ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2006

České optické přístroje

Myslivost 4/2006, str. 16  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Meopta - název podniku z moravského Přerova, který se postaral na mezinárodní výstavě zbraní a loveckého příslušenství IWA 2005 v Norimberku o možná největší překvapení celé výstavy. Překvapení v podobě množství a v technické úrovni novinek. Vzpomeneme-li si začátek 90. let, kdy se Meopta, stejně jako jiné podniky po rozpačité kupónové privatizaci, potýkala s ekonomickými problémy, je dnešek o to více překvapující. Do Meopty vstoupil zahraniční kapitál, ale na rozdíl od jiných investorů se opřel o zkušené a erudované místní odborníky. A obojí investice, jak kapitálová, tak personální se více než vyplatila. Dnes Meopta nabízí sortiment optických přístrojů porovnatelný s největšími výrobci na světě. Je to více než čtyřicet typů puškohledů, triedrů a monokulárních dalekohledů.

Puškohledy

Pro nás myslivce jsou to především puškohledy a triedry. Nabídku lze začít řadou puškohledů Artemis 2000. Řada 2000 se vyznačuje pevným, rázuvzdorným ocelovým tubusem s výkonnou optickou soustavou. Z řady lze vybrat puškohled, jak pro pochůzky, tak i pro lov z posedu nebo univerzálnější s proměnným zvětšením, případně i se světelným bodem (v tom případě je výrobek označen jako řada 2100). Řada 2000, resp. 2100 se vyrábí v parametrech 4 x 32, 6 x 42, 7 x 50, 1,5-6 x 42, 2-8x 42, 3-9x42 případně 3-12x50.
Další řadou puškohledů je řada 3000, která se vyznačuje tubusem z lehkých slitin, který je pro vysokou pevnost a tuhost vyroben pouze z jednoho kusu. Ve své podstatě se dělený a nedělený tubus neliší pevností a tuhostí, rozdíl je spíše ve snížení rizika netěsností u jednodílného tubusu. Pravým důvodem je fakt, že ocelový tubus se vyrábí jako jednodílný jen velmi obtížně a nákladně, zatímco technologie opracování duralu to umožňují udělat velmi efektivně.
Optická soustava je zdokonalena a vybavena perfektními antireflexními vrstvami s velmi dobrým koeficientem propustnosti světla, který dosahuje 92 %, což je hodnota, které docilují jen nejlepší výrobci optických přístrojů. Řada puškohledů obsahuje i širokoúhlé speciální puškohledy pro střelbu na zvěř v pohybu 1-4x22 i s možností světelného bodu a 1,5-5x20, dále univerzální 4-12x40, 3-9x42 nebo i pro použití za snížených světelných podmínek 3-10x50, 7x56 nebo 3-12x56. Každá z řad puškohledů je vybavena jednou z šesti možných typů zaměřovacích osnov. Puškohledy Meopta jsou vodotěsné a chráněny proti zamlžení.
Velmi výjimečnou novinkou je řada puškohledů nové generace označená názvem Meostar. U těchto puškohledů, kromě dokonalé optiky a mechanizmu je, díky nejdokonalejší technologii nanášení antireflexních vrstev docíleno naprosto výjimečně vysokého koeficientu propustnosti světla 94 - 95 %. Řada Meostar obsahuje puškohledy 7x56, 1,5-5x20, 1-4x22, 4-12x40, 3-10x50 a 3-12x56. Svými optickými vlastnostmi je tato řada dosahuje vlastností vyhrazených úzké špičce nejlepších výrobců. Vysoký koeficient propustnosti světla se projeví zejména u puškohledů určených pro pozorování za šera jako jsou typy 3-10x50 nebo 3-12x56 při pozorování v noci.
Pro střelbu na velké vzdálenosti, a především pro sportovní střelbu, je určen puškohled Meostar 4-16x44 Tactic.
Velkou specialitou a naprostou novinkou je puškohled Meosmart vybavený vestavěným miniaturním digitálním fotoaparátem. V tomto puškohledu důmyslná elektronika snímá po spuštění průběžně dva snímky za vteřinu. Při výstřelu je zpětným rázem výstřelu poslední ostrý snímek uložen do paměti. Znamená to, že je tak zaznamenán poslední okamžik zamíření před zásahem. Tak lze přesně dokumentovat okamžiky lovu a přesnost zamíření pro jeho případnou korekci.

