ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2006

Náboje se střelou PTS

Ing. Pavel BERAN, Ph.D.
Náboje se střelami s označením PTS jsou novinkou naší muničky Sellier & Bellot, a.s. Vlašim. Zkratka PTS znamená Plastic Tip Special, česky speciální plastová špička.
Střela PTS je vysoce sofistikovaná střela, která má splňovat protichůdné požadavky kladené na loveckou střelu:
* deformace střely má nastat rychle, respektive v malé hloubce při pronikání tkání,
* deformace má být stejná při průniku měkkými i tužšími tkáněmi,
* nemá docházet k fragmentaci střely,
* střela má být maximálně aerodynamická, aby s rostoucí dálkou střelby si zachovávala maximum energie a opisovala plochou balistickou křivku.
Střely PTS tyto podmínky splňují velmi dobře.
Nejrychlejší deformace nastává u střel s expanzní dutinkou, která pokud je otevřená zhoršuje aerodynamické vlastnosti střely. Tuto dutinku má střela PTS vyplněnou plastovou špičkou. Plast ve špičce střely také způsobuje rovnoměrnější deformaci střely. Deformace střely proběhne až do určité fáze. Asi ve dvou třetinách délky střely (měřeno od špičky) má střela směrem dovnitř prstencovité zesílení pláště, na kterém se deformace zastaví.
Střely PTS mají dostatečně dlouhou válcovou část, která zajistí dobré vedení střely vývrtem hlavně. Díky plastové špičce je přitom možné vymodelovat štíhlou aerodynamickou přední část střely, která snižuje čelní odpor vzduchu. Nezapomíná se ani na zadní takzvaný sací odpor. Pro snížení sacího odporu je zadní část střely vytvarována do komolého kužele. Odpor vzduchu vůči střele nelze podceňovat, například u střely PTS v ráži .308 Win. s počáteční rychlostí 765 m/s v prvních 100 m letu činí průměrně 3,7 N, to je jako by neustále zvedala zátěž 370 gramů. Analogicky klasická poloplášťová střela téže ráže, téže počáteční rychlosti překonává odpor vzduchu, který na počátečních 100 m činí v průměru asi 8,5 N. Tedy více než dvojnásobek. Důsledkem nevyhnutelně musí být progresivnější úbytek rychlosti a zakřivenější balistická křivka.
Na velkých vzdálenostech se také příznivě projevuje plastová špička tím, že těžiště střely posunuje dozadu. Střela stabilizovaná rotací pak má tendenci svoji špičku stáčet po směru letu a osa rotace střely se stále přibližuje tečně balistické křivky. Tomu se říká, že střela je "poslušná". Takzvaně "poslušné" střely jsou vhodné pro střelbu na velké vzdálenosti.
Náboje se střelami PTS jsou také velice přesné, na vysoké přesnosti se podílí promyšlená konstrukce střely a minimální výrobní tolerance.
Sellier & Bellot, a.s. vyrábí náboje se střelami PTS v běžných kulových rážích: 6,5 SE, .243 Win, .270 Win, 7 x 57, 7 x 64, 7 x 65 R, 7 mm Rem. Mag., .308 Win, 30-06 Spr., .300 Win Mag.
Střela PTS se zelenou špičkou není v muničce Sellier & Bellot, a.s. vyráběna. Světoví výrobci střeliva si navzájem dělí práci. Je notoricky známo, že například americká Sierra dodává své střely mnoha muničkám. Střely PTS vyrábí a jako velkoodběrateli firmě Sellier & Bellot, a.s. dodává munička Hornady. Hornady téměř identické střely s červenou špičkou pod označením SST Hornady laboruje do svých nábojů. Tyto střely také byly firmou Hornady vyvinuty pro lov na velké vzdálenosti. V podmínkách přehledných amerických prérií bývá obtížné se k plaché zvěři přiblížit na dostřel. Proto jsou tyto střely konstruované tak, aby měly dostatečný účinek a přesnost ještě ve vzdálenostech řádově stovky metrů. Myslím, že i naši myslivci dokáží přesnost, spolehlivost a účinnost střel PTS ocenit. Náboje laborované těmito střelami jsou z hlediska kvality a užitných vlastností špičkou.
Ještě jedna poznámka na závěr. Při přechodu z jednoho typu střeliva na druhý (třeba PTS) vždy doporučuji ověřit nastřelení zbraně. Bod středního zásahu se u různého střeliva může lišit výškově, ale i stranově, což je způsobeno především kmitáním hlavně, tedy tím, v jaké fázi kmitu střela hlaveň opouští.

Zpracování dat...