ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2006

Pro větší bezpečí a pohodlí

Myslivost 11/2006, str. 52  Ing. Pavla Ščevlíková
To, že se v naší myslivecké praxi bez čtyřnohých pomocníků neobejdeme, není jistě třeba zdůrazňovat. Je sice pravdou, že při současném stavu drobné zvěře řada plemen ztrácí své využití, ale naštěstí zbývá velká škála dalších odvětví myslivosti, kde jsou lovečtí psi naprosto nepostradatelní. Spolehlivého výkonu však mohou dosáhnout pouze psi s řádným výcvikem, v odpovídající kondici a především psi zdraví. Všechna tato kritéria se dobří chovatelé a majitelé psů jistě snaží co nejlépe dodržovat, sledují nové poznatky odvětví spojené s držením psů a vybírají pro své svěřence to nejlepší.
Články týkající se základních otázek péče, výživy a odpovídajícího ustájení psů přinášíme v naší příloze Lovecký pes, a proto se dnes zaměříme spíše na pomůcky, které usnadní nejen praktické používání loveckých psů, ale které také přispívají k jejich zdraví.
Na trhu najdeme celou řadu výrobků a chovatelských pomůcek a je těžké se zorientovat, který z nich je skutečně "ten pravý". Naše redakce pro vás otestovala výrobky, které přímo pro lovecké psy nabízí firma Rembrandt s.r.o.

Prvním testovaným výrobkem byla deka na psa, která je určena pro střední a velká plemena. Materiál působí již na první dojem velice příjemně. Vrchní strana je elegantně řešená v zelené myslivecké barvě s transparentním oranžovým okrajem. Je odolná vůči vodě a větru, veškeré nečistoty jdou lehce odstranit. Vnitřní strana je vyrobena z jemného fleece černé barvy. Zde se, především u dlouhosrstých plemen, nevyhneme jejímu zachlupacení. Moderní technologie této vnitřní vrstvy umožňuje optimální odnímání vlhka z mokré srsti a brání prochladnutí psa bez zbytečného zapaření.
Deka byla testována během několika lovů na kachny, při různých klimatických podmínkách. Asi nejdůležitějším parametrem bylo, že i při dlouhotrvajícím dešti udržela hřbet psa v suchu, a to nejen díky svým nepromokavým schopnostem, ale také proto, že nedocházelo k jejímu shrnování. Střih této pokrývky je opravdu povedený a velmi dobře řešené jsou také upínací popruhy. Hrudní a podbřišní jsou hlavními popruhy držící deku v žádané poloze na hřbetu psa. Oba jsou pevné, uchycené na suchý zip a dají se upnout přesně podle potřeb a velikosti daného psa. Další dva pomocné popruhy umožňují správné držení deky na bedrech a zádi psa, vedou pod zadními běhy a jsou pružné, aby nebránily v pohybu. Všechny popruhy jsou řešeny tak, aby nedocházelo k jejich znečištění psem.
Během testu jsme se také zaměřili na prodyšnost tohoto výrobku. Nevhodný materiál způsobuje nadměrné zahřátí a následné zapaření zakrytých částí zvířete. Psi regulují tělesnou teplotu vylučováním vodních par dechem a při zvýšené tělesné teplotě jsou nuceni zvyšovat také dechovou frekvenci. V zimním období je potom nadměrně vdechován mrazivý vzduch, který není rozhodně to nejlepší pro psa po náročném výkonu nebo pro psa mokrého. Při porovnání dechové frekvence psů na jednotlivých lovech po zátěži však nebyla zvýšená činnost u psů s touto pokrývkou nijak znatelná. Tato deka je lehká a opravdu plní moderní pojetí ochrany našich pomocníků v praxi.

Další výrobky, které prošly naším testem, byly signální vesty. Tyto vesty stejně tak jako obojky s reflexním pruhem jsou dnes na společných honech často používaná a nepostradatelná pomůcka, která zvyšuje bezpečnost psů. V každé lidské činnosti dochází k chybám a selháním a ztráta čtyřnohého společníka z rukou "kolegy" je asi jednou z nejčernějších můr každého majitele loveckého psa. Proto řada firem přináší na trh stále oblíbenější signální obojky, které pomáhají zviditelnit psa v leči. Ideální obojek má zapínání na suchý zip a při případném zachycení psa v terénu se ho pes lehce zbaví.
Námi testované signální vesty jsou vyrobeny z lehkého příjemného materiálu, který lze velice snadno čistit či prát. Ke cti výrobce patří, že vesty jsou pečlivě šité a působí velice seriózně mezi ostatními podobnými výrobky. Avšak bohužel není zde využito shodného principu upevnění vesty na suché zipy, jako například na signálních obojcích. Spojení pružných upínacích popruhů je pevné, pomocí plastových spon.
Také střih není již tak vydařený jako v předchozím případě u testované deky. Dochází k mírnému shrnování vesty, které ale nijak nebrání v pohybu psa. Problémem se ovšem může stát možné uvíznutí psa za shrnutý materiál. Věříme, že pes velkého plemene se bude schopen při zachycení vesty v terénu vyprostit, avšak v případě vesty pro malé plemeno to již tak jednoznačné není. Právě ona pečlivá výroba je zde tak trošku na škodu - pevné švy, poctivé šití, ale především upínací popruhy stejné šířky jako u vesty pro velká plemena.
Tyto výrobky jistě pomohou každého psa v leči zviditelnit, avšak doporučujeme jejich použití pouze v případech, kdy se pes pohybuje v neustálém kontaktu se svým vůdcem, zvláště jedná-li se o malé plemeno.

Asi za nejúspěšnější výrobek testované řady můžeme označit podložku pod psa. Tato velice praktická podložka může sloužit opravdu při nejrůznějších příležitostech, které myslivost provázejí. Její přednosti oceníme všude tam, kde je pes nucen setrvat delší dobu na studeném povrchu, v autě či při odpočinku po náročném honu.
Vrchní strana je, stejně jako testovaná deka, z pevného, vodě a oděru odolného materiálu, který lze snadno čistit. Vnitřní strana je z prošívaného kožešinového mikrovlákna, které poskytuje ideální tepelnou izolaci. Celá podložka má mysliveckou zelenou barvu.
Co však je na podložce naprosto unikátní je její dokonalé technické řešení. Jednoduchým složením a stočením do válce lze přetáhnout přes podložku obal, který je k podložce připevněn zipem a je tedy možné jej odejmout. Po umístění podložky do obalu se lehce uzavře pomocí suchého zipu a vznikne balíček o velikosti asi 30 x 10 x 10 centimetrů. Takto stočenou podložku je možné lehce přenášet kamkoli s sebou v batohu nebo se stane součástí vašeho auta.

V dřívějších dobách byla většina loveckých psů od jara do zimy na dvoře, spala v boudě a poznat teplo příbytku jejich pána směla opravdu pouze výjimečně v nejchladnějších dnech roku. Také případů, kdy docházelo k jejich neúmyslnému zabití při společných lovech, bylo pramálo. S postupem času se však řada psů přesunula z dvorků do domácností, a to jistě ovlivnilo jejich otužilost. Rovněž vypustit psa na honech se dnes bojí mnoho kynologů. Můžeme tedy říci, že každý výrobek, který přináší zlepšení péče o naše čtyřnohé pomocníky a zvyšuje jejich bezpečnost v lovecké praxi, je jen a jen vítán. Je pak na každém majiteli, aby zvážil zdraví, stáří, kondici a otužilost svého svěřence a nelitoval vynaložených prostředků, které pomáhají prodloužit jejich společné soužití.
- redakce -


Zpracování dat...