ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2006

15. setkání nožířů v Příbrami

Myslivost 11/2006, str. 68  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Nevím, jestli má číslo patnáct nějakou zvláštní symboliku a věnovat se symbolům jedničky a pětky samostatné mi zde nepřipadá právě nejvhodnější. V každém případě je patnáctka na půl cesty mezi desítkou a dvacítkou.

Patnáct let
Když se zamyslím nad lidským věkem, nepadne mě, že dívky v tomto čase začínají mít výraznější křivky žen a stejně mladí chlapci k nim dávno přestávají být nevšímaví. A co zvěř, páni myslivci? Která se dnes u nás dožije patnáctého roku? Setkání nožířů v Příbrami, nejstarší svého druhu v Čechách na Moravě i na Slovensku, si za patnáct let získalo pověst skvělé akce, na kterou se sjíždějí desítky, ba co dím, dnes spíše stovka našich nožířů, mečířů a lidí s nimi spřízněných, rytci, výrobci pouzder, prodejci a dovozci nožů. Příbramské setkání nožířů již dávno přitahuje nejen muže mnoha zájmů, ale také krásné ženy a myslivce.
Rád si prohlížím nože, meče, dýky a kordy vyrobené našimi mistry. Rád sleduji jejich rukopis a v dobrém úmyslu porovnávám jejich práce. Rád se s nimi setkávám na výstavách, rád je navštěvuji v jejich dílnách a stejně rád o nich píši. Neméně rád se setkávám s Pavlem Formánkem, který se svou rodinou a přáteli od začátku táhne břímě organizace příbramských setkání nožířů a pomalu spěje ke dvěma desítkám ročníků, jimž věnoval podstatný čas svého života. Zatím nepřemýšlím, jak budu psát o dvacátém setkání nožířů, ale také za patnácté patří Pavlovi a všem, kteří mu pomáhají, velký dík. Díky patří rovněž všem nožířům a milovníkům ostrých čepelí za to, že si v září vzpomenou, kudy vede do Příbrami cesta...

Myslivecká ocenění
Patnácté setkání nožířů se letos poprvé odehrálo v sále příbramského kulturního domu a přilehlého okolí. Pro myslivce bylo letos zvláště významné, protože obvyklá ocenění Nůž roku se poprvé rozrostla o titul nejlepší myslivecký nůž, nad nimiž převzaly záštitu časopisy Myslivost a Silva Bohemica. V prvním ročníku byly hodnoceny kolekce pevných a zavíracích mysliveckých nožů. Ocenění za tvorbu pevných mysliveckých nožů si do Radňovic odvezl Miloš Jun, který nedávno oslavil šedesáté narozeniny. K nim i k ocenění mu srdečně blahopřejeme. Cenu za nejlepší kolekci zavíracích nožů získal Bedřich Zamrazil z Vysokého Chlumce.

Než vás nechám, abyste si prohlédli fotografie, dodávám následující: Letošního setkání se opět zúčastnilo na sto vystavovatelů. Největší stánek rozbila v sále firma High Life, jíž doplnily, HQH System, KDS Sedlčany, Y-River, AV Retail a náš největší výrobce nožů, firma Mikov, která si do Mikulášovic rovněž odvezla titul Nůž roku 2006. Stejně jako loni předcházelo výstavě nožů kovářské symposium. Ve své příbramské dílně a na nádvoří je uspořádal kovář a nožíř Milan Svátek, který zde uvítal na dvě desítky kolegů a kamarádů.
Text a snímky Pavel KLOZÍKZpracování dat...