ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

MANNLICHER CLASSIC

Myslivost 2/2006, str. 16  Jaroslav PEKAŘÍK
Na našem i světovém trhu existuje mnoho modelů opakovacích kulovnic, ale jen málo z nich nabízí moderní a opravdu kvalitní uživatelské parametry. Když ještě vzneseme požadavek na kombinaci modernosti a klasického vzhledu, tak z toho mála zbude jen několik známých značek. Jednou z nich je značka nesoucí slavné jméno Mannlicher.Rakouská zbrojovka Steyr Mannlicher se může pochlubit nepřerušenou tradicí výroby vojenských a loveckých zbraní v průběhu tří století. Již v době svého vzniku se stala nositelem mnoha moderních postupů ve výrobě a nových konstrukčních řešení. Rakouská armáda si po prohrané bitvě u Hradce Králové v roce 1866 rychle uvědomila, že s pěchotní výzbrojí zaspala dobu a téměř hektickým způsobem začala řešit její modernizaci.
Po krátké a neúspěšné anabázi s přestavbami pušek předovek na nábojové zadovky s klapkovým závěrem, se na scéně objevila osoba továrníka Werndla s jeho "čistokrevnou" zadovkou. Není tajemstvím, že ona jednoranná zadovka Werndl zavedená do výzbroje Rakousko-Uherské armády (1873), byla z většiny dílem českého konstruktéra Karla Holuba. Výroba této zadovky ve Steyru odstartovala vznik silné zbrojovky, která se později stala dvorním dodavatelem C&K armády.
Pak se na scéně objevil vážený železniční inženýr Ferdinand Mannlicher (později za zásluhy rytíř von Mannlicher), se svou rychlopalnou opakovačkou, na kterou začalo Rakousko přezbrojovat od roku 1886. Výroba celé, později vyvíjené a zaváděné řady opakovaček Mannlicher, byla opět svěřena zbrojovce ve Steyru. Štýrská firma si následně vydobyla pozici jednoho z nejsilnějších a nejmodernějších světových výrobců. Zkušenosti z vojenského programu a poznatky nejmodernějšího vývoje byly už tenkrát přeneseny do výroby loveckých zbraní.
Kulovnice Mannlicher tak již v období mezi světovými válkami vytvořily jakýsi obecný vzor lovecké kulové zbraně a k jejich designu se později přiklonili i ostatní výrobci. Pověstným a světoznámým se stal zejména design kulovnic Mannlicher-Schönauer, se svou elegantně tvarovanou typicky štíhlou pažbou a plochou závěrovou kličkou. Zavedení celopažbených Manlicherovek znamenalo průkopnický čin na poli loveckých zbraní a celopažbené kulovnici se dodnes v mnoha krajích, včetně České republiky, neřekne jinak než Mannlicher.
Zvládnutí technologie výroby štíhlé celopažby splňující nároky na životnost, dobře chránící hlaveň a neovlivňující přesnost střelby, byla (a množná i doposud je) tajemstvím právě zbrojovky Mannlicher. Firma ve své tradici a zavádění inovativních řešení pokračuje i dnes, i ve třetím století své existence
Koncem toho minulého se konstruktérům firmy podařilo zkonstruovat a uvést do sériové výroby převratné řešení závěru opakovací kulovnice. Přibližně v roce 1996 byl světu představen otočně odsuvný závěr Safe Bolt Systém (SBS) neboli "bezpečný závěrový systém, jako vlastní patentovaná konstrukce. Zbrojovka Mannlicher sice disponovala osvědčenou a moderní konstrukcí závěru proslavenou zejména prostřednictvím odstřelovacích pušek SSG 69, ale bylo jasné, že je nutné přijít s něčím novým. Různých systémů je totiž po světě spousta a o přízeň střelců se tedy musí bojovat nabídkou uživatelských vlastností, které nikdo jiný nedokáže poskytnout.
Se závěrovým systémem SBS přichází již jako samozřejmost vysoká pevnost uzamčení, zcela hladký a rychlý chod a odolnost proti nečistotám. SBS proto disponuje čtyřmi mohutnými uzamykacími ozuby, úhlem otevření pouhých 75° a drážkou pro sběr nečistot přímo na svém těle. Jako něco zcela výjimečného však ještě navíc přináší extrémně vysokou míru uživatelské bezpečnosti. Shodou nešťastných náhod se totiž v praxi stává, že i třeba renomovanému výrobci munice unikne kulový náboj s vadou materiálu nábojnice nebo kalíšku zápalky. Pak se také zvláště při přebíjení nábojů občas "povede" vyšší prachová náplň (nedodržením pravidel pro přebíjení) a tím i vyšší tlak než nábojnice snese. Z výše uvedených důvodů následně při výstřelu dojde k prasknutí nábojnice nebo kalíšku zápalky a k proniknutí tlaku plynů až ke střelci. V lepším případě bude střelec jen ofouknut s drobnými oděrkami, v horším případě hrozí poškození zraku i sluchu.
