ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2006

Dvojka Reno

Myslivost 3/2006, str. 15  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Bez ohledu na vlastní ekonomickou situaci jsou lovci, kteří se spokojí s levnou zbraní a stejně se najdou lovci, kteří rádi sáhnou po zbraní dražší, která se jen tak nevidí, i kdyby si měli po nějaký čas odepřít nějakou radost. Rovněž mezi námi žijí myslivci, kteří nedají dopustit na klasické lovecké zbraně, zatímco jiné zajímá pouze kulovnice a brokovnice moderní koncepce a konstrukce. Dnes, nechť prosím zbystří pozornost lovci, kteří dávají přednost dražší klasice.
Klasika ze Španěl
Ve Španělsku vyrobená broková dvojka hamerleska Reno, je vskutku krásná a klasická zbraň s baskulí uloženou v jednoduché anglické pažbě. Klasický je rovněž dvěma spouštěmi ovládaný bicí mechanismus, hlásící se k odkazu proslavené firmy Holland & Holland. Je uložený na postranních krycích deskách, spojených tradiční kličkou, kterou stačí vyšroubovat a mechanismy můžete vzít do dlaní, přičemž se pohledem pokocháte nejen nad pěknou prací, ale neuniknou vám ani klasické listové bicí pružiny. Vyhazovači vybavené nábojové komory, do dáli 70 cm se táhnoucích elegantních hlavní, se zahrdlením ¼ a ¾, jsou přizpůsobeny pro střelbu náboji ráže 12/70. Tedy opět všem dobře známá a léty pověřená klasika. Nad ústím hlavní vystrkuje růžek nenápadná perličková muška. Ve srovnání s moderními muškami zvýrazněnými světlovodným vláknem, je trochu nevýrazná, ale stříleli s ní dědové a pradědové, tak není důvod, aby s ní nedokázali zamířit a zasáhnout jejich vnuci a pravnuci. Krk pažby a směrem vpřed se zužující klínové předbažbí jsou zdrsněné jednoduchou, účelnou a eleganci brokovnice nenarušující rybinnou. Baskule a postranní desky jsou zdobené rytinou s klasickými motivy. Pažba a předpažbí jsou nadevší pochybnost vyrobeny z kvalitního ořechového dřeva. Ovládací prvky, kromě spouští, tvoří klasická temenní klička a pojistka na krku pažby. Brokovnice Reno ráže 12/70 váží 3,1 kg.

Čištění
Prosím, nechť mi myslivci nespílají do lidí, kteří poučují, ale není od věci před rozložením zbraně k čištění připomenout, abyste se před započetím činnosti ujistili, že v nábojových komorách nejsou náboje. Raději dvakrát nebo třikrát, opatrnosti a obezřetnosti není nikdy nazbyt. Rozložení brokovnice Reno k čištění se provádí po stisknutí válcového hmatníku na samém konci předpažbí. Nyní předpažbí sejmeme a po zatlačení na temenní kličku oddělíme hlavně od baskule. Jednou za čas není od věci opatrně vyšroubovat kličku zajišťující postranní desky s bicím mechanismem, a tento zbavit nečistot a promazat.

Závěr
Když jsem si po několikáté prohlížel španělskou brokovnici Reno, musel jsem opravdu uznat, že se jedná o pěknou zbraň. Tážete-li se, kde jsem ji fotil a jaká za ní láce? Zde je má odpověď: Dvojka Mazarlaba - Reno zářila v prodejně Řehák a Řehák v České Třebové a stojí 58 000 Korun.

Popisy k fotografiím
1.: Klasická broková dvojka Mazorrlaga - Reno ráže 12/70.

2.: Levá strana zdobené baskule s kličkou pro odmontování postranních desek s bicími mechanismy.

3.: Temenní klička a horní plocha hlavní.

4.: Klasická perličková muška.

5.: Klasická španělská dvojka rozložená k čištění.

6.: Sejmuté postranní desky s klasickými bicími mechanismy Holland & Holland.

Zpracování dat...