Září / 2004
K lovu holé srnčí zvěře
Oldřich SEDLÁŘ
Můj příspěvek je iniciován provedeným podrobným rozborem hodnocení lovu srnčí zvěře při příležitosti okresní chovatelské přehlídky za rok 2003 ve Žďáře nad Sázavou. Hodnocení proběhlo u 130 honiteb žďárského okresu ve kterých je chována srnčí zvěř a jeho závěry jsou dle mého názoru použitelné pro řadu honiteb v celé České republice.
Sestavování plánu lovu srnčí zvěře
Hned v úvodu je nutno se pozastavit u důležité skutečnosti a to sestavování plánu lovu srnčí zvěře. Všeobecně je známo, že poměr pohlaví u srnčí zvěře je v honitbách nevyrovnaný s převahou holé zvěře - tedy srn a to značně v neprospěch srnců. Přesto jsou plány lovu jednotlivými uživateli honiteb sestavovány tak, aby bylo loveno více srnců než srn. Porovnáme-li plán lovu srn ku plánu lovu srnců a skutečný poměr u provedeného lovu pak dojdeme k závěru, že například na Žďársku v roce 2003 takto plánovalo téměř 40 % uživatelů honiteb. Ještě horší je skutečnost, že většinou lov srnců je plněn beze zbytku ale ani nízký plán lovu srn a srnčat nebývá zpravidla splněn.
Nižší plán lovu srn vůči srncům by mohl být odůvodnitelný pouze v případě, že v roce minulém byla lovena převaha srnčat samičího pohlaví - tedy srneček. Z důvodů zestárnutí populace srn to nemůžeme však praktikovat každoročně. Při řádně obhospodařovaném chovu srnčí zvěře by měl lov srn odpovídat početně lovu srnců a ze srnčat by měla být ulovena alespoň polovina přírůstu.
Všeobecně je prokázáno, že neplnění odstřelu holé zvěře vede ke zvýšení sociálního tlaku mezi srnami v místě narození,vytlačování slabších srn do méně vhodných míst ke kladení srnčat a to i mimo honitbu. Dále pak vysoký vnitřní populační tlak snižuje plodnost a odolnost jedinců a v konečném důsledku vede ke snížení tělesných rozměrů, zejména hmotnosti zvěře a nakonec i vyšším ztrátám. Závěrem lze konstatovat, že při neplnění odstřelu holé dochází ke zhoršování kvality populace a početních stavů srnčí zvěře.
Druhým závažným nedostatkem je věková struktura lovených srn
Lov srn by měl být stejně jak u srnců zaměřen hlavně do mladých srn - čiplenek, kterých by mělo být loveno stejně jako ročků 50 % lovu. Nižší odstřel lze uvažovat pouze v případě, jak už bylo řečeno dříve - byl-li odstřel v minulém roce realizován převážně u srnčat v srnečkách. Srny dvou až šesti leté by měly být loveny pouze slabé, nemocné, pozdě kladoucí nebo rodící slabá srnčata a to teoreticky do výše 20 % plánu lovu srn. Zbytek plánu ve výši asi 30 % by měly představovat srny staré nad 6 let, dle stejných kritérií jako srny střední generace. Staré srny se však hůře loví a většinou je nacházíme uhynulé věkem. Ze závěrů lovu z roku 2003 na Žďársku je však patrno, že mladých srn bylo loveno pouze 23 %, starých pouze 18 %, zato střední generace plných 41 %. Svědčí to o skutečně nahodilém lovu s minimálním selektivním - tedy průběrným lovem. Vezmeme-li v úvahu, že celkové plnění plánu lovu srn na Žďársku bylo pouhých 87 %, pak tento početní i věkový průběr je nejhorší za posledních 5 let.
Upozorňuji, že se jedná o první rok tvorby a schvalování plánu chovu a lovu u honiteb bez vlivu státní správy myslivosti. Obávám se že bez neustálého tlaku na lovce formou kontrol kvality provedeného průběrného lovu holé na chovatelských přehlídkách bude lov holé stále živelnější, což může vést k výraznému snižování kvality chované srnčí zvěře.
Pro ty lovce, kteří nedokáží posoudit věk srn před lovem by měla platit jednoduchá zásada, že kvalita srny je patrná na kvalitě jejich srnčat. V zimních měsících by dobré srnče mělo dosáhnout alespoň 70 % hmotnosti srny. Tam kde se loví v září a říjnu 5 až 6kilová srnčata, jsou slabé srny a je nutno provést radikální selekci. Tam, kde jsou průběrná 8 až 9kilová srnčata, mohou být s kvalitou srn spokojeni. To vše za předpokladu kvalitní péče o srnčí zvěř.
Třetím přetrvávajícím problémem lovu srnčí holé je jeho časové plnění
Myslivečtí hospodáři nedokáží zajistit, aby alespoň tři čtvrtiny stanoveného plánu lovu srnčí holé bylo splněno v měsíci září a říjnu. V této době zvěř přebarvuje a je dobře rozeznatelný věk zvěře i její konstituce, dobře se loví staré srny. V pozdějších měsících je pak zvěř přebarvená, soustředěná v okolí krmelců a při krátké denní viditelnosti pak nezbývá nic jiného než lov na potkání. Důkazem těchto lovů je pak špatný odhad věku i hmotnosti a je lovena zvěř, která měla žít, zatímco slabá a podprůměrná zvěř při špatné péči zimní období nepřežívá. Důležitou roli hraje i spotřeba krmiva, protože začneme-li připravovat na zimu zvěř včasným a kvalitním přikrmováním, pak odlovme plán hned na začátku podzimu a nepřipravujme na zimu zvěř, kterou za měsíc nebo dva z chovu odstraníme.
Kvalitě průběrného odstřelu rovněž neprospívá dosud mnohdy praktikovaný odstřel lovcem pro svoji vlastní spotřebu, který mnohdy upřednostňuje lov ve zvěřině silnějšího kusu. Toho by se měli myslivečtí hospodáři vyvarovat.
Za úvahu by podle mého názoru stála i změna doby lovu srnčí holé a to do konce listopadu. V zimních měsích zajistit i této zvěři klid ke zdárnému přežití nejhoršího ročního období.