ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2006

Brokové kozlice FAIR

Myslivost 12/2006, str. 44  Pavel Klozík
Italský výrobce loveckých brokovnic a kulovnic FAIR slaví v roce 2006 pětatřicáté výročí založení. V životě přírody a ještě více vesmíru se jedná o zanedbatelný čas. Člověk je v tomto věku většinou vyzrálý, plný síly a s jasnými plány do budoucna. Totéž lze říci o firmě FAIR, která si od roku 1971 vybudovala mezi světovými zbrojovkami pevné místo a jejíž čtyřpísmenný monogram v sobě skrývá název Fabbrica Armi Isidoro Rizzini.


Od svého založení FAIR vyrábí výhradně jedno a dvouhlavňové zlamovací zbraně, brokové a kulové kozlice, jednušky, dvojky, jednoranové kulovnice a v neposlední řadě také oblíbené kulobroky. Když vám, milí páni myslivci, začnu popisovat celou nabídku FAIRu, někdo z vás sáhne po katalogu nebo se mrkne na internet a pošťáci brzy začnou do redakce přinášet dopisy s hromy a blesky adresovanými mé maličkosti, píšící informace všeobecně známé a především dostupné. Nuže, věřte mi, že jsem se ani já bez katalogu neobešel. Nejdříve jsem však navštívil dovozce, firmu Supra Praha, v níž mi ukázali několik modelů brokovnic a pozvali mě na střelnici, abych si kýžené zbraně prakticky vyzkoušel. V dnešní první exkurzi za zbraněmi FAIR, charakteristickými královskou korunou na temenní kličce, vás seznámím s loveckými brokovými kozlicemi.

Premier
Základní řadu brokových kozlic FAIR přestavují modely Premier s ocelovou baskulí, hlavněmi dlouhými 68, 71 a 76 cm a výměnnými zahrdleními. První - M se vyrábí v rážích 12 a 16, má vytahovač nábojnic a hmotnost 3050 g. Druhá varianta M - De Luxe se vyrábí v rážích 20, 28 a 36, má rovněž vytahovač a hmotnost 2700 g. Následující dvojice variant EM se vyrábí ve stejných rážích, které mají také stejnou hmotnost. Podstatným rozdílem modelů EM je přítomnost vyhazovače nábojnic. Premiery mají mosaznou perličkovou mušku, pažbu chráněnou úzkou plastovou botkou a rukojeť a předpažbí zdrsněné klasickým rybinovým vzorem.

LX 600
Při pohledu na řadu brokovnic LX 600 nás v první řadě upoutá výraznější kresba ořechové pažby a předpažbí a "zlatá" posuvná spoušť dovolující střelci nastavit její optimální polohu vůči prstu. Také zde jsou samozřejmostí výměnná zahrdlení. První varianta EM váží 3050 g, se vyrábí v rážích 12 a 16 a zákazník si může zvolit hlavně dlouhé 68, 71 nebo 76 cm. O 350 g lehčí varianty se dodávají se stejnými hlavněmi a mají ráži 20, 28, a 36. Nad ústím hlavní je mosazná perličková muška. Odstranění vystřelených nábojnic zajišťuje automatický vyhazovač.
Následuje šestistovka Slug ráže 12/76 s hlavněmi dlouhými 55 nebo 62 cm a hmotností 2800 g. Slug má hlavně spojeny pouze krátkými lištami za ústím a namísto perličkové mušky má výraznou mušku z červeného světlovodného vlákna.
Battue ráže 12/76 je velmi podobná Slugu, má stejně dlouhé hlavně a hmotnost. Kromě mušky z červeného světlovodného vlákna má nad nábojovou komorou horní hlavně krátkou, červenou linkou zvýrazněnou lištu s hledím ve tvaru písmene V. Slug a Buttue mají vytahovače.
Ultralight je odlehčená dvanácka, dodávaná s hlavněmi dlouhými 68 a 71 cm a hmotností 2800 g. Mušku tvoří stará dobrá mosazná perlička a odstranění vystřelených nábojnic zajišťuje automatický vyhazovač.
Goose a Goose Camo jsou kozlice ráže 12/76 určené, jak název napovídá, především pro lov hus. Dodávají se s hlavněmi dlouhými 76 cm, mají automatický vyhazovač a mušku z červeného světlovodného vlákna na zvýšené ventilované liště. "Husí" LX 600 mají navíc širší botku pažby vyrobenou z černé pryže, která lépe tlumí energii zpětného rázu. Goose má pažbu a předpažbí z politurou chráněného ořechu, Goose Camo má pažbu a předpažbí rovněž z kvalitního dřeva, ale celá brokovnice má vícebarevný maskovací povrch.
Řadu LX 600 uzavírají dvě varianty De Luxe. První se dodává v ráži 12 a 16, a s hlavněmi dlouhými 68, 71 a 76 cm váží 3050 g. V druhé řadě vážící 2700 g si může zákazník vybrat stejné délky hlavní a ráži 20, 28 a 36. LX 600 De-luxe mají mosaznou perličkovou mušku, rytinou zdobenou temenní kličku a automatický vahazovač.
Na zvláštní přání se brokovnice LX 600 dodávají s pažbou s výškově stavitelnou lícnicí.

