ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2006

Browning Cynergy PRO-SPORT

Myslivost 5/2006, str. 14  Pavel Macko
Firma Browning je u střelecké veřejnosti známá a její výrobky velice oblíbené, zejména u sportovních střelců na asfaltové terče a u myslivců. Dalo by se říci, že pan Browning patřil mezi první, kdo světu dal brokovou kozlici, a to již kolem roku 1925. Model, se kterým posunul výrobu brokových zbraní o krok dopředu, byla „Sovraposte“ – broková kozlice B25, dobře známá zbraň hlavně u starší generace střelců, přezdívaná „fena“ (zkratka „FN“ – výrobce zbraní Browning – světoznámá zbrojovka „Fabrique National des Armess Guerres“ v Liege v Belgii). Mechanizmus této zbraně neprošel žádnými zásadními změnami v průběhu let a je používán jen málo modifikovaný dodnes u modelů B425, B525, GP, Ultra XS, Ultra XT.


Vše se ale změnilo s nástupem Cynergy v roce 2004, tuto zbraň s jedinečným mechanizmem spouštění a s převratným designem jsme čtenářům Myslivosti již jednou představovali, proto jen pro zopakování. Změny se týkají celé zbraně od jejího ústí až po konec pažby. Zrychlením spoušťového ústrojí si vysloužila přezdívku nejrychlejší brokovnice na světě. To vše má na svědomí kompletně nový spoušťový mechanizmus. Úderníky jsou spojeny s napínacími táhly a jejich pohyb je velmi krátký. Také pohyb spouště je překvapivě krátký bez jakéhokoliv jiného vychýlení, a to díky tomu, že spoušťová páka je zároveň převodovou pákou. Ozub na jejím spodním konci podepírá západku. Po stisknutí spouště se vychýlí převodová páka, která uvolní západku, tlak bicí pružiny ji nadzvedne a úderník má volnou dráhu. Poměr pák, které jsou použité v mechanizmu Cynergy zkracuje dráhu spouště. Výrobce udává rychlost mezi spuštěním mechanizmu a úderem na zápalku 0,0018 sekund. Spoušť funguje mechanicky, takže na vystřelení druhé rány není potřeba energie zpětného rázu, která přepne spoušťovou páku (jak je tomu u starších modelů Browning a u zbraní jiných výrobců), to znamená, že i po nevystřelení první rány má střelec jistotu druhé rány.
Další změnou je uzamčení systému. Baskule je snížená o 10 mm oproti modelu B325 a je dokonce o 1 mm nižší, než u Berety 682. Toto je dosaženo systémem nazývaným "MONOLOCK HINGE". Systém nemá žádné háky, na které ostatní výrobci zavěšují hlavně. Kromě kompaktnosti má tento systém také velkou pevnost, protože zatížení je rozloženo na větší plochu. Uzavírání zbraně se děje dvěmi po stranách uloženými výstupky ve tvaru, kruhové úseče, které jsou po celé délce baskule. Tím se plocha, na kterou působí tlaky při výstřelu podstatně zvětšuje. Uzamykání je prováděno pomocí dvou uzamykacích hranolů umístěných ve stěnách lůžka.
Další změnu najdeme, když odejmeme předpažbí, které má na zadním konci dvě masivní uzamykací páky. Při sklopení hlavní se po jejich horní ploše pohybují horní ramena napínacích pák a posunují napínací táhla vpřed. Napínací páky současně fungují jako indikátory vyhazovačů. Každá hlaveň má svůj samostatný vytahovač, pružiny těchto vytahovačů jsou uloženy mezi hlavněmi. Jednou s novinek je plastové žebrování kolem spodní hlavně, které odvádí teplý vzduch i v místě pod předpažbím, takže ochlazování hlavní je pravidelné a po celé délce hlavní.
Zastavme se ale také u vzhledu zbraně. Zadíváme-li se na Cynergy, vidíme sportovně-elegantní, dravě vyhlížející zbraň se smyslem pro detail. Nízká baskule a dravý vzhled ji dává něco neobyčejného, čímž se absolutně liší od jakékoliv jiné sériově vyráběné zbraně jiných výrobců. Vezmeme-li zbraň od ústí hlavně, tak nás zaujme nový vzhled prodlouženého zahrdlení, které je barevně odlišeno, což zjednodušuje rozpoznatelnost čoků. Při dalším pohledu nám zrak padne na nový vzhled předpažbí, které je směrem k ústí mírně snížené, což dává zbraní již zmiňovaný dravý tvar. Hned za předpažbím je elegantní snížená bakule s decentním zdobením a s nápisem Cynergy. Také lučík prodělal změny oproti starým modelům firmy Browning. Drží-li střelec Cynergy v ruce, tak už na dálku je každému jasné, jakou zbraní střílí.
Úplnou novinkou a důvodem proč zbraň znovu představujeme je její zbrusu nová pažba jak modelu Sporter, tak modelu Trap. Zde firma Browning konečně reagovala na určitou kritiku některých střelců, kteří nebyli spokojeni především s tvarem pažby u této zbraně, tak jak byla zatím dodávána. U nové pažby bylo upuštěno od hluboké gumové botky a byla nahrazena klasickou. Také tvar a velikost pažby prošly podstatnými změnami. Pažba je již opět klasického tvaru a působí větším dojmem a snadno se zalícuje, v podstatě nemůžeme této novince z dílny firmy Browning nic vytknout. K lepšímu držení a zalícení také přispěla "bublina" u pistolové rukojeti, která vyplní prostor dlaně, takže při zalícení si je střelec jistější úchopem. Také pro tuto novou pažbu byl vyroben nastavitelný hřbet pažby, který umožňuje nastavit polohu podle požadavků každého střelce. Nastavitelnou výškou hřbetu je jednak dosaženo přesnějšího přizpůsobení výšky hřbetu individuálně každému střelci a je i možno používat zbraň alternativně pro parkúr i trap. Nastavení hřbetu pažby umožňuje jeden imbusový šroub umístěný na levém boku pažby ve směru střelby. Další menší změnou pažby bude možnost volit zbraň s dvěma různými výškami pažby, a to jak u trapové, tak i parcourové verze.
S novou variabilitou pažby a s klasickým zakončením pažby nezůstane Cynergy dlouho bez povšimnutí a určitě se s ní začneme setkávat v hojnějším počtu. Jen kdyby však výroba stačila plnit požadavky trhu co se týká množství dodaných zbraní.
Zpracování dat...