ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Září / 2006

Fotoaparát Panasonic-Lumix DMC-FZ30

Myslivost 9/2006, str. 18  Zpracoval Josef HAPATYKA
váží 740 gramů a vzhledem připomíná zrcadlovku. Ergonomicky je velmi dobře vyřešen. Všechny ovládací prvky jsou přiměřeně velké a promyšleně rozmístěné tak, aby byly v dosahu prstů bez zbytečného přehmatávání a daly se ovládat i bez vzdálení přístroje od oka. Jejich ovládání je po krátkém seznámení intuitivní. Jsou dostatečně robustní, s přiměřeným odporem a jednoznačnou odezvou. Fotoaparát má mnoho pokročilých funkcí a plně uspokojí i nejnáročnější požadavky vyspělého amatéra nebo profesionála. Uživatelsky je velice vlídný a díky mnoha automatickým programům pro většinu příležitostí umožní zhotovovat mimořádně kvalitní snímky i naprostému začátečníkovi.


I když má popisovaný Lumix FZ-30 oproti svým předchůdcům daleko více vylepšení a rozšíření, zmíním pouze ta, která považuji za důležitá:
Objektiv Leica Vario Elmarit špičkového výrobce vynikajících kvalit je 12násobný zoom úplně nové konstrukce s rozsahem 35 - 420 mm (ekvivalent ke kinofilmu) a velmi se podobá klasickým profesionálním objektivům jak je známe z filmových zrcadlovek. Má ruční nastavování výtahu zoomu s číselnými údaji o rozsahu a i ruční ostření, které sice není úplně manuální, ale je velice pohotové a přesné. Oba prstence jsou mohutné, potažené vroubkovanou gumou a tak se velmi dobře ovládají. Jedná se o takzvaný interní zoom, kdy se pohyb optických členů při změně ohniskové vzdálenosti odehrává uvnitř objektivu, žádná část se nevysouvá a nemění se jeho délka. Proto je velmi kvalitní, spolehlivý a odolnější proti nepříznivým vlivům, například mechanickým nečistotám nebo nárazům. Má velice účinnou sluneční clonu, která nejen dobře plní svoji funkci při práci v extrémních světelných podmínkách, ale zároveň dobře chrání přední čočku objektivu před poškozením. Závit 55 mm umožňuje používat různé filtry, ale hlavně širokoúhlou a telepředsádku, které ještě více rozšíří nebo prodlouží rozsah pevného objektivu. Použitím těchto i jiných pomůcek se budeme věnovat podrobněji v některém dalším čísle.
Digitální transfokátor (ZOOM) má opodstatnění pouze ve výjimečných případech. Například pokud si svoje fotografie necháváte bez úprav tisknout. Když je archivujete nebo upravujete v počítači, je daleko lepší a pohodlnější fotografii pořídit v plné velikosti s použitím pouze optického zoomu (případně i s nasazenou telepředsádkou) i když je fotografovaný objekt vzdálen více než si představujete a pak ji dodatečně v počítači oříznout. Je to v podstatě stejná úprava jakou provede digitální zoom, to znamená, že pouze zvětší záběr ze střední části snímacího čipu a tím i zmenšení rozlišení. Jednak si v klidu zhotovíme z kopie výřez přesně jaký potřebujeme i s vybraným poměrem stran a navíc při takovémto způsobu fotografování s dodatečnou úpravou je výrazně menší pravděpodobnost roztřesení a neostrosti než při používání digitálního zoomu.
V obou případech se výrazně zmenší rozlišení. Menší rozlišení neznamená nižší kvalitu, ale pouze se zmenšuje rozměr fotografie, kterou lze ve stejné kvalitě vytisknout. Při plném rozlišení, to znamená u tohoto fotoaparátu 8 mil. bodů, lze fotografii ve špičkové kvalitě zvětšit do formátu přibližně A3. Pokud použijeme výřez třeba ¼ z plochy, bude tento výřez vypadat, jako bychom jej fotografovali dvojnásobným teleobjektivem 840 mm, ale rozlišení tohoto výřezu bude 2 mil. bodů, to znamená že z něj uděláme naprosto stejně kvalitní fotografii jako v prvém případě, ale pouze do rozměru asi 13x18 cm, což je pro běžné využití rozměr dostatečný.
