ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Září / 2006

JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT BROKOVNICI

Myslivost 9/2006, str. 12  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Na trhu je k dispozici celá řada zbraní od levných a nejlevnějších až po cenově velmi nákladné. Zájemce o zbraň řeší složitou úvahu a někdy doslova prodělává „trýzeň výběru“. Chce koupit dobrou zbraň a přitom případně neutratit zbytečně peníze za zbraň, která neodpovídá svojí cenou své skutečné kvalitě. Tlak reklamy výrobců a dovozců je někdy velmi intenzivní a mnohé vychvalování kvality neodpovídá zcela skutečnosti. O výběru kulovnice již bylo napsáno několik článků, ale čtenáři často připomínají, že podobný návod k výběru brokovnice chybí.


Jak tedy postupovat při výběru brokovnice?
První výběr