ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Září / 2006

Horká novinka! Kulovnice Strasser RS05

Myslivost 9/2006, str. 34  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Na letošní výstavu Natura Viva v Lysé nad Labem přivezla firma LESKO horkou novinku - zbrusu novou a moderní loveckou kulovnici Strasser RS 05 s velmi rychlým přímotažným závěrem.


Konstruktérem kulovnice není nikdo jiný než Horst J. E. Blaser, tvůrce vydařené a také mnohými našimi lovci používané kulovnice Blaser R 93, známé kromě přímotažného závěru také možností snadno a rychle vyměnitelné hlavně.
Horst J. E. Blaser podle všeho během let vyslechl řadu názorů střelců a především myslivců, a na základě jejich požadavků sestrojil novou kulovnici stavebnicové konstrukce. Její výroby se ujala rakouská firma Strasser (HMS GmbH), která si získala renomé při výrobě přesných součástí pro lovecké a sportovní zbraně a komponentů pro rakety Ariane.

Promyšlená konstrukce
Konstrukci kulovnice Strasser RS 05 tvoří pouzdro závěru vyrobené z velmi lehkého, pevného, avšak houževnatého leteckého hliníku, dále hlaveň, přímotažný závěr, spoušťový mechanismus a pažba s předpažbím. Už při první prohlídce Strasseru RS 05 je zřejmé, že mistr Blaser vytvořil kulovnici maximálně uživatelsky přijatelnou, kterou si může podle svého přání (samozřejmě v rámci jistých možností) upravit pro svou vlastní potřebu a potěchu každý, tedy i věcí technických naprosto neznalý majitel. Že nevěříte? Tak víte co, páni myslivci, udělejte si kafíčko nebo si nalijte dobré vínko, pohodlně se usaďte a čtěte.

Hlaveň
Hlaveň je v ocelovém sedle vsazeném do pouzdra závěru držena speciálním, zcela unikátním hydraulickým systémem (nový patent pana Blasera), ovládaným šroubem vpředu, ve spodní části pouzdra závěru. Šroub se otáčí pomocí imbusového klíče, který je trvale uložen v předpažbí. Předpažbí sejmeme po vytažení předního poutka na řemen, jehož trn má tvar šestihranu a nahrazuje další imbusový klíč. Tímto klíčem povolíme šroub v zadní části předpažbí, které následně sejmeme ze zbraně. Již zmíněným klíčem, nalezeným v předpažbí, pak uvolníme hlaveň a vytáhneme ji z pouzdra závěru. Opačným způsobem pak do pouzdra závěru můžeme vložit jinou hlaveň.

Závěr pro praváky i leváky
Závěr je uzamčen odpruženým prstencem čtyř čtvrtkruhových ozubů, nacházejících se na jeho předním, snadno odnímatelném čele. Po uzavření závěru ozuby zapadají do příslušného vybrání v zadní části hlavně za nábojovou komorou. Veškeré tlaky, k nimž dochází v průběhu výstřelu, působí pouze na přední čelo závěru a hlaveň a nadměrně nenamáhají pouzdro závěru. Závěr se ovládá do strany vyčnívající pákou s kulovou hlavicí. Standardně se montuje páka vystupující vpravo. Lovci s levou dominantní rukou si mohou bez problémů objednat zbraň se závěrem s pákou levostrannou. Když se na kulovnici Strasser RS 05 podíváte, na pouzdru závěru spatříte dvě výhozní okénka dostatečně srozumitelně oznamující, že konstruktér chtěl oslovit všechny střelce a lovce, bez ohledu, narodili-li se s pravou nebo levou dominantní rukou či pravým nebo levým řídícím okem.

Stavitelná spoušť
Teď mám pocit, že slyším pochybovačné poklepkávání na stůl nějakého myslivce žijícího daleko v lesích a druhého, bydlícího v betonové škatulce nejmenovaného města. Oba už něco ulovili, dívají se na fotografie a ptají se, jakou má tenhle nový rakouský zázrak spoušť. Milí a ctění páni myslivci, doufám, že si nad mým povídáním poklepkáváte aspoň trochu spokojeni. Ten nový rakouský zázrak má spoušť, jakou si přejete mít. Ale ano! Klidně si, na mou adresu klepněte na čelo! Podívejte se na fotografii, a já vám řeknu, že po jednoduchém vyjmutí pouzdra (bez použití nástrojů) ukrývajícího spoušťový mechanismus si můžete charakteristiku a odpor spouště, skutečně (a opět bez použití nástrojů) nastavit přesně podle svých požadavků ve třech stupních, od 800 do 2500 g (8 - 25 N). Standardně je spoušť nastavena tak, aby bylo možno její odpor okamžitě měnit na 800, 1600 a 2500 g. Změna se provádí přestavením sklonu vodítka a s tím spojeného tlaku spoušťové pružiny. Kdo vyžaduje a používá napínáček ani zde nevyjde naprázdno. Strasser RS 05 je vybaven francouzským napínáčkem stavitelným v rozsahu 100 - 200 g (1 - 2 N). Na závěr tohoto odstavce nesmím zapomenout dodat: Spoušť ovládá v těle závěru uložený přímoběžný úderník.

