ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2006

Výstava Morava nůž Hodonín 2006

Myslivost 12/2006, str. 60  Text a snímky Jiří MADĚRIČ
V pořadí pátý ročník výstavy nožů a chladných zbraní organizovaný na jižní Moravě pod názvem Morava nůž Hodonín 2006, se již definitivně začlenil do seriálu výstav s tímto zaměřením.
V sobotu 30. září 2006 se do předsálí hodonínského kulturního domu sjeli mistři svého řemesla z Mad'arska, Slovenska a celé České republiky. Na přátelském setkání prezentovalo své výrobky z uplynulého období 44 nožířů, mečířů, rytců, obchodních firem a dovozců. Počet vystavovatelů se oproti minulému roku opět zvýšil. Nesoutěžní charakter výstavy dovolil nožířům v klidu prodiskutovat své problémy, technologické postupy nebo jen tak posedět u sklenky výborného vína od vinaře pana Spěváka z Dubňan. Laici se zajímali o nože všeobecně, odborná veřejnost pátrala po známých jménech, s jejichž výrobky se seznámili na minulých ročnících.
Bohatý byl i doprovodný program. S ukázkou historického šermu přijela Stará garda z Brna a seskupení Tamoe Kai z Prahy předvedlo před kulturním domem několik ukázek asijských bojových technik a skauti z Hodonína předvedli ukázky své činnosti při práci s dětmi.
Pro veřejnost se zájmem o tradiční japonské zbraně byly připraveny dvě přednášky japonologa Jakuba Zemana na téma Katana - japonský meč a Cuba a další příslušenství japonského meče. V obou případech byl kinosál kulturního domu velmi slušně zaplněn a přednášky měly velmi příznivý ohlas. Návštěvníci měli možnost si vždy po přednášce prohlédnout originální historické japonské meče i několik kusů záštit meče - cub, mnohdy i přes 400 let starých, které s sebou pan Zeman přivezl.
Pozitivní stránkou akce byla i skutečnost, že se mezi starší nožíře začíná tlačit mladší generace, která přináší svůj neotřelý pohled při výrobě nožů. Zrovna v Hodoníně si dva z nich odbyli svoji výstavní premiéru. Své umění návštěvníkům předvedla i žena rytec, která se zdobení zbraní a nožů věnuje něco málo přes rok a podle mínění zkušenějších kolegů velmi úspěšně.
Pro zájemce o nože připravuje organizátor výstavy CD s fotografiemi z průběhu celé výstavy. Kdo letošní přehlídku chladných zbraní nestihl, může si v kalendáři zaškrtnout datum 6. října 2007, kdy se v Hodoníně bude konat už šestý ročník této výstavy.Zpracování dat...