ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2006

KULOVNICE REMINGTON 700

Myslivost 11/2006, str. 26  Pavel Klozík
Slavná americká zbrojovka Remington vyrábějící dlouhé zbraně a střelivo pro krátké i dlouhé zbraně se pyšní téměř dvěstěletou tradicí. Představuje se také proto jako „nejstarší americký výrobce zbraní“. V každém případě se zbraně firmy Remington na trhu v USA těší velkému zájmu střelců. Američtí střelci a lovci jsou velmi nároční na kvalitu. Přitom mají výhodu, že díky velké konkurenci na mamutím trhu USA, je nikdo nemůže nutit zbraně ani náboje přeplácet. Úspěch amerických zbrojovek na tuzemském trhu jde ruku v ruce s hledáním cesty technologie promyšlené konstrukce a zachování vysoké kvality při nízkých výrobních nákladech. Firma Remington, věrna tradici a zastávající hesla typu „kupujte americké“ nebo „vyrobeno Američany pro Američany“, se pustila do boje s dovozci laciných zbraní a podle reakce trhu se jí podařilo zvítězit. Vyvinula technologie výroby, které zatím nemají ani v Asii a je tak schopná produkovat zbraně v údajně historicky nejlepším poměru ceny a kvality. Cena je sice pořád vyšší než u levného dovozu, ale uživatelské vlastnosti jsou o několik tříd výše, takže přesvědčují i zájemce původně rozhodnuté pro zbraně nejnižší cenové kategorie. Současný výhodný kurz dolaru umožňuje dovážet špičkové kulovnice a náboje Remington také do České republiky. Několik modelů jsme si prohlédli díky ochotě výhradního zástupce Remingtonu v ČR, firmy Cairo sídlící ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Legendární Remington 700
Remingtonovým "rodinným stříbrem" je řada opakovacích kulovnic s válcovým otočným odsuvným závěrem systém Remington 700, který je moderní, přepracovanou variantou Mauserovy pušky známé pod označením 1898. Má vynikající uživatelské vlastnosti dané propracovanou konstrukcí přinášející vysoký komfort při manipulaci se závěrem, extrémní pevnost, spolehlivost a životnost. Tělo válcového závěru má vpředu dva mohutné uzamykací ozuby. Závěr je v zadním můstku veden dokonale jako píst. V pravém uzamykacím ozubu je mělká podélná drážka, do které zasahuje vodicí čep v celé délce v pouzdra závěru. Výsledkem je hladký chod závěru bez možnosti jeho zaklínění v zadní úvrati, při excentrickém bočním tlaku na kliku. Díky tomuto dvojnásobnému vedení může mít závěr odzkoušené vůle, které nemohou způsobit zaklínění závěru jako u jiných konstrukcí. Jsou však důležité pro pohyb závěru při znečištění pískem např. na lovech v Africe a v mrazivém počasí Aljašky.
V zahloubeném lůžku pro dno nábojnice, před uzamykacími ozuby, je nízký vytahovač a nesený tlačný vyhazovač, které nenarušují ladný válcový tvar těla závěru. Lůžko vystupuje asi 4 mm před uzamykací ozuby a zasouvá se do zahloubení v hlavni za nábojovou komorou. Hlaveň s pevným závitem je zašroubovaná do ocelového pouzdra závěru. Firma Remington konstrukci s lůžkem zasahujícím do hlavně uvádí jako nejspolehlivější ochranu střelce před profukem vysokého tlaku plynů v případě prasknutí nekvalitní nábojnice nebo průrazu vadné zápalky. Konstrukci nazývá three rings of steel, volně přeloženo tři prstence oceli, které trojnásobně schrání střelce, protože nábojnici obklopuje hlaveň, zahloubení v lůžku a pouzdro závěru. Na horní ploše pouzdra závěru jsou přesné otvory se závity pro montáže optických zaměřovačů.
Přesnost kulovnic Remington 700 potvrzují lovci, sportovní střelci a také zkušenosti získané z vojenských operací. Přesné šestidrážkové vývrty Remington hájily zájmy USA již za války ve Vietnamu a získaly modelu 700 pověst vynikající odstřelovací pušky. Od těch časů odstřelovačky Remington 700 získávají nadvládu ve všech ozbrojených složkách v USA a v mnoha vyspělých zemích světa. Kvalitou pověstné hlavně Remington kupují i konkurenční firmy a montují je do sportovních a odstřelovačských pušek. Závěrové systémy modelu 700 jsou nakupovány puškařskými firmami specializujícími se na zakázkovou stavbu loveckých a sportovních speciálů.