LCD hledáček a monitor mají shodné rozlišení 230 000 bodů, které je jedno z nejvyšších, jaké se používá.Čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější obraz. Umožňuje velice dobře nejen ostřit, ale i posuzovat a hodnotit vybraný objekt k fotografování. Také prohlížení již pořízených snímků je daleko příjemnější a objektivnější. Předchozí typy měly rozlišení podstatně nižší - od 114 000 do 130 000 bodů.
Velkou výhodou je upevnění monitoru na otočném kloubu. Umožňuje tak fotografovat držením přístroje nad hlavou například v davu lidí nebo i z podhledu, jak známe z přístrojů Flexaret. Pohodlně jej lze nastavit i stranově podle potřeby, když je přístroj na stativu. Můžeme ho i úplně obrátit a přiklopit. V této poloze je pak dokonale chráněn před poškozením.
Za zmínku stojí i velmi účinný dvourozsahový optický stabilizátor, který umožňuje pohodlné fotografování z ruky i při velkém přiblížení. S jeho zapnutím můžete fotografovat výrazně delšími časy bez nebezpečí roztřesení snímků. Můžeme použít například 1/60 sec. zatímco u přístroje, který stabilizátor nemá, by bylo nutno nastavit výrazně kratší čas minimálně 1/250 a více. Díky těmto možnostem spolehlivě kompenzuje omezenější rozsah citlivosti, která je nastavitelná do 400 (ASA).Použití stabilizátoru nemá žádný negativní vliv na kvalitu snímku.
Přístroj je opatřen i botkou se středovým kontaktem pro užití externího blesku. Na rozdíl od některých přístrojů jiných výrobců umožňuje pracovat s tímto bleskem samostatně, bez závislosti se zabudovaným bleskem. Používáme starší blesk Metz 30 BCT 4 s trojnásobnou vlastní automatikou a natáčecím reflektorem. Fotografování s výkonnějším přídavným bleskem výrazně rozšiřuje možnosti. Můžeme fotografovat na podstatně větší vzdálenosti a s kratšími intervaly mezi dobíjením. Také možnost natáčení reflektoru zábleskového zařízení a fotografování nepřímým nebo odraženým světlem je způsob často používaný. Důležitá je i úspora energie z akumulátoru fotoaparátu, který se používáním zabudovaného blesku podstatně rychleji vybíjí.
Li-ion akumulátor, který napájí přístroj má označení CGR-S006E 7,2V 710 mAh váží pouze 45 gramů, ale dokáže napájet fotoaparát poměrně dlouhou dobu. Přesto doporučuji dokoupit alespoň jeden rezervní, protože podle zákona schválnosti se může stát, že právě v okamžiku, kdy se konečně dočkáme nejlepších podmínek k fotografování, budeme mít problémy s nedostatkem energie. Fotoaparát kvalitně průběžně informuje o stavu akumulátoru a s dostatečným předstihem nepřehlédnutelně varuje o potřebě výměny zdroje, takže pokud ho máme za co vyměnit, nepřijdeme o žádné snímky.
Přiložená nabíječka DE 964 je velmi malá, váží 60 g, a tak že jí můžeme mít uloženu s příslušenstvím v brašně. Nabije akumulátor za necelé dvě hodiny. Je opatřena poměrně nestandardně pouze jedinou zelenou kontrolkou, která se rozsvítí až po vložení akumulátoru a zhasne po nabití.
Velice podrobný návod k fotoaparátu v češtině i s ilustračními obrázky si můžete prohlédnout nebo i stáhnout na www.panasonic.cz/servis.
Předchůdci tohoto špičkového přístroje jsou 5megový DMC-FZ5 v ceně 9500Kč, 6megový DMC-FZ7 v ceně pod 12 000 Kč a 5megový DMC-FZ20 se světelností objektivu 2,8 v celém rozsahu zoomu v ceně pod 14 000 Kč. 8megový DMC-FZ30 stojí 16 000 Kč.
Na základě prvních praktických zkušeností, které jsou velmi příznivé, jsem se rozhodl, že si tento přístroj pořídím pro potřeby našeho studia a budu jej používat i jako referenční, k porovnávání vlastností i jiných testovaných fotoaparátů pro váš časopis. V dalším čísle přinesu další informace a ilustrační fotografie.
Zpracoval Josef HAPATYKA
hapatyka@post.cz

Zpracování dat...