ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Září / 2006

FOTOGRAFOVÁNÍ PRO MYSLIVCE

Myslivost 9/2006, str. 18  Josef HAPATYKA, Bechyně
O tom, že se nová technika stává nezbytnou součástí života není třeba asi nikoho přesvědčovat. Kromě mobilů u pasu stále více lidí nosí pravidelně s sebou i digitální fotoaparát. Jak mi jeden známý prodejce vysvětlil, oproti předpokladům, že digitální fotoaparáty vymění za starší typy jen nadšení fotoamatéři se stal pravý opak – díky jednoduchosti digitální fotografie se staly fotoamatéry i ti, kterým třeba dříve fotografování nic neříkalo, a tak se řady těch, kteří si fotí pro radost nebývale rozšířily. Vždyť je lákavé zkusit snímek a hned si ho na displeji prohlédnout, nepovedené hned vymazat a nemuset mít starosti s vyvoláváním A následně pak si snímky prohlížet a upravovat v klidu podle libosti doma v počítači, udělat si svůj vlastní archiv nebo třeba posílat záběry na druhý konec světa.

Jak svědčí i řada dotazů do redakce, stranou nezůstali ani myslivci. Vždyť je to logické - je možné dokumentovat různé pohledy na myslivecké dění, zaznamenávat trofeje, pořizovat záznamy společných mysliveckých akcí, evidovat stav mysliveckých zařízení nebo třeba obrazově zachytit způsobené škody zvěří. Je možné se snažit zaznamenat fotograficky i živou zvěř a jiné neobvyklé situace v přírodě. U řady přístrojů lze pořizovat i videosekvence a k obrazu přidat i zvuk. Prostě i v myslivosti se najde celá řada možností a důvodů, proč mít digitální fotoaparát stále při sobě. Přitom jsou to ale často situace, kdy nejsou podmínky pro fotografování ideální jak z hlediska světelného, tak z hlediska přiblížení, pohybu objektu, povětrnostních podmínek atd. A ne každý myslivec fotograf může být zkušeným fotografickým praktikem se speciální fotografickou výbavou do přírody.
Proto jsme oslovili zkušeného fotografa a renomovanou firmu, dodávající fotografické vybavení. Srozumitelnou a přístupnou formou každému běžnému fotoamatérovi chceme postupně upozornit na vhodné typy přístrojů pro fotografování v přírodě, dát tipy na to, jak vlastnosti jednotlivých přístrojů využívat a jaké postupy při fotografování volit. Budeme se snažit, aby to nebyla sáhodlouhá technická odborná pojednání, ale jen vybrané rady a názory, které mohou využít ti, kteří se chtějí ve fotografování zdokonalit. Další případné podrobnosti si mohou zájemci najít na internetu, v manuálech výrobců a nebo mohou oslovit přímo autora seriálu. Samozřejmě uvítáme také dotazy a názory čtenářů.
Ing. Jiří KASINA - šéfredaktor

Vážení čtenáři,
když jsem dostal nabídku Ing. Jiřího Kasiny, šéfredaktora časopisu, zdali nemám zájem připravovat pro čtenáře informace o fotoaparátech, příslušenství a poskytovat rady, kterou techniku si vybrat a jak ji používat, například při fotografování zvěře a krajiny, okamžitě jsem souhlasil. I když mám určité zkušenosti, protože jsem před delší dobou prováděl dlouhodobě uživatelské testy fotoaparátů, videokamer a jiného studiového vybavení pro odborný časopis Videohobby, přistupuji k tomuto úkolu s respektem.
V uvedeném případě jsem psal pro určitý okruh čtenářů, nejen amatérů, ale i profesionálů a fundovaných odborníků, kteří byli s touto technikou obeznámeni a kterým jsem sděloval své poznatky a praktické zkušenosti. Mohl jsem sice používat odborné názvy a slovní obraty bez nutnosti jejich vysvětlování, ale zároveň jsem musel velice pečlivě vážit každé slovo nebo údaj, protože někteří čtenáři podrobně studovali moje poznatky a porovnávali je s jinými dosažitelnými informacemi.
Protože časopis Myslivost má úplně jiné zaměření, domluvil jsem se, že moje informace budou na úrovni pro začínající nebo mírně pokročilé amatéry. Budu se snažit vyvarovat se používání v tomto oboru běžných odborných výrazů a nahrazovat je srozumitelnými, i když kolikrát ne úplně výstižnými českými náhradami a vysvětlivkami. Zájemci o podrobné odborné informace mě mohou kontaktovat osobně na mail hapatyka@post.cz nebo si potřebné informace vyhledat na internetu. Některé dotazy, které by mohly zajímat širší okruh čtenářů budou zodpovězeny vždy v následujícím čísle.
Na internetových stránkách bude nově zřízena fotogalerie, kde budou umístěny kromě již v časopisu použitých ilustračních fotografií i další, v plné velikosti, tak jak byly pořízeny pro praktické porovnávání a hodnocení.
Bez jakýchkoliv vedlejších úmyslů vás budu informovat o vlastnostech a vhodnosti fotoaparátů i jiné techniky. Protože jsem majitelem studia, které se fotografováním a natáčením živí, výrobky k vlastní práci používám, ale neprodávám nějakou konkrétní značku a ani nemám žádné jiné vazby na výrobce nebo prodejce. Proto jsem nezávislý, a tak bude moje doporučení pouze na základě osobních zkušeností vždy naprosto objektivní.
Z několika set digitálních fotoaparátů a různých druhů příslušenství, které jsou na trhu, jsem po pečlivém prostudování vybral některé přístroje, které by byly vhodné a finančně dostupné s nejlepším poměrem mezi cenou a užitou hodnotou. S některými z nich vás postupně seznámím.
Oslovil jsem výhradní zástupce několika významných světových výrobců fotoaparátů. I když každý z nich přislíbil spolupráci při zapůjčení vybraného typu přístroje k testům, nakonec jsem se rozhodl po dohodě s redakcí jinak. Na základě několikaletých dobrých osobních zkušeností, které jsem učinil jako řadový zákazník při nákupech fotoaparátů a příslušenství s obchodním domem OEHLING CZ, s.r.o. v Klatovech, jsem vedení firmy požádal o spolupráci. Mimo seriózní a profesionální přístup pracovníků tohoto obchodního domu jsem přihlédl i k sortimentu jejich produktů, který není v tomto rozsahu v jiných domech běžný a k cenám, které jsou velice příznivé. Zástupce firmy, Ing.Václav Červený, ochotně vyhověl a dohodli jsem se na zapůjčování vybrané techniky pro vyzkoušení a případné doporučení.
Jako první jsem si vybrali poslední typ fotoaparátu firmy Panasonic-Lumix DMC-FZ30.
DIGITAL VIDEO & FOTO
Josef HAPATYKA, Bechyně
e-mail:hapatyka@post.cz


Zpracování dat...