými tloušťkami botky a rovněž 6,5 mm silnou vložkou.
Zajímavý je ale i vlastní tvar pažby - je zaoblený, a pokud někdo studuje historii zbraní, již jednu takovou viděl. Velký anglický puškař W. W. Greener s touto pažbou přišel pod názvem "Rational" již v 70 letech 19. století jak můžete vidět v kapitole XVI jeho klasické knihy "Zbraně a jejich vývoj". Tento tvar byl navržen se stejným cílem jako pozdější Monte Carlo pažba, tj. docílit zasazení pažby do ramene celou plochou botky a zároveň umožnit střelci držet hlavu vzpříma. Tento tvar nebyl nikdy moc populární, zejména proto, že vypadá neobvykle. I dnes vypadá neobvykle, ale svůj účel splňuje.
Jednou z dalších inovací je, že Cynergy byla uvedena na trh současně s dřevěnou i plastovou pažbou pro sportovní a lovecké modely. Problém stavitelnosti byl u plastové pažby vyřešen stavitelným hřbetem pažby. Image, který tak byl vytvořen, byl kopírován u dřevěné pažby drážkami s cílem dosáhnout agresivního vzhledu. Bude zajímavé sledovat, jak populární budou plastové sportovní modely, neboť my sportovní střelci jsme záhadně věrni klasickým materiálům. Bude to ta zbraň, která zlomí předsudky a změní náš přístup k novým materiálům?
Browning se přidržel "Investor Plus" systému vývrtu a vyměnitelných choků jako u řady XS. Literatura rovněž mluví o lehkých hlavních, ale 76 cm hlavně, které jsem testoval vážily 1,69 kg, což zrovna nejlehčí není. Lehké hlavně, říká brožura, znamenají rychlejší pohyb a bezesporu "rychlý" je zaklínadlo, které v propagačním videu nejvíce slyšíte. Přiznávám, obával jsem se, než jsem vzal zbraň do ruky, že to bude létající stroj možný stejně snadno zastavit, jako dát do pohybu.
Naštěstí jsou "lehký" a "rychlý" relativní pojmy. Parkúrové zbraně váží asi 3,5 až 3,65 kg podle délky hlavní a jsou zcela určitě rychleji ovladatelné než tradiční Browningy, ale to je více modelů. Hmotnost není tím problémem, který řídí ovladatelnost zbraně, ale to kam ji umístíte a tradiční Browningy byly v poslední době těžké na hlavně. Hmotnost Cynergy je rozložena značně lépe a přesněji. Nejzajímavějším z hlediska prodejů je fakt, že Cynergy je, co se týče dynamiky, velice podobná modelu Beretta 682E, což je důležité pro potenciál růstu podílu Browningu na trhu.
Další věci, které se mi líbily? Úhlovitý tvar předpažbí nevypadá tak elegantně jako tradiční Schnabel, ale je daleko efektivnější. Rovněž tak jsem zcela pro otevřený radius pistolové rukojeti. Zužující se lišta (11 - 8 mm) s centrálním drážkováním je můj osobní oblíbený tvar, ale mušku bych nechal na volbě každého jednotlivce.
A pak máme celkový tvar. Soudě podle připomínek těch, kteří již zbraň viděli, rozdělí Cynergy tábor střelců na dvě poloviny. Ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by na tvar Cynergy neměl názor. Zdá se, že jste buď v táboře "miluji ji", nebo v táboře "nenávidím ji". Mezi těmito stanovisky mnoho střelců nestojí. Předpokládám, že názor Browningu je ten, že B525 a XS je zde pro milovníky tradic, a proto je agresivní tvar opodstatněn. Mohu být stejně konzervativní jako kdokoliv, ale fakt je, že se mi Cynergy líbí tak, jak je, s tím že dobře pracuje. Je rovněž mnoho lidí, kteří řeknou "Krieghoff je ošklivý", ale téměř nikdo, kdo by řekl, že neumí rozbíjet terče. O zbrani se ptáme hlavně "jak střílí", a ne "jak je krásná".
Jakmile jsem viděl první detaily o Cynergy, řekl jsem si, že cena bude rozhodující. Určitě bylo velmi lákavé pro Browning nasadit cenu na úrovni DT10 nebo Perazzi. Jak jsem Cynergy nyní poznal, byl bych schopen napsat přesvědčující článek, který by takovou cenu obhajoval. To, že Browning zvolil místo toho cenu v řádu osmi desítek tisíc korun svědčí o jeho vážných úmyslech s touto zbraní. Konkuruje Berettě v její nejsilnější části trhu a zároveň staví hráz nové vlně italských zbraní. Bude proto nesporně zajímavé sledovat další vývoj.