XLight
Mnohými lovci oblíbenou řadu lehkých brokových kozlic s baskulí vyrobenou z Ergalu začneme modely v ráži 12 (12/70 a 12/76) a 20. První má hmotnost 2500, druhá pouze 2300 g, perličkovou mušku a vytahovače. Následují dva modely De Luxe, rovněž v rážích 12 a 20, s vytahovači a hmotností 2500 a 2300 g a dva modely EM De Luxe ráže 12 a 20, se stejnou hmotností, ale opatřené automatickými vyhazovači. Všechny dosud uvedené XLighty se dodávají s hlavněmi dlouhými 68, 71 a 76 cm. Poslední model Snipe má ráži 12/70 a hlavně s vytahovačem nábojnic dlouhé pouze 61 cm jsou spojeny krátkými lištami za ústím. Horní hlaveň má klasický hladký vývrt, zatímco spodní hlaveň má vývrt typu Paradox. Na rozdíl od ostatních XLightů nemá 2400 g vážící Snipe výměnná zahrdlení.

LX 692
S každou popsanou řadou brokovnic FAIR se zvyšuje také kategorie a s ní pochopitelně i cena. Nejinak tomu je u řady LX 692. Vyrábí se čtyři základní varianty. První dvě ráže 12 a 16, a 20, 28 a 36, váží ve stejném pořadí 3150 a 2750 g a ponechávají si základní označení LX 692. Další dvojice, rovněž v rážích 12 a 16, a 20, 28 a 36, a stejnou hmotností se nazývá LX 692 Gold se liší především pozlacenou rytinou na baskuli. Všechny varianty LX 692 mají automatický vyhazovač, perličkovou mušku a dodávají se s hlavněmi dlouhými 68, 71 a 76 cm.

Jubilee
Už první pohled na brokovnice FAIR Jubilee, musí každému, kdo se alespoň trochu mihnul okolo zbraní říci, že se jedná o luxusní řadu sériových loveckých pušek. Základní model v rážích 12/70 a 12/76 (hmotnost 3150 g), následuje šestnáctka (ráže 16/70, hmotnost 2900 g) Jubilee Prestige a Jubilee Prestige Tartaruga Gold ráže 20/76 (2800 g). U všech si zákazník může vybrat model s hlavněmi dlouhými 68, 71 a 76 cm. První čtyři model Jubilee poutají kresbou výběrového dřeva, použitého na pažbu a předpažbí, dřevěnou botkou pažby a elegantně zakulacenou spodní části rukojetí. Také zdobení baskule dává najevo, že se jedná o zbraně pro movitější zákazníky. První dva modely mají baskuli v barvě kovu, třetí Tartarooga má baskuli mramorovanou a pozlacenou.
Poslední z řady, Jubilee 702, se vyrábí v ráži 28/70 a 36/76, má hlavně dlouhé 68, 71 a 76 cm, perličkovou mušku a hmotnost 2700 g. Od ostatních brokovnic FAIR, které jsme si dosud popsali, a které mají americkou pažbu, má sedm set dvojka pažbu anglickou. Její černá baskule je velmi střídmě, avšak o to výrazněji zdobená zlatou tausií. Jubilee 702 je u nás již poněkud nezvyklá, avšak velmi elegantní kozlice.

