ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2006

TEST PUŠKOHLEDŮ HAKKO A MEOPTA

Myslivost 8/2006, str. 34  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Současný trh s loveckými potřebami je doslova zaplaven velkým množstvím druhů a typů optických přístrojů, zejména puškohledů a nám se množí a opakují dotazy na jejich výběr. Jak si vybrat dobrý puškohed a přitom se „nenapálit?. Z tohoto důvodu se jeví jako „nekonečné“ dotazy myslivců „Jaký puškohled si pořídit? Na co si dát pozor při jeho výběru?“ Dotazy na toto téma jsou velmi časté, opakované, ale naprosto oprávněné.Velmi stručně lze uvést několik rad.
* První pohled věnujeme povrchu puškohledu a jeho celkovému dílenskému zpracování. Jakékoliv nepřesnosti, rozmazaná písmena potisku nebo i jiné zdánlivé maličkosti, jsou varováním.
* Chod zaostřování a změny zvětšení musí být plynulý bez drhnutí, ale dostatečně tuhý. Příliš volný chod může svědčit o velkých vůlích s možností projevů v nepřesnosti a netěsnosti.
* Obraz musí být brilantní, vykreslený ostře až do okrajů zorného pole. Zde často bývá obraz ostrý jen ve středu obrazu a k jeho okrajům se rozostřuje, což zjistíme zejména za šera.
* Obraz nesmí mít žádný náznak zákalu nebo barevného odstínu, což bývá slabostí optických přístrojů s plastikovými čočkami.
* Příliš lehký puškohled je pro nás varováním, že uvnitř nejsou použity skleněné čočky, které jsou nejkvalitnější, ale plast.
* Zaměřovací osnova musí být při změně zvětšení ve stabilní poloze. Bod záměru musí zůstat přesně ve středu obrazu a nesmí se změnou zvětšení svoji polohu měnit.
* Při změněn zvětšení se nesmí obraz ani zaměřovací osnova rozostřovat a zaostření musí zůstat přesné.

Pro konkrétní porovnání dvou puškohledů, které patří na našem trhu mezi velmi běžné, jsme vybrali typy Hakko Winner z Japonska 3-12x56 a typ Meopta Meostar R1 3-12x56 se světelnými body. Byly namontovány na kulovnici Mannlicher Classic ráže .308 Win. pomocí montáže Weaver.
Montáž Weaver umožňuje snadnou výměnu puškohledů při zachování přesnosti nastřelení a je velmi tuhá, pevná a spolehlivá. Použité střelivo RWS se střelou Torpedo Ideal Geschoss. Vzhledem k tomu, že se jednalo o test puškohledů, bylo třeba vybrat zbraň i střelivo na nejkvalitnější úrovni tak, aby se technické chyby maximálně eliminovaly. U střeliva byl vybrán typ střely TIG, a to záměrně proto, že jednak střela samotná je extrémně přesná, a jednak je běžně používaná v lovecké praxi. Z tohoto důvodu nebyla použitá některá z terčových střel.

