ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2006

Lesnický den v Ralsku

Myslivost 8/2006, str. 20  Ing. Pavel MUNZAR
Tradiční, letos již třicáté, setkání přátel přírody, lesa a myslivosti, které pořádaly Vojenské lesa a statky ČR, s.p., divize Mimoň ve spolupráci se základní pobočkou České lesnické společnosti a obcí Ralsko se konalo v sobotu 17. 6. 2006 na Skelné Huti u Mimoně. Akce byla pořádána s finančním přispěním Libereckého kraje.

Návštěvníci z řad myslivců si měli možnost prohlédnout velkou část trofejí zvěře ulovené v uplynulé sezoně, jako například nejsilnější vystavenou jelení trofej z obory Židlov (192,15 b. CIC), trofej nejsilnějšího daňka (184,23 b. CIC) a muflona (225,15 b. CIC) z obory Velký Dub. Trofeje, které si odvezli zahraniční hosté, byly představeny na fotografiích. S velkým zájmem se setkala také kolekce shozů jelení a daňčí zvěře z oborních chovů i volných honiteb, na kterých bylo možné se přesvědčit o kvalitním chovu spárkaté zvěře. V průběhu dne byli návštěvníci seznamováni pracovníky VLS s kritérii chovnosti, která byla předváděna na předložených shozech a trofejích. Pro případné zájemce byl k dispozici i katalog z chovatelské přehlídky.
Majitelé zbrojního průkazu se mohli zúčastnit soutěže ve střelbě malorážkou na redukovaný terč srnce s volnou oporou na 50 m a ti ostatní na redukované běžící terče divočáků vzduchovkou.
Organizátoři připravili zajímavý program také pro děti. Poznávání přírody, zvěře, rostlin, střelba lukem i vzduchovkou, slaňování, běh přes překážky. Práce s minohledačkou, pásmem, průměrkou a číslovačkou děti opravdu bavila. Divize Mimoň také na panelech představila svoji novou aktivitu - Lesní padagogiku. Vyškolení pracovníci po domluvě se školami v Libereckém kraji provádějí formou exkurzí v lese seznámení mládeže s lesním prostředím, faunou, flórou, pracemi v lese a dalšími faktory ovlivňujícími lesní ekosystém.
Ostatní návštěvníci mohli sledovat ukázky práce harvestorů, vyvážecích a odvozních souprav, představení několika značek terénních automobilů, drobné lesní mechanizace atd.
Své stánky zde měly také Lesy ČR, Lesy Hluboká, Odbor lesního hospodářství a myslivosti Libereckého kraje, Ochrana přírody. Součástí Lesnického dne byl také Den zaměstnanců firmy Uniles.
V areálu připraveném SOU Hejnice mohli obdivovat zručnost těžařů v dřevorubeckém víceboji a posléze se sami zapojit do dřevařských soutěží, například hod sekerou na cíl nebo přeřezávání dřeva ruční pilou na čas. Na jiném místě mohli zhlédnout přehlídku loveckých dravců s poutavým a fundovaným výkladem. Obrovskému zájmu se těšilo předvedení téměř třiceti loveckých psů, všech hlavních skupin, doplněné o odborný výklad a ukázky přinášení zvěře, což při množství návštěvníků představovalo pro psy výkon hodný obdivu.
Oblečení, obuv, kožené zboží, optika, nože, umělecké předměty ze dřeva, kovu, skla, paroží i drahých kovů, okrasné dřeviny, literatura a další bohatá nabídka produktů pro lesníky, myslivce, zahrádkáře i jejich manželky byla k prodeji v okolních stáncích.
O příjemnou pohodu se střídavě staralo trio trubačů z Lipníka nad Bečvou s ukázkami loveckých fanfár a znělek spolu s cimbálovou muzikou z Moravy a Podhorskou lidovou hudbou z pod Tater s lidovými skladbami ze svých regionů. Odpoledne se k nim připojila místní skupina Coun Trio, která k tanci i poslechu hrála až do pozdních nočních hodin.
Je jasné, že při pobytu na tak veliké akci lidem vytrávilo a proto nechybělo také vydatné občerstvení.
Divize Mimoň na jaře letošního roku vyhlásila pro žáky škol z Mimoně a okolí výtvarnou soutěž na téma: Příroda a krajina Ralska očima dětí. Autorům nejzajímavějších děl, která byla také na Skelné Huti vystavena, byly odevzdány v závěru dne věcné dary. Podobně byli odměněni také vítězové ostatních soutěží.
Také díky příjemnému počasí si všichni účastníci Lesnického dne v Ralsku odnesli vzpomínku na příjemně prožitý den s přáteli, na který se budou napřesrok v období letního slunovratu opět těšit.


Zpracování dat...