U běžných systémů se odvod tlaku plynů mimo střelce řeší jedním nebo dvěma příčnými otvory na bocích pouzdra závěru na úrovni uzamykacích ozubů. K největšímu průniku tlaku ale dochází přes podélné drážky, kterými se uzamykací ozuby nasouvají k nábojové komoře, než se otočí do příčného uzamykacího vybrání. Tyto drážky při uzamčení závěru zůstávají prázdné u všech ostatních systémů mimo SBS. Závěr SBS má totiž v příčných uzamykacích drážkách vložen kalený ocelový kroužek, který se při uzamčení závěru otočí se závěrem a zaplní podélné nasouvací drážky. Prostor za nábojovou komorou je tak zcela utěsněn a zabraňuje ohrožení střelce.
Další bezpečnostní novinkou je řešení manuální pojistky zbraně. Ovládacím prvkem manuálního jištění je příčně rýhované kolečko umístěné v pouzdru závěru před krkem pažby. Kolečko pojistky má tři polohy. Zatlačením (otočením) kolečka zcela vpřed se na kolečku objeví červená tečka - odjištěno. V poloze odjištěno lze střílet a nabíjet, vybíjet náboje (nábojnice) z nábojové komory.
Z důvodu zcela bezpečné manipulace při nabíjení je určena poloha střední, do které kolečko zaskočí pootočením asi 6 mm vzad a současně se na něm objeví bílá tečka indikující stav zajištěno. Ve střední poloze zajištěno je zablokován záchyt úderníku a tím zcela znemožněn výstřel. Závěr není blokován a je možné s ním nabíjet nebo vybíjet, nyní naprosto bezpečně bez rizika výstřelu vlivem nechtěného zmáčknutí spouště. Do zajištěné polohy lze kolečko nastavit pouze při napnutém úderníku, což ukazuje tyčka výstražníku vyčnívající ze zadní části závěru.
Přestavěním kolečka manuální pojistky zcela zpět do třetí polohy, je při uzamčeném závěru podepřen záchyt úderníku a ještě zablokován závěr proti otevření. Tato poloha kolečka je indikována a navíc aretována bílým odpruženým hranolkem, který z kolečka vyskočí a brání nechtěnému odjištění zbraně. Pokud je potřeba nyní odjistit, tak je nutné tlakem shora nejdříve hranolek zamáčknout a pak teprve kolečkem otočit. Za účelem maximální možné bezpečnosti lze ve třetí poloze manuální pojistky zatlačit závěrovou kličku zcela dolů, až zapadne do výřezu v pažbě. V této pozici kličky je opět závěr zablokován proti pohybu, podepřen záchyt úderníku a ještě navíc znemožněn pohyb úderníku, vlivem postavení jistící hrany závěrové kličky do jeho dráhy. Kdyby tedy vše z nevysvětlitelného důvodu selhalo, úderník se ani při zničujícím pádu zbraně k zápalce nedostane.
Přesunutím kolečka pojistky zcela vpřed do odjištěné polohy dojde k samočinnému navrácení závěrové kličky do původní pozice a je možné ihned střílet. Obsluha kolečka je velmi snadná a přirozená. Je totiž stejná jako ovládání pojistky loveckých brokovnic a střelec tedy provádí úkon, na který je už zvyklý.
Kolečko pojistky je zároveň ovladačem dorazového čepu závěru a při jeho nastavení do třetí pojistné polohy v otevřené pozici závěru, lze závěr ze zbraně vyjmout. Jak z popisu vyplývá, firma Mannlicher má tedy patrně asi vůdčí postavení ve vývoji současných závěrových systémů. Zároveň je zakladatelem tradičního a tím i současného vzhledu lovecké kulovnice. K tomu všemu je ještě pověstná vysokou kvalitou výroby a moderním výrobním zařízením. Spojení všech těchto nadějných předpokladů v jednu dokonalou loveckou zbraň na sebe nedalo dlouho čekat a vznikla řada kulovnic Mannlicher Classic.
