ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2006

ČERVENEC V HONITBĚ

Dr. Ing. Rudolf NOVÁK
V červenci pokračuje doba lovu srnců. I když jsme na jaře provedli sčítání a máme plán lovu schválený držitelem honitby, měli bychom po letošní zimě přistupovat k lovu dospělých srnců opatrněji než předchozí roky. Kromě trofejí bychom měli posoudit také hmotnost a vyspělost srnců. Zvažme, zda je nutno ulovit vyspělé dobré šesteráky, přestože „mají věk“.
Lovíme také černou zvěř, která se postupně stěhuje na žír do dozrávajících obilovin. Přednostně by se měli lovit lončáci a vyspělá selata. Zejména za noci se vyvarujeme ráně na samotné kusy. Je lépe lovit "z tlupy". Jednak máme srovnání velikosti, měsíční světlo dost klame, a jednak jistotu, že se opravdu jedná o tlupu černé. Některým zbrklým lovcům se rána na samotného divočáka již mnohokrát nevyplatila. Vím o případu, kdy byl místo kňoura uloven zaběhlý kůň. Při noční čekané je vhodné si domluvit nějaké signály, např. baterkou nebo mobilem. Prostě chtělo by to jakýmkoliv způsobem o sobě navzájem vědět. Stále se ještě setkáváme také s nešvarem, kdy myslivci objeví při sklizni některé plodiny tlupu divočáků a snaží se nějakého divočáka ulovit "organizovanou čekanou" nebo "kombajnovou nátlačkou". Snad je jen na připomenutí - zákon o myslivosti zakazuje lovit zvěř na pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň a také na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků.
Počátek července využijme ještě k výrobě letniny a sena, k vytvoření nutných zásob tohoto krmiva. Druhá seč nebývá výnosná a zpravidla neposkytuje kvalitní krmivo.
Červenec je dobou dovolených, při lovu, zejména večer a brzy ráno, buďme opatrní. Nejen s houbaři, ale dnes i s cyklisty, se můžeme v honitbách setkat na nejneuvěřitelnějších místech a v době, která někdy překvapí.
Myslivecký hospodář vede záznam o hospodaření v honitbě, evidenci o ulovené zvěři, o vydaných plombách a podává hlášení podle dispozic státní správy.


Zpracování dat...