ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2006

FOTOGRAFOVÁNÍ PRO MYSLIVCE

Myslivost 10/2006, str. 34  Text a snímky Josef HAPATYKA
FINEPIX S9500O tom, že se nová technika stává nezbytnou součástí života není třeba asi nikoho přesvědčovat. Kromě mobilů u pasu stále více lidí nosí pravidelně s sebou i digitální fotoaparát. I v myslivosti se najde celá řada možností a důvodů, proč mít digitální fotoaparát stále při sobě. Přitom jsou to ale často situace, kdy nejsou podmínky pro fotografování ideální jak z hlediska světelného, tak z hlediska přiblížení, pohybu objektu, povětrnostních podmínek atd. A ne každý myslivec fotograf může být zkušeným fotografickým praktikem se speciální fotografickou výbavou do přírody. Proto jsme oslovili zkušeného fotografa a renomovanou firmu, dodávající fotografické vybavení a v Myslivosti 9/2006 uveřejnili první z článků uvažované série. Srozumitelnou a přístupnou formou každému běžnému fotoamatérovi chceme postupně upozornit na vhodné typy přístrojů pro fotografování v přírodě, dát tipy na to, jak vlastnosti jednotlivých přístrojů využívat a jaké postupy při fotografování volit. Budeme se snažit, aby to nebyla sáhodlouhá technická odborná pojednání, ale jen vybrané rady a názory, které mohou využít ti, kteří se chtějí ve fotografování zdokonalit. Další případné podrobnosti si mohou zájemci najít na internetu, v manuálech výrobců a nebo mohou oslovit přímo autora seriálu. Samozřejmě uvítáme také dotazy a názory čtenářů.

Fotoaparát firmy FUJIFILM FINEPIX S9500
nám k uživatelským testům opět zapůjčil obchodní dům OEHLING z Klatov. V předchozím čísle jsme popisovali Panasonic DMC-FZ30, který považujeme v této kategorii za jeden z nejlepších. Proto jsme si ho po vyzkoušení pořídili pro potřeby našeho studia a zároveň jej využíváme jako referenční, k porovnávání vlastností podobných fotoaparátů.
Oba přístroje si jsou dost podobné, tvarem, velikostí, hmotností i cenou. FinePix váží i s bateriemi 755 gramů, což je jen o 15 gramů více než Panasonic. Vzhledem připomínají zrcadlovku. I tento přístroj je ergonomicky dobře vyřešen. O něco vyšší tělo a mohutnější úchop (bateriový grip) vyhovuje hlavně fotografům s větší rukou. Anatomicky tvarovaný výlisek zadní strany pro palec a kvalitní, hrubší gumový potah přední části úchopu zajišťuje příjemné a pevné držení. I zde jsou hlavní ovládací prvky dostatečně velké a rozmístěné tak, aby byly v dosahu prstů. Proto s ním lze fotografovat i v rukavicích. Jejich ovládání je po krátkém seznámení jednoduché.
Fotoaparát má mnoho pokročilých funkcí a plně uspokojí i nejnáročnější požadavky vyspělého amatéra nebo profesionála. Díky mnoha automatickým programům pro většinu příležitostí umožní zhotovovat mimořádně kvalitní snímky i naprostému začátečníkovi.
Je osazen novým Super CCD snímačem páté generace typ HR s rozlišením 9 miliónů bodů a nastavení 6 různých velikostí od 3488 x 2616 až po 640 x 480.

