ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2006

Lovecký nůž ze Štósu

Myslivost 4/2006, str. 15  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Na loňskou výstavu nožů do Příbrami přivezl čtyřiapadesátiletý slovenský nožíř Otto Neuman ze Štósu nový lovecký nůž vlastní konstrukce, vytvořený podle dlouhodobých zkušeností. Otto se narodil v rodině, v níž se snoubí tradice výroby a láska k nožům, stejně jako láska k přírodě a myslivosti.

Ottův otec, pětaosmdesátiletý Imrich Neuman je nejstarším vyučeným žijícím nožířem ve Slovenské republice. Dlouhá léta pracoval ve známé firmě Sandrik ve Štósu, kde ostatně pracovala také jeho žena, paní Mária, která platila za vynikající brusičku. Kromě Otty si nožířské ostruhy v Sandriku vydobyl také jeho mladší bratr Imrich. Oba synové se potatili rovněž v lásce k myslivosti. Jsou lovci. V jejich rodině ctí přirozenou posloupnost poľovník, mäsiar, nožiar, kdy lovec, který ulovenou zvěř musí umět vyvrhnout, zpracovat a připravit maso, ví, jak má nůž pro lovce vypadat a jaké požadavky musí splňovat. Rodinu nožířů Neumanových představím čtenářům v některém budoucím čísle Myslivosti.
Nový lovecký nůž vyrábí Otto Neuman z oceli 17029 (AK 5), na záštitu používá mosaz, střeny jsou z jeleního parohu. Řezná hrana čepele s klínovým profilem má tvar oblouku a umožňuje využívat celou délkou ostří. Při stahování kňoura (oddělení kůže od svalstva), je ukazovák ruky ve vybrání čepele a palec je opřený o hřbet čepele, přičemž vyvíjí na čepel vysoký tlak. Později, při vykosťování a běžné práci, se ukazovák posune zpět za záštitu a nůž je opět držen za celou plochu rukojeti.
Jak je patrné z fotografií, Neumanův nůž má jednoduchý a elegantní tvar. Dodává se s koženým pouzdrem, které vyrábí Stanislav Šoučik z Banské Štiavnice.
Technické údaje nože: Celková délka 230 mm, délka čepele 120 mm, výška čepele 36 mm, šířka čepele 3 mm, délka rukojeti 110 mm, hmotnost 220 g
Zpracování dat...