HAKKO
K testu byl vybrán model Hakko Winner s variabilním zvětšením 3-12x56 se světelným bodem výrobce Hakko, Tokyo, Japonsko. Jedná se o puškohled s přijatelnou hmotností a velmi univerzálním použitím. Široký rozsah variabilního zvětšení umožňuje střelbu na krátké i velké vzdálenosti. Světelný bod se s výhodou využije při střelbě v noci. Zaměřovací osnova se dodává v několik zobrazeních a ve dvou základních provedeních. Buď s osnovou umístěnou v ohnisku okuláru a nebo v ohnisku objektivu. To znamená, že osnova se buď zvětšuje nebo zmenšuje zároveň se zvětšováním nebo zmenšováním obrazu, a nebo zůstává neměnná při měnící se velikosti obrazu. Z výrobního hlediska je jednodušší osnova jejíž velikost se nemění a tím je u ní také menší nebezpečí vzniku plovoucích zásahů. Při použití velkých zvětšení obrazu potom menší a nezvětšená osnova umožňuje také přesnější zamíření. Dnes většina výrobců nabízí obě provedení zaměřovacích osnov. Jejich konkrétní výběr závisí potom především na preferencích uživatele.
Optická soustava je ze skla s antireflexními vrstvami. Tubus je vyroben z jednoho kusu hliníkové slitiny, což je předpoklad mimořádné tuhosti puškohledu a je obvyklý jen u nejdražších přístrojů. Puškohled je plněn dusíkem k zabránění zamlžení i v extrémních teplotách a odolný proti počasí.
Vnitřní tubus je fixován proti posunu při výstřelu pružnou podložkou umístěnou v úhlu 45° v kolmé rovině k ose tubusu. Rektifikační točítka sloužící k seřízení bodu zamíření mají jednu konstrukční zvláštnost. Točítka umožňují, po nastřelení zbraně na zvolenou vzdálenost, jejich zpětné nastavení na bod 0 bez posunu zaměřovací osnovy. Při střelbě na větší vzdálenost lze potom provést rektifikaci zaměřovací osnovy podle skutečné dálky střelby, stejně jako u puškohledů používaných policejními nebo vojenskými odstřelovači. Toto technické řešení je u loveckých puškohledů střední kategorie velmi neobvyklé a celkově zvyšuje úroveň přístroje.
Při prvním pohledu je zřejmé velmi pečlivé a perfektní dílenské zpracování včetně detailů a povrchového zpracování. Rychlozaostřování je řešeno bez aretace, ale s tužším chodem, který zabezpečuje stabilitu zaostření i po zpětných rázech výstřelů a chrání proti nechtěnému rozostření. Obraz je jasný, brilantní, barevně věrný a dobře prokreslený v celém zorném poli.
Střelba na terč probíhala v poměrně tvrdých přírodních podmínkách s vysokou vlhkostí vzduchu a se střídáním teplot, s venkovními teplotami většinou pod bodem mrazu až minus 8° C a při teplotách až plus 15° C. Pro hodnocení stability zamíření byla zkušební střelba prováděna při různém zvětšení od minimálního po maximální s vyhodnocením polohy středního zásahu po změnách zvětšení. Současně byla sledována pravidelnost umístění středního zásahu a odolnost puškohledu proti zpětnému rázu. Test byl uskutečněn na střelnici, ale podle situací, které se při lovu běžně vyskytují. Střelba probíhala opakovaně. Přeprava zbraně s puškohledem byla v pouzdře i bez něho.

Výsledek testu:

Při střelbě na největší a nejmenší zvětšení došlo k posunu polohy středního zásahu ve vzdálenosti 100 m o 1,5 cm nahoru a vpravo, což je rozdíl velmi malý a není vyloučen, že byl způsoben střelcem. Po delší střelbě a i při velmi nešetrném zacházení nedošlo k žádným dalším posunům zásahů a puškohled naprosto zachovával svoji přesnost. Přes to, že manipulace s puškohledem probíhala většinou při teplotách pod bodem mrazu, chod pohyblivých částí byl spolehlivý. Příjemným zjištěním byla odolnost puškohledu, kdy si zachovával přesnost a stabilitu polohy zaměřovací osnovy, a tím i přesnost střelby. Sledovaný rozptyl se udržel do maximální velikosti 5 cm/100 m/5 ran, což vzhledem ke konkrétním klimatickým podmínkám, za jakých se střílelo, je výsledek více než slušný.
Celkovou úroveň konstrukce, dílenského zpracování, funkce, přesnosti a odolnosti puškohledu HAKKO lze hodnotit na velmi vysoké úrovni. Užitná hodnota puškohledu vysoce přesahuje jeho pořizovací cenu, která jej řadí mezi levnější přístroje, ale svoji kvalitou patří bezesporu do vyšší kategorie. Ve své cenové hladině tvoří svojí kvalitou a úrovní výjimku a lze jej doporučit všem, kteří nechtějí investovat větší prostředky do puškohledu a přesto pořídit přístroj na velmi dobré úrovni. Jedná se o kvalitní originální japonskou konstrukci a práci. Je třeba objektivně poznamenat, že výhodná cena je také v důsledku výhodného kursu japonského yenu a české koruny. Při kursu před dvěma lety by cena byla více než dvojnásobná.
Rád bych zdůraznil, že velmi pozitivní výsledek testu relativně levného puškohledu je velmi příjemným překvapením a je velkou výjimkou, kterou rozhodně nelze zobecňovat na jiné levné přístroje. U dvou jiných levných puškohledů, poměrně známých značek došlo k velmi vážným poruchám. U jednoho na ráži .308 Win., což není ještě ráž s výjimečně vysokým zpětným rázem, došlo k utržení zaměřovací osnovy, která v puškohledu "plavala". Závada se obtížně identifikovala, takže měla za vinu chybení několika kusů zvěře. U dalšího puškohledu zase i po menším rázu došlo k úplnému odlomení celého tubusu od střední části.
Puškohledu HAKKO typ Winner mohu zcela odpovědně udělit velmi vysoké ocenění. Na závěr je nutné upozornit na jednu skutečnost. V poslední době se na trhu objevily puškohledy také s označením Hakko, ale z čínské provenience s výrazně horší kvalitou. Proto pozor při eventuálním nákupu.