Objektiv FUJINON ZOOM LENS je velmi kvalitní. Jen skutečně výjimečné objektivy s takovým rozsahem (10,7 násobný zoom) začínají již od 28 mm. (28 - 300 mm. ekvivalent ke kinofilmu a světelností 1:2.8 - 4,9). Pro začínající fotografy bych chtěl velice zjednodušeně zopakovat, že čím nižší číslo, tím širší úhel záběru objektivu. To znamená, že objektiv, který začíná od 28 mm. zabere ze stejné vzdálenosti širší prostor, a tak je vhodnější k fotografování například krajin, nebo v prostorách, kde je menší odstup. U těchto objektivů, začínajících obvykle na 35 mm, se rozšíření úhlu záběru řeší použitím přídavného optického členu -širokoúhlé předsádky, která se šroubuje na přední část objektivu. Telepředsádka, která se dá například využít při fotografování zvěře na delší vzdálenost, naopak ještě prodlužuje ohniskovou vzdálenost. Například levnější telekonvertor Soligor 1,6-CP (DS 65156) za 3490 Kč prodlouží ohnisko ze 300 mm na 480 mm nebo špičkový, ale dražší 1,5-PRO (DS 65210), který prodlouží ohnisko na 450 mm. Průměr objektivového závitu je 58 mm.
Objektiv má ruční nastavování výtahu zoomu s číselnými údaji o rozsahu a i ruční ostření. Oba prstence jsou mohutné, přední je výrazně širší, potažen vroubkovanou gumou, zadní - ostřicí je užší, plastový a také vroubkovaný. Proto se velmi dobře a jistě ovládají i v obtížnějších podmínkách v přírodě či na posedu. Při změně ohniskové vzdálenosti se přední optická část vysouvá až o 30 mm. Vzhledem k tomu, že je objektiv velmi robustní, je konstrukce dostatečně tuhá a proto zde nejsou žádné vůle (viklání přední optické části), jak je známe z některých levných kompaktů. Má dostatečně účinnou sluneční clonu, která dobře plní svoji funkci, ale i do jisté míry ochrání objektiv před rozmary počasí v přírodě.

LCD hledáček a monitor
mají různé rozlišení. LCD hledáček má 230 000 bodů, které je jedno z nejvyšších, jaké se používá. Čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější obraz. Umožňuje velice dobře nejen ostřit, ale i posuzovat a hodnotit vybraný objekt k fotografování, například si s dostatečnou věrností obrazu prohlédnout fotografovaného srnce.

LCD zobrazovač má nižší rozlišení - 118 000 bodů, které ale úplně stačí k prohlížení nebo k výběru scény při fotografování z neobvyklých úhlů nebo ze stativu. Je pouze vyklápěcí a není otočný, jak je v některých pramenech mylně uváděno. Protože ho nelze otočením skrýt, jako u Panasonicu, je jeho konstrukce mimořádně odolná.
Přístroj nemá stabilizátor. Částečně jej nahrazuje funkce Anti-Blur. Po jeho aktivaci se automaticky nastaví vyšší citlivost (ISO), tak dojde ke zkrácení expozičních časů a tím se sníží nebezpečí zhotovení neostrých fotografií.

Přístroj je opatřen nejen botkou se středovým kontaktem (HOT-SHOE patice) pro užití externího blesku, ale co je u fotoaparátů této kategorie naprosto výjimečné, ještě i synchronizačním kontaktem ISO 519 pro připojení i profesionálních studiových blesků. Umožňuje pracovat s těmito blesky samostatně, bez závislosti na zabudovaným bleskem.

Napájení přístroje zajišťují čtyři běžné AA akumulátory. Považuji to za velkou výhodu, protože jsou tyto zdroje výrazně levnější a kdekoliv dostupné. Přístroj je energeticky úsporný a se sadou těchto akumulátorů pracoval třikrát delší dobu než naše stará Minolta 7 Hi, která byla pověstná svojí "žravostí". Nicméně doporučuji mít někde na dně fotografické brašny alespoň jednu sadu kvalitních alkalických baterií. I když nemají takovou kapacitu jako akumulátory, lze s nimi zhotovit několik desítek fotografií. Vzhledem k tomu, že se jejich životnost počítá na roky, během této doby téměř nedochází k vybíjení a nemusí se kontrolovat, jsou jako "železná rezerva" velmi vhodné.