Varianty kulovnic
Remington 700 se vyrábí v řadě modifikací ve všech současných kulových rážích a splňuje všechny požadavky lovců a sportovních střelců. Zvěr a hlaveň se vyrábí z kvalitní uhlíkaté nebo nerezové oceli. Hlavně se vyrábějí v řadě délek ve variantě velmi lehké, lehké, standardní, těžké a velmi těžké. Některé hlavně jsou kanelovány. Povrch kovu chrání černý brynýr, fosfátování nebo vypalovací lak, nerezové modely jsou
většinou matovány a zůstávají barvě kovu. Existují nerezové modely, které jsou navíc černě lakované. Zbraně se dodávají s mechanickými mířidly nebo bez mířidel, některé modely mají naháňkovou lištu. Klasické pažby jsou dřevěné (standard nebo lux), z vrstveného dřeva (lamino) a samozřejmě polymerové nebo nejodolnější s příměsí kevlaru a duralovou kostrou.
Pažby mají pistolovou rukojeť nebo sportovní a odstřelovačské tvary v mnoha konfiguracích. Téměř každý rok Remington představuje novou loveckou nebo sportovní kulovnici zkonstruovanou podle aktuálních požadavků. Lovec si může vybrat zbraň do každé situace.
Například pro dlouhé putování náročným horským terénem s teplotami výrazně pod bodem mrazu a s vidinou úlovku vitální vysoké zvěře volí kulovnici z nerezové, černě lakované oceli ve výkonné magnumové ráži, s dlouhou hlavní kvůli využití výkonu, s nízkou hmotností, bez mířidel a s nezlomitelnou lehkou polymerovou pažbou. Odpovídající zbraní je model 700 AWR (Alaskan Wilderness Rifle - kulovnice do aljašské divočiny), kterou nabízí Remington v řadě Custom Shop.
Myslivec v Evropě zase bude chtít kulovnici na běžný náboj, v klasickém elegantním vzhledu, s luxusní ořechovou pažbou. Ideální volbou pak bude model 700 BDL (B grade De Luxe) např. v ráži 30-06 Springfield.
Evropský myslivec střílející častěji na větší vzdálenosti může zvolit také loveckou dalekonosnou pušku, modelu 700 VSF (Varmint Synthetic Fluted). Jedná se o zbraň s terčovou, středně těžkou černěnou kanelovanou hlavní, uloženou ve stabilní kevlarové pažbě, s výraznějším tvarováním pro pohodlné přesné zamíření.
Zajímavou loveckou kulovnicí je model 700 XCR (Xtreme Conditions Rifle - puška do extrémních podmínek), která se vyznačuje nerezovým systémem, navíc opatřeným ochranou povrchu novou technologií TriNyte. Nerezová ocel může v extrémních podmínkách korodovat a model 700 XCR se tak lovcům nabízí jako zcela bez údržbový nástroj.
Jak je vidět, lze si vybrat pro všechny lovecké situace podle náročnosti klimatu, terénu, druhu lovené zvěře, loveckých vzdáleností a požadavků na vzhled.