MEOPTA
Meopta nabízí sortiment optických přístrojů porovnatelný s největšími výrobci na světě. Je to více než 40 typů puškohledů, triedrů a monokulárních dalekohledů.
Co sortiment obsahuje? Pro nás myslivce jsou to především puškohledy a triedry. Nabídku lze začít řadou puškohledů Artemis 2000. Řada 2000 se vyznačuje pevným, nárazuvzdorným ocelovým tubusem s výkonnou optickou soustavou. Z řady lze vybrat puškohled jak pro pochůzky, tak i pro lov z posedu nebo univerzálnější s proměnným zvětšením, případně i se světelným bodem. Řada 2000 se vyrábí v parametrech 4x32, 6x42, 7x50, 1,5-6x42, 2-8x42, 3-9x42 případně 3-12x50.
Novější a zdokonalenou řadou puškohledů je řada 3000, která se vyznačuje tubusem z lehkých slitin, který je pro vysokou pevnost a tuhost vyroben pouze z jednoho kusu. Optická soustava je zdokonalena a vybavena perfektními antireflexními vrstvami s velmi dobrým koeficientem propustnosti světla, který dosahuje 92 %, což je hodnota, které docilují jen nejlepší výrobci optických přístrojů. Řada puškohledů obsahuje i širokoúhlé speciální puškohledy pro střelbu na zvěř v pohybu 1-4x22 i s možností světelného bodu a 1,5-5x20, dále univerzální 4-12x40, 3-9x42 nebo i pro použití za snížených světelných podmínek 3-10x50, 7x56 nebo 3-12x56. Každá z řad puškohledů je vybavena šesti možnými typy zaměřovacích osnov.
Puškohledy Meopta jsou vodotěsné a chráněny proti zamlžení.
Velmi výjimečnou novinkou je řada puškohledů nové generace označená názvem Meostar. U těchto puškohledů, kromě dokonalé optiky a mechanizmu je, díky nejdokonalejší technologii nanášení antireflexních vrstev, docíleno naprosto výjimečně vysokého koeficientu propustnosti světla až 95 %. Řada Meostar obsahuje puškohledy 1,5-5x20, 1-4x22, 3-10x50 a 3-12x56. Svými optickými vlastnostmi tato řada skutečně výrazně předstihuje svoje konkurenty. Vysoký koeficient propustnosti světla se projeví zejména u puškohledů určených pro pozorování za šera jako např. 3-10x50 nebo 3-12x56 při pozorování v noci.
Pro střelbu na velké vzdálenosti, a především pro sportovní střelbu, je určen puškohled Meostar 4-16x44 Tactic.
Velkou specialitou a naprostou novinkou je puškohled Meosmart vybavený vestavěným miniaturním digitálním fotoaparátem. V tomto puškohledu důmyslná elektronika snímá po spuštění průběžně dva snímky za vteřinu. Při výstřelu je zpětným rázem výstřelu poslední ostrý snímek uložen do paměti. Znamená to, že je tak zaznamenán poslední okamžik zamíření před zásahem. Tak lze přesně dokumentovat okamžiky lovu a přesnost zamíření pro jeho případnou korekci.
Ceny optických přístrojů z Meopty již sice opustily levnou úroveň, což je objektivně dáno konstrukční úrovní a kvalitou technologie výroby, ale zůstaly i tak velmi přijatelné a jsou stále o mnoho desítek procent levnější než puškohledy zcela porovnatelné kvality od renomovaných značek, kde platíme především právě za značku. Bez přehánění lze konstatovat, že cenově se řadí ke střední úrovni, ale konstrukcí a uživatelskými vlastnostmi patří k nejvyšší kategorii. Meopta tak, jak se zdá, velmi znepříjemňuje pozice i těm nejznámějším a nejrenomovanějším výrobcům, protože kvalitou a vlastnostmi výrobků se jim minimálně vyrovná.

