ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2006

Náboje Hornady

Myslivost 12/2006, str. 56  Pavel Klozík
Náboje americké firmy Hornady znají střelci ne celém světě. Patří k absolutní špičce a jejich kvality využívají kromě ozbrojených složek a sportovních střelců, také lovci. Hornady však nedodává jen náboje. Vyrábí vynikající komponenty pro domácí laborace nábojů a dává možnost střelcům vytvořit náboje přesně podle vlastních požadavků. Navzdory nevelkému českému trhu se munička Hornady snaží zaujmout také naše střelce a lovce. Protože se má začínat skutečně od začátku a věrný tradicím, v prvním pojednání zvu pány myslivce na pohled do historie firmy Hornady.


Ve znamení přesnosti
Muničku Hornady založil Joyce Hornady. Byl nadšený střelec a pravděpodobně do jisté míry také perfekcionista, který se nespokojil s průměrnými výsledky. Střílel velmi často a potřeboval velké množství přesných střel. Časem zjistil, že komerčně vyráběné střely nejsou špatné, lze s nimi slušně střílet, ale současně cítil, že je možné vyrobit střely přesnější, s nimiž lze dosáhnout ještě lepších výsledků. V roce 1949 využil svého inženýrského vzdělání a s partnerem Vernomem Speerem zkonstruoval a postavil stroj, jenž z použitých nábojnic ráže 22 Long Rifle vyráběl nejprve pláště střel a později, po přidání dalších materiálů, celé střely. Střely nabízel v časopise American Rifleman Magazine a prodával po celé Americe. Ještě v témže roce zahájil výrobu střel ráže .30 a výroba střel této ráže pokračuje dodnes.

Rozvoj
V prvních devíti letech vyráběl Hornady střely ve staré pronajaté garáži. Když v roce 1958 trojnásobně vzrostl prodej, přičemž se na výrobě střel se podíleli jen čtyři zaměstnanci, přestěhoval Joyce Hornady výrobu na západní stranu Grand Island a vybudoval areál, jehož součásti bylo také 200 yardů (182,28 m) podzemních tunelů pro testování a kontrolu kvality vyráběných střel. Zároveň vyvíjel nové tvary střel do kulovnic.
V polovině šedesátých let se společnost Hornady Manufacturing stala největším světovým nezávislým výrobcem střel s prosperující divizí vyrábějící vojenské náboje. V roce 1972 se Hornadyho společnost spojila s firmou Pacific Tool Company, která se zabývala přebíjením nábojů.

Hornadyho smrt
V roce 1981 byla prosperující munička postižena velkou tragedií, když se při cestě na veletrh do New Orleansu zřítilo letadlo, v němž kromě konstruktéra Eda Heerse a manažera pro služby zákazníkům Jima Garbera, zahynul také Joyce Hornady. Naštěstí měl zdatného nástupce. Do vedení společnosti se postavil Steve Hornady (nar. 1949), který začal ve firmě pracovat v polovině 60. let. Pro zajímavost uveďme, že mladý Steve zpočátku dělal u svého otce různé pomocné práce a nikdo nemohl říci, že se jedná o zakladatelova "mazánka". Když mu bylo patnáct let začal balit a expedovat náboje, čehož se nezříká ani dnes, a postupně poznal provoz celé firmy i problematiku výroby a vývoje nábojů. Jeho sestra Margaret David se přestěhovala se svým Manželem Donem Davidem na Grand Island. Don přijal místo šéfkonstruktéra a zároveň se stal viceprezidentem. Dva roky na to změnilo vedení název firmy na Hornady Reloading Tools & Ammunition Hundguns Bullets.

Současnost
V současné době má Hornady více než 150 zaměstnanců, kteří na moderních strojích vyrobí za jediný den více střel než za celý první rok. Asi je zbytečné dodávat, že nejeden Hornadyho zaměstnanec aktivně střílí a mnohdy se podílí na dalším rozvoji sortimentu. Po nějakém čase, když se rozběhla výroba střel, začal Hornady vyrábět celé náboje pro lovce, armádu a policii. Ruku v ruce se vzrůstající nabídkou probíhala a dodnes probíhá vývoj nových, přesnějších a účinnějších střel i celých nábojů, přičemž neutrpěla jejich kvalita. Mnoho střelců porovnává přesnost nábojů ostatních výrobců právě podle vlastností nábojů Hornady.
V současnosti vyrábí Hornady náboje a střely do dlouhých i krátkých zbraní ve všech běžných rážích. Vedle loveckých a sportovních nábojů a nábojů pro obranu, pokračuje ve vývoji a výrobě speciálních nábojů pro ozbrojené složky. Náboje Hornady používají, kromě jiných, také odstřelovači, jejichž vysoké požadavky na přesnost lze jen stěží zpochybňovat. Podle dostupných zpráv probíhá u Hornadyho neustálá kontrola seřízení strojů. Kvalita nábojů i střel se ověřuje častými kontrolami střelbou. Spojením s Pacific Tool Company umožnilo Hornadymu výrobu vlastních přebíjecích zařízení, aktivně podporovat domácí přebíjení nábojů. Také přebíjecí stroje z Hornadyho produkce mají pečeť a pověst nejvyšší kvality. Hornady dnes dodává náboje a střely prakticky do celého světa.

Nové náboje
Munička Hornady se samozřejmě pouze nezlepšuje kvalitou stávajícího sortimentu. Vyvíjí nebo se podílí na vývoji nových ráží. Například v roce 2004 uvedla na trh náboje 17 Match, 204 Ruger, když krátce před tím zahájila výrobu dnes v USA velmi populárních nábojů 17 HMR (Hornady Magnum Rifle). V roce 2006 zahájila výrobu nábojů do kulovnic s trubicovou nábojovou schránkou, které mají ostrý hrot ze speciální pryže. Hrot zlepšuje balistické vlastnosti náboje, zároveň nehrozí nežádoucím odpálením náboje uloženého v řadě před ním, vlivem doteku hrotu se zápalkou a zpětným rázem výstřelu (běžné náboje do kulovnic s trubicovým zásobníkem musí mít střelu s tupým hrotem).

Deset v jedné
Zakladatel Joyce Hornady nejenže střílel, ale také lovil, takže z vlastní praxe věděl, jaké vlastnosti jeho náboje a střely mají mít. Lovecká vášeň se přenesla na syna Steva a celou rodinu. Joyce se narodil v roce 1907 a když v roce 1949 zahájil výrobu, razil heslo: Deset ran v jedné díře. Na myšlence přesnosti a perfektnosti postavil filozofii celé firmy, která jeho odkaz a pečeť nejvyšší kvality nese do dnešních dnů.
Text a snímky Pavel KLOZÍK

1. Náboje Hornady ráže 7x64 R a 7x57 R

2. Hornadyho náboje ráže 30 - 06 Spriengfield a 308 Winchester (vpravo)

3. Náboje Hornady ráže a 223 Remington a 22 Hornet (vpravo)

4. Vlevo náboje Hornady ráže 17 M2 Match a 17 HMR, 20 SST Shotgun Slug (náboje do brokovnic s jednotnou podkaliberní střelou) a 458 Lott


Zpracování dat...