Zbraně v testu
Ke střeleckému vyzkoušení jsme měli k dispozici dvě kulovnice řady Remington 700 a lovecké náboje Remington.
Prvním byl model 700 BDL (B grade De Luxe) ráže 7 mm Remington Magnum, který svým vzhledem odpovídá naší myslivecké etice. Má hlaveň dlouhou 61 cm a celkovou hmotnost 3,4 kg. Pažba typu Monte Carlo je vyrobena
z kvalitního amerického ořechu. Na předním konci předpažbí, spodní části pistolové rukojeti a hlavišti pažby pod botkou, jsou elegantní černé koncovky podložené bílým páskem. Pryžová botka pažby plynule navazuje na pažbu. Předpažbí má ostrou rybinu po celém spodním obvodu a paprskové ukončení na obou stranách. Pistolová rukojeť je zdrsněna ostrou rybinou s ornamentálním obvodem. Povrch pažby chrání tvrdý lesklý lak. Stabilitu a dlouhodobou odolnost pažby proti zpětnému rázu zajišťují zpevňující čepy vpředu i vzadu pod závěrem. Na jejich čelech jsou krytky jevící se jako lesklé černé body, které nenarušují luxusní vzhled zbraně. Závěr je na povrchu kroužkově leštěn za účelem minimalizace tření. Nad čelem standardní hlavně je krytkou chráněná muška zvýrazněná bílým bodem. Hledí na dlouhé rampě je stavitelné v širokém rozsahu. Manuální pojistka je za klikou na pravé straně pouzdra závěru, má tichý chod a při zajištění znemožňuje výstřel zablokováním záchytu úderníku. Náboje jsou uloženy ve schránce na tři náboje s výklopným dnem, jehož tlačítko se nachází v přední úponě lučíku. Kovové součásti jsou leskle černěny. Při čištění se závěr vyjímá po stlačení záchytu v lučíku, těsně před spouští.
Druhou kulovnici model 673 Guide Rifle ráže 308 Winchester, s 56 cm dlouhou hlavní a hmotností 3,4 kg a schránkou na pět nábojů, Remington tuto kulovnici představuje jako pušku průvodce, zbraň na šoulačky nebo naháňky, kdy je potřeba rychle a přesně vystřelit na kratší vzdálenost. Ergonomie zbraně má něco z filozofie loveckých brokovnic, které musí umožnit přesný zásah hozenou ranou a rychlým zamířením. Pažba vyrobená z odolného laminovaného dřeva má pistolovou rukojeť více skloněnou šikmo vzad, jakoby se chtěla inspirovat tzv. anglickou pažbou, vhodnou pro rychlé přizvednutí zbraně do ramene k hozené ráně. Rukojeť a předpažbí mají jemně ostré rybinové zdrsnění a pod pouzdrem závěru jsou opět zpevňující čepy bez krytek. Vysoká pryžová botka je barevně přizpůsobena hnědočervenému nádechu bočních vrstev laminované pažby, které se u středu pažby střídají s elegantně kontrastními světlými vrstvami. Pouzdro závěru, závěr, pojistka a schránka jsou jinak konstrukčně shodné jako u modelu BDL. Účelovost modelu 673 dodává ventilovaná záměrná lišta na hlavni s velmi dobře čitelnými naháňkovými mířidly. Lišta má po celé délce antireflexní podélné rýhování. Pohodlné a rychlé navedení zbraně na cíl se podobá nahození brokovnice. Přesný výstřel umožňují mířidla zvýrazněná kontrastní bílou barvou, vysoká hranatá muška a hledí stavitelné v obou směrech.