Bezpečnostní prvky
Velmi důležitá je aktivní i pasivní bezpečnost zbraně a ani zde Strasser RS 05 nezůstává pozadu. Střelec ovládá nehlučnou pojistku, jejíž hmatník je umístěn na zadním čele pouzdra závěru. Ve stavu, kdy je zbraň připravena k výstřelu a zajištěna, musí střelec nejdříve stisknout tlačítko na hmatníku pojistky a teprve nyní může, vertikálním pohybem hmatníku, zbraň odjistit. Ovládání pojistky je naprosto jisté a instinktivní. Pojistka přímo blokuje pohyb úderníku. Další bezpečnostní prvky fungují zcela automaticky. Je-li zbraň připravena k výstřelu, při pohybu závěru dozadu okamžitě dochází k vypuštění úderníku do přední bezpečnostní polohy a zároveň je z aktivní polohy vyřazen napínáček.

Zásobník
O zásobování náboji se stará vyjímatelný jednořadý ocelový zásobník s kapacitou tři (Standard) nebo dva (Magnum) náboje zasouvaný do šachty před spouští. Velmi inteligentně a nenápadně vyřešil Horst J. E. Blaser záchyt zásobníku a jeho ovládání. Při pohledu na boky pouzdra závěru si všimněte nenápadného kruhového čepu, který jako by byl součásti konstrukce zbraně a držel nějakou namáhanou součástku. Najdete jej na obou stranách a když jej (na obou stranách, podhmatem) stisknete, zásobník vám tiše vypadne do dlaně.

Mířidla
Standardní otevřená mířidla tvoří naháňková muška a hledí dovolující rychlé zamíření na stojící i pohybující se zvěř. Výškově stavitelná muška je zvýrazněna kruhovým bodem z červeného sklolaminátu, zatímco pod zářezem stranově stavitelného hledí je dlouhá bílá linka. Kdo raději míří a střílí s použitím optického zaměřovače nebo stále populárnějšího kolimátoru, má k dispozici speciální rychloupínací montáž vkládanou do sedel a drážek na hřbetu závěru.

Design a ovládání
Moderní konstrukci kulovnice Strasser RS 05 doplňuje moderní design. Ořechová pažba má zvýšenou lícnici a ergonomicky dobře řešenou pistolovou rukojeť i předpažbí. Závěr se ovládá velmi jednoduše, pouhým zatažením a posléze odtlačením ovládací páky. Pohyb ovládací páky vpřed a vzad je opravdu velmi rychlý a naprosto instinktivní. Rychle a v podstatě v jakýchkoli podmínkách vyměnitelná hlaveň a inteligentně řešený závěr dovoluje rychlou změnu ráže. Podle údajů výrobce je zbraň spolehlivá ve všech klimatických podmínkách a nezalekne se ani písečné bouře. Ke spolehlivosti přispívá také posuvná krytka, která neustále prachotěsně uzavírá otvor před a za ovládací pákou závěru.

Zajímavý detail
Několikrát jsem hovořil o tom, že kulovnici Strasser RS 05 si může každý majitel přizpůsobit k obrazu svému. Přidám poslední detail. Za bocích pouzdra závěru jsou pomocí šroubů uchyceny dvě ocelové destičky nesoucí v základním provedení nápis Strasser RS 05. Majitel si může objednat destičky zdobené například rytinou loveckými motivy. Nové, zdobené destičky mu může objednat manželka nebo rodinní příslušníci či přátelé, kteří mu chtějí udělat radost.

Varianty
Kulovnice Strasser RS 05 se vyrábí z prvotřídních materiálů, vyniká kvalitním zpracováním a je nabízena v základní řadě ve variantách Standard, Premium a Luxus I, v rážích 243 Winchester, 270 Winchester, 308 Winchester, 30-06, 6,5x65 RWS, 7x64, 8x54 IS a 9,3x62 (ráže Standard) a dále v provedení Magnum v rážích 7 mm
Remington Magnum, 300 Winchester Magnum a 375 Holland & Holland. Cenová relace základní řady se podle zvolené varianty detailů pohybuje v rozmezí od 60 000 do 72 000 Kč. Další řada je určena pro náročnější zákazníky, kteří jsou ochotni si počkat a připlatit za nadstandardní úpravy. Varianty této řady tvoří modely s označením Luxus II, Luxus III, Super Luxus, Exclusiv I a Exclusiv II v cenové relaci od 80 000 do 310 000 Kč. Výměnná hlaveň standardní ráže stojí 14 500 Kč (Standard - Super Luxus), u ráží magnum se připlácí 4000 Kč (ceny jsou uvedeny včetně DPH).

Majitel firmy LESKO, výhradní dovozce kulovnic Strasser RS 05 pro ČR a SK, pan Roman Kostelecký, měl na výstavě Natura Viva a posléze, při mé návštěvě firmy, v Holasicích na Jižní Moravě, k dispozici nestřílející exemplář. Pány kolegy myslivce prosím o strpení. Jakmile dostane první funkční zbraně, přinesu čtenářům Myslivosti v dalším článku zprávu o střeleckých vlastnostech Strasseru RS 05. Už teď však je, bez nadsázky, jasné, že se Horstu Blaserovi opět podařilo zkonstruovat kulovnici vhodnou pro široké použití, přesnou střelbu v klidu i střelbu na pohybující se zvěř.
Text a snímky Pavel KLOZÍK

Strasser RS 05 kulovnice Strasser RS 05
varianta Standard Magnum
celková délka (mm) 108 112
délka hlavně (mm) 560 600
kapacita zásobníku 3 2
hmotnost bez nábojů (g) 3100 - 3200 3,2 - 3,3

Zpracování dat...