Elegance a kvalita
Všechny brokovnice FAIR, o nichž dosud byla řeč patří k sériové produkci. Protože se vedení firmy FAIR snaží spojit kvalitu, účelnost a eleganci, nechává baskule všech kodelů brokových kozlic zdobit strojovou rytinou s přírodními motivy. Každá vyšší kategorie je charakteristická bohatší rytinou a na řadě zbraní najdeme některé prvky zvýrazněné zlatem. Od modelů Xlight se pravidelně setkáváme s prořezáním zdobenou temenní kličkou. Baskule se standardně vyrábějí s z kvalitní nerezové oceli, XLightx mají baskuli z lehkého houževnatého Ergalu. Hlavně vyrobené z uhlíkaté oceli mají černě brynýrovaný povrch a kromě nábojů s klasickými olověnými broky umožňují použití také nábojů s broky ocelovými. Všechny brokové kozlice FAIR mají kvalitní bicí mechanismus ovládaný jednospouští a na horní ploše rukojeti pojistku kombinovanou s voličem prvního odpalu horní nebo spodní hlavně. Pažby a předpažbí jsou vyrobeny z kvalitního ořechu.

Luxusní Jubilee
Vedle několika kategorií sériových kozlic pamatují u FAIRu také na zákazníky žádající naprosto ojedinělé a osobité zbraně. Právě takoví si mohou vybrat z řady Jubilee 900 - Jubilee 902. Ne jejich výrobě se podílejí nejlepší mistři, kteří pečlivě sestavují a ručně dopasovávají všechny součásti a ladí spoušťový i bicí mechanismus. Výzdobu ocelových baskulí mají na starosti špičkoví rytci, zatímco zkušení pažbáři kritickým okem vybírají nejkvalitnější dřevo s jedinečnou kresbou na výrobu pažeb a předpažbí. Nejdražší lovecké kozlice Jubilee 900 - Jubilee 902 se vyrábějíí v rážích 12, 16, 20, 28 a 36 s hlavněmi dlouhými 68, 71 a 76 cm.

Střelecká zkouška
Malou prověrku střeleckých vlastností loveckých brokovnic FAIR jsem provedl na střelnici Fox v Chloumku u Mělníka s kozlicí FAIR LX 692 Gold. V úvodu jsem na třicet metrů prověřil krytí a s rozptylem hromadné střely jsem byl spokojen. Následovala prověrka na střeleckém kole. Zde musím sebekriticky přiznat, že v umění střelby na letící terče mám, v porovnání s mnohými střelci, značné mezery a musím mnohé dohánět. S chováním a celkovými vlastnostmi tvarem pažby i funkcí spoušťového a bicího mechanismu LX 692 Gold jsem byl nadmíru spokojen. Podle svého zvyku jsem střílel z pravého i levého ramene. Ke zkoušce jsem použil kvalitní italské náboje Fiocchi Trap s hromadnou střelou o hmotnosti 24 g, které rovněž dováží Supra Praha.

Hodnocení
Italské brokové kozlice FAIR na mě udělaly velmi dobrý dojem a věřím, že osloví řadu našich myslivců. Pro lovce, které zaujaly už nyní, uvádím ceny některých kozlic: FAIR LX 692 Gold - 40 000 Kč, X Light - 36 000 Kč, Premier EM De Luxe - 26 000 a Jubilee Prestige Tartarooga Gold - 49 800 Kč.

Příště nashledanou
Představením loveckých brokových kozlic se s italskou zbrojovkou FAIR neloučíme. Příště si vezmu pod drobnohled - ale víte co, nechte se překvapit...

Text a snímky Pavel KLOZÍK

Zpracování dat...