Porovnání přístrojů:
Protože nejsou fotoaparáty úplně shodné, referenční Panasonic je osmimegový a má rozsah objektivu 35 - 420mm a FinePix S9500 je devítimegový s rozsahem 28 - 300mm, rozhodli jsme se porovnat je pouze ve shodných parametrech. Zvolili jsme jednotné rozlišení 5 mega a porovnání objektivů v rozsahu 35 - 300 mm. Oba přístroje jsme upevnili vedle sebe na speciální držák, který byl uchycen na stativu. Na obou přístrojích byly nastavovány shodné programy nebo parametry. Na snímcích byly porovnávány hlavně tyto vlastnosti: ostrost, sytost, zrnitost, barevné podání, vliv protisvětla, expoziční pružnost, kresba ve světlech a stínech.
Oba fotoaparáty zhotovovaly téměř stejně kvalitní snímky. Až při mimořádném zvětšení se jevily fotografie z FinePixu o něco méně kontrastní a s nižší ostrostí. U Panasonicu se projevila vyšší zrnitost. Mírně rozdílné barevné podání ve shodných režimech je naprosto normální, a toto nastavení lze podle vlastních požadavků korigovat buď nastavením přímo ve fotoaparáru nebo dodatečně upravit pomocí počítačového programu. Chtěl bych zdůraznit, že se tyto malé rozdíly projevily až při extrémním zvětšení. Na zhotovených zvětšeninách A4 nebyly žádné rozdíly zřetelné.

Některé výhody a zajímavé funkce
Mezi hlavní výhody počítám napájení přístroje z běžných tužkových akumulátorů nebo baterií a oba konektory pro připojení externích blesků. Naprosto výjimečný je i závit ve spoušti, který umožňuje používat staré jednoduché pružné spouště pro fotografování ze stativu delšími časy. Ideální při fotografování z krytu v přírodě, například při zaměření fotoaparátu na hnízdo či hnízdní otvor. Přístroj má dva sloty na paměťové karty XD a osvědčené Compact Flashe, což ocení hlavně majitelé některých starších přístrojů, které tyto karty používají.
Zajímavými funkcemi pro využití v přírodě jsou například vícenásobná expozice nebo dvoustupňové makro, které dovolí fotografovat například drobné živočichy ze vzdálenosti až jednoho centimetru. Jeden z režimů hledáčku umožňuje nastavení zmenšeného zobrazení snímaného prostředí, zatímco v levé části jsou tři menší ikony nad sebou, kde se zobrazuji poslední tři zhotovené snímky. Výhodou je možnost fotografování s ukládáním posledních čtyř snímků. V tomto režimu pořizuje po stisknutí spouště přístroj sérii snímků (až 40) rychlostí 1,5 obrázků za sekundu. Po uvolnění spouště, uloží na kartu pouze poslední čtyři snímky. Tato funkce je zvláště vhodná například při fotografování soubojů během říje, kdy umožní zahájit snímání s předstihem až 26 sekund a zachovat pouze vrcholné okamžiky nebo fotografování ptáků při vzletu a přistávání. Samozřejmě, že lze nastavit i režim, který ukládá všechny zhotovené snímky po dobu držení spouště s uvedenou frekvencí. Počet těchto snímků není omezen a je limitován pouze kapacitou záznamové karty.

Závěrečné hodnocení
Popisovaný přístroj je vhodný i pro náročnější uživatele. Velkou výhodou je širokoúhlý objektiv, který dovoluje zhotovovat zajímavé širokoúhlé krajinné snímky. Výtah teleobjektivu zase umožňuje pohodlně fotografovat zvěř například z posedu a u krmelců. Zhotovování snímků velmi vzdálených objektů, například drobné zvěře, bych řešil přídavnou telepředsádkou. Další možností je používat pouze výřez z velmi kvalitního a velkého (9 mega) snímku (podrobněji bylo popsáno v předchozím čísle). Postrádám ale účinný stabilizátor, který částečně nahrazuje funce Anti-Blur i možnost nastavení poměrně vysoké citlivosti (ISO) bez výrazného zvýšení zrnitosti a tak požívat kratší časy. Na rozdíl od Panasonicu má FinePix zase navíc některé praktické funkce, které jsem popsal a další, pro vážnou práci sice nepodstatné, nicméně zajímavé možnosti. Domnívám se, že tento přístroj zvolí hlavně mladší uživatelé, kteří kromě kvalitních fotografických vlastností ocení i mnoho dalších efektních funkcí.
A cena? Nejnižší v internetovém obchodě je 13 990 Kč i s DPH. Obchodní dům Oehling v Klatovech k této ceně poskytne čtenářům časopisu Myslivost ještě slevu k nákupu nejen tohoto fotoaparátu, ale i jiných přístrojů a příslušenství z jejich bohaté nabídky.

Text a snímky Josef HAPATYKA
hapatyka@post.cz


Zpracování dat...