Výsledek testu
Testovaným výrobkem byl puškohled Meostar R1 3-12x56. Test probíhal s hodnocením přesnosti střelby do terče i při lovu. Vzhledem k roční době testu byla zkouška uskutečněna v různých i extrémních, klimatických podmínkách. Za suchého i vlhkého počasí včetně deště a sněžení při teplotách - 8° C až + 20° C.
U variabilních puškohledů bývá problematická stabilita zamíření při změně zvětšení a zejména stálost nastřelení i po mnohačetných výstřelech. Vystřeleno bylo asi 40 ran. Při kontrolní střelbě do terče při zvětšení 3x a při zvětšení 12x na vzdálenost 100 m nedošlo ke znatelnému posunu středního zásahu, což je velmi výrazný prvek důkazu velmi kvalitního zpracování vnitřního mechanizmu. Je samozřejmé, že při zvětšení 3x byl docílen větší rozptyl, způsobený horší rozlišitelností obrazu terče a umístění zaměřovací osnovy, tedy chybou střelce, ale rozdíl polohy středního zásahu při zvětšení 12x a 3x se pohyboval kolem 5 mm, což je na hranici možností objektivního měření, započítáme-li možné chyby zbraně, střeliva, polohy zbraně, způsobu střelby střelcem atd. Posun středního zásahu při změně zvětšení, který se u testovaného puškohledu prakticky nevyskytnul, je častým problémem u jiných puškohledů a někdy může dosahovat také hodnot více jak 5 cm (v jednom případě jsme naměřili dokonce 10 cm) a je tedy výrazným prvkem kvality přístroje.
Významnou skutečností bylo, že během celého testu nebyla potřebná korekce nastřelení, což osvědčuje tuhost vnitřního mechanizmu, který nepodléhal zpětným rázům. V testu puškohled celkově, navzdory vysokému namáhání včetně nešetrného zacházení, naprosto vyhověl. Oceňovaným prvkem bylo brilantní zobrazení a velmi dobrá schopnost použití i za šera a spolehlivý chod mechanizmu. Jednoduše závěrem lze konstatovat, že Meopta ve svém testovaném puškohledu Meostar prostě potvrdila, že zamířila k naprosté špičce mezi výrobci optických přístrojů.

Porovnání obou puškohledů:
Objektivní porovnání je velmi obtížné. Po technické stránce jsou oba puškohledy téměř vyrovnané. Brilance obrazu a jeho vykreslení je za denního světla u obou přístrojů perfektní. Přesnost a stabilita nastřelení byla prokázána u obou přístrojů na téměř shodné úrovni a případné rozdíly jsou nepodstatné.
"Zkouška pravdy" nastala za šera, kdy jsme za stejných světelných podmínek sledovali, jak dlouho lze při stmívání zřetelně rozpoznávat pozorované předměty v okolí přes jednotlivé přístroje. Tedy, jak se projeví skutečná kvalita optické soustavy v extrémních, ale v lovecké praxi zcela běžných, podmínkách. Zde měl lepší výsledky puškohled Meopta Meostar, kde se projevila vyšší propustnost světla optické soustavy, která nám při stmívání umožnila spolehlivě a zřetelně pozorovat o 10 minut déle než s puškohledem Hakko, kde se obraz dříve ztemnil. Ovšem musíme připomenout, že cena puškohledu Hakko je poloviční než Meopty, neboť Meopta používá nejdokonalejší, ale také nejnáročnější a nejdražší způsoby nanášení antireflexních vrstev na optickou soustavu.
Ovládání světelného bodu je u obou přístrojů obdobné, se stupňovitou regulací jasu světelného bodu. Vytknout lze oběma snad jen tu skutečnost, že výhodnější je plynulá regulace jasu svítícího bodu a také to, že např. u puškohledu Zeiss dojde po určité době k automatickému vypnutí, což zabrání nechtěnému vybití baterie.

Závěrem lze konstatovat, že puškohled Meopta osvědčil svoji vysokou kvalitu, kterou uspokojí i velmi náročného uživatele, a to stále za velmi konkurenční cenu, oproti jiným značkovým puškohledům, kterým se Meopta kvalitou a technickými parametry zcela vyrovná. Puškohled Hakko ocení ti uživatelé, u kterých je převažující ekonomická stránka věci, kdy si kupující pořídí za výjimečně výhodnou cenu velmi dobrou kvalitu.
Zpracování dat...