Náboje v testu
V ráži 7 mm Remington Magnum jsme k testu dostali náboje Remington laborované loveckou střelou PSP CORE-LOKT ULTRA o hmotnosti 10,4 g, s počáteční rychlost 899 m.s.-1 a energii 4204 J. Konstrukce střely odpovídá filozofii dnešních inteligentních střel s řízenou deformací. Olověné jádro střely je pevně spojeno s tombakovým pláštěm, který má proměnnou tloušťku a uprostřed je zesílen pro spolehlivé uzamčení jádra. Střela se ideálně deformuje, vytváří rozměrný ranivý kanál, nefragmentuje (nerozpadá se) a proniká dostatečně hluboko bez změny směru. Velikost deformace přední části střely je omezena polohou zámku jádra (zesílení pláště), asi v 1/3 její délky ode dna. Střela je v našich podmínkách určena především na úspěšný lov vysoké a těžších kusů černé zvěře.
Ráže 308 Winchester byla zastoupena dvěma vzorky nábojů. Prvním je náboj vyrobený Remingtonem, ale laborovaný střelou od vyhlášeného specialisty na střely, renomované americké firmy Swift. Jedná se o střelu Swift Scirocco s inteligentním řešením pláště umožňujícím řízenou deformaci a pevným spojením tombakového pláště s olověným jádrem. Kvalitu střely dokládají její vlastnosti blízké terčovým střelám - ideální tvar a přesnost. Přední část střely určená k počátečnímu zborcení, má krátkou dutinu krytou polymerovou čepičkou tvořící hrot. Zadní část střely je vylisována do tvaru, který se používá u střel nábojů pro střelbu na velké vzdálenosti. Výsledkem je plošší dráha letu střely, pomalejší úbytek rychlosti a díky kvalitě firmy Swift i vysoká přesnost. Počáteční rychlost této střely o hmotnosti 10,7 g byla 823 m.s.-1 a energie 3623 J.
Druhý náboj 308 Win. představuje jednoduchý, leč zajímavý nápad. Střelivo Remington Managed-Recoil znamená provedení se sníženým zpětným rázem o 50 % (výrobce v překladu uvádí řízený zpětný ráz). Náboj 308 Win Managed Recoil je osazen střelou CORE-LOKT PSP, která má podobnou konstrukci jako střela popsaného náboje 7 mm Rem. Mag., liší se však hmotností 8,1 g, počáteční rychlostí 810 m.s.-1 a energii 2662 J. Počáteční rychlost je shodná se standardními náboji a dává střele podobné balistické a ranivé vlastnosti asi do vzdálenosti 100 m. Díky nižší hmotnosti střely má tento náboj a zbraň ve které se používá, téměř poloviční zpětný ráz. Redukované lovecké náboje Remington jsou doporučovány pro lovce juniory, ženy, lovce po úrazu nebo seniory. Mohou se používat k lovu lehčí zvěře (např. holé) nebo k dostřelné ráně, kdy není požadován standardní výkon.

Praktická střelecká zkouška
Obě kulovnice byly podrobeny krátkému testu, při němž byly použity uvedené náboje. Střelecký test jsme provedli ve spolupráci se zástupcem zbrojovky Remington v České republice, severomoravskou firmou Cairo. Sledována byla přesnost, ovladatelnost a zpětný ráz. Stříleli jsme na vzdálenost 100 m se zamířením mechanickými mířidly (bez optického zaměřovače), vsedě s pečlivou oporou o nastřelovací stolici. Na terče jsme si jako záměrný bod nalepili kontrastní samolepky, umožňující jistější zamíření. Zbraně nebyly nastřelené, a proto jsme nejdříve provedli přibližné nastřelení, aby se střední bod zásahu nacházel blíže záměrnému bodu. Již při prvních výstřelech nás příjemně překvapil hladký a rychlý chod závěru. Rovněž se nám líbila pohodlná a široká spoušť, s hlubokými drážkami pro jistý kontakt se prstem.
U obou kulovnic jsme ocenili nízký zdvih ústí hlavně při výstřelu, daný řešením pažby, která má opěrný bod blízko osy hlavně.
Přesnost kulovnic s popsanými náboji je vynikající. Průměr rozptylového obrazce z pěti výstřelů byl 6,5 cm s náboji 7 mm Rem Mag, 5 cm u nábojů 308 Win se střelou Swift a 9,5 cm s náboji 308 Win Managed Recoil.
Naháňkovou kulovnici model 673 jsme si vyzkoušeli i při střelbě s rychlým nahozením z pohotovostního postoje na terč lišky vzdálený 25 m. Rychlý přesný výstřel se ukázal s touto kulovnicí jako velmi snadný a dobrá ergonomie dávala střelcům pocit jistoty zásahu.

Obě testované kulovnice prokázaly vlastnosti zbraní vyšší kategorie a prodávají se za zajímavou cenu. Lovecké náboje Remington jsou po celém světě velmi dobře hodnoceny a lze očekávat, že s nimi budou spokojeni také naši lovci. Firma Remington označuje své náboje se střelami CORE-LOKT za světově nejprodávanější loveckou kulovou munici se středovým zápalem.
Pavel KLOZÍK, snímky archív Cairo
Zpracování dat...