Dlouhodobý test puškohledu
Při popisu výrobního sortimentu je vhodné se zmínit i o testu, který jsme již dříve a dlouhodobě prováděli. Testovaným výrobkem byl puškohled Artemis 2000 3-12x50. Test probíhal na kulovnici .308 W s hodnocením přesnosti střelby do terče i při lovu. Použití probíhalo v různých i extrémních, klimatických podmínkách. Za suchého i vlhkého počasí včetně deště a sněžení při teplotách -10°C až +30 °C. U variabilních puškohledů bývá problematická stabilita zamíření při změně zvětšení a zejména stálost nastřelení i po mnohačetných výstřelech. Vystřeleno bylo asi 100 ran. Při kontrolní střelbě do terče při zvětšení 3x a při zvětšení 12x na vzdálenost 100 m nedošlo ke znatelnému posunu středního zásahu. Případná změřená odchylka se pohybovala kolem 6 mm, což je na hranici možností objektivního měření, započítáme-li možné chyby zbraně, střeliva, polohy zbraně, způsobu střelby střelcem atd.
Daleko významnější skutečností bylo, že během celého testu nebyla potřebná korekce nastřelení, což osvědčuje tuhost vnitřního mechanismu, který nepodléhal zpětným rázům. V testu puškohled celkově, navzdory vysokému namáhání včetně nešetrného zacházení, naprosto vyhověl. Oceňovaným prvkem bylo brilantní zobrazení a velmi dobrá schopnost použití i za šera a spolehlivý chod mechanismu.

Triedry
Horkými novinkami jsou zcela nové triedry, kterými Meopta navazuje na svoji, dnes už dávnou tradici, ovšem na daleko vyšší úrovni. Meopta zavedla do výroby řadu triedrů s parametry 7x42, 8x42, 10x42, 7x50, 10x50 a 8x56. Z této řady si lze vybrat dalekohled pro běžné denní nošení i pro pozorování v noci.
Optická soustava dalekohledů je tvořena čočkami a střechovými hranoly, které umožňují vytvořit velmi kompaktní a malé rozměry dalekohledu. Je třeba ponamenat, že střechové hranoly jsou velmi náročné na přesnost výroby a ne každý výrobce optiky tuto technologii zvládá tak, aby bylo přesně zachováno dokonalé vykreslení obrazu v celém zorném poli. Pohledem přes dalekohled Meopta se však přesvědčíme, že náš výrobce tuto dovednost zvládá více než dobře. Obraz je jasný, brilantní a ostře vykreslený v celém zorném poli.
Specialitou je oddělená centrální dioptrická korekce podle oka pozorovatele od ostření podle vzdálenosti pozorovaného předmětu. Obě seřízení se provádějí dvojitým centrálním točítkem, z nichž točítko pro korekci zaostření podle vzdálenosti pozorovaného předmětu je masivní a velmi pohodlně se ovládá. Tělo dalekohledu je vyrobeno s lehkých slitin s gumovým zeleným povlakem (armováním), který chrání dalekohled proti rázům a umožňuje tiché bezhlučné používání.
Tvar dalekohledu je ergonomický a lze konstatovat, že i esteticky velmi atraktivní. Samozřejmostí je vodotěsnost optické soustavy a prachotěsnost zaostřovacího mechanizmu.
Ceny optických přístrojů z Meopty již sice opustily levnou úroveň, což je objektivně dáno konstrukční úrovní a kvalitou technologie výroby, ale zůstaly i tak na velmi přijatelné. Bez přehánění lze konstatovat, že cenově se řadí ke střední úrovni, ale konstrukcí a uživatelskými vlastnostmi patří k nejvyšší kategorii. Meopta tak, jak se zdá, velmi znepříjemňuje pozice i těm nejznámějším a nejrenomovanějším výrobcům, protože kvalitou a vlastnostmi výrobků se jim minimálně vyrovná.
Zpracování dat...