Mannlicher Classic má samozřejmě závěr SBS a ocelové vysoce leštěné pouzdro závěru. Za studena kovaná hlaveň s přesným a trvanlivým vývrtem je opět leštěná a se slušivou spirálou po kování na povrchu. Povrch hlavně, pouzdra závěru a ostatních ocelových dílů je upraven kvalitním hlubokým černěním. Závěrová klika je plochá ve stylu Schonauer a ve stejném duchu je i tvarování a štíhlost výběrové ořechové pažby. Zásobník je vyjímatelný s kapacitou podle ráže čtyři nebo tři náboje. Záchyty zásobníku jsou součástí dna zásobníku a jsou umístěny symetricky po jeho stranách. K vyjmutí zásobníku se musí stlačit z obou stran zároveň a je tak vyloučena možnost ztracení zásobníku náhodným stlačením jednoho záchytu. Přesto je vyjímání snadné a pohodlné. Po zmáčknutí záchytů palcem a ukazováčkem vypadne zásobník přímo do dlaně.
Spoušť je vybavena zpětným (francouzským) napínáčkem nebo může být i bez něj, bodová a nastavitelná. Pistolová rukojeť je kolmější a spolu s bočními plochami předpažbí je zdrsněná čistě vypracovanou rybinou. Hlaviště pažby má bavorskou lícnici a je zakončeno účinnou, ale decentní pryžovou botkou.
Kulovnice Mannlicher Classic se vyrábějí ve třech provedeních odlišujících se délkou hlavně a zakončením předpažbí. Polopažbená verze má ve standardních rážích délku hlavně 600 mm, v magnum rážích 650 mm a dodává se buď s mechanickými mířidly nebo bez nich. Předpažbí je vpředu zakončeno stylovým "tulipánovým" výčnělkem.
Se shodným typem polopažby je vyráběna i naháňková verze "Goiserer", která má zkrácenou hlaveň na 508 mm a je standardně dodávána vždy s mechanickými mířidly. Nejpopulárnější verzí je bezpochyby celopažbené provedení, které je tím nejoriginálnějším Mannlicherem, protože je přímo od Mannlichera. Ušlechtilé ořechové dřevo pažby pokračuje až k ústí hlavně, kde je uchyceno do předního kování. Hlaveň je kvůli lepší ovladatelnosti zkrácena na univerzální délku 508 mm. Pažbení je po celé délce hlavně štíhlé a zbraň tak vůbec nenabyla na mohutnosti. Výhodou celopažby je lepší ochrana hlavně vůči hrubšímu zacházení, snadnější ovladatelnost a tradiční vzhled, který dává jasně najevo lovecké určení. Nadchne svými vlastnostmi a elegancí zejména ortodoxní myslivce, požadující velmi praktickou a spolehlivou zbraň pro více generací.
Dovozcem zbraní Steyr Mannlicher pro ČR - firmou DETEX, s.r.o., nám byla zapůjčena k prohlídce a vyzkoušení celopažbená verze Mannlicher Classic r. 308 Win., s puškohledem Meostar R1 3-12x56 na ocelové montáži Steyr. Můžeme potvrdit detailně velmi pečlivé zpracování kovu i dřeva, kterému nebylo co vytknout a vzhledově opravdu potěšilo.
Kulovnice je výborně ovladatelná jak z hlediska obsluhy všech ovládacích prvků, tak po stránce manévrovatelnosti. Pohodlí při delším nošení je dáno rozumnou hmotností 3,3 kg a celkovou délkou 106 cm.
Krátký střelecký test jsme provedli s náboji Norma se střelou Vulcan, které DETEX taktéž dováží na náš trh. V sedě s oporou se nám na 100 m dařily nástřelky z pěti výstřelů kolem 3 - 4 cm, přičemž vždy se minimálně tři zásahy téměř dotýkaly. Po vystřelení 40 nábojů ve středně rychlém tempu se nastřelení vlivem zahřátí hlavně vůbec nezměnilo a tím potvrdilo správně uloženou hlaveň v celopažbě. Tato vlastnost je jednou z pověstných výhod originálních celopažbených kulovnic od Mannlichera a řada Classic tedy skutečně spojuje nejmodernější techniku s tradičním vzhledem a pravým řemeslným fortelem.Vyráběné ráže kulovnic Mannlicher Classic

Standardní ráže:
222 Rem., 223 Rem., 243 Win., 6,5x55 SE, 6,5x57, 25-06 Rem., 270 Win., 7x64, 7 mm-08 Rem., 308 Win., 30-06 Spr., 8x57 JS, 9,3x62

Ráže "magnum"
- vyrábějí se pouze v polopažbené verzi s délkou hlavně 650 mm:
7 mm Rem. Mag, 300 Win. Mag., 7 mm WSM, 270 WSM, 300 WSM, 8x68 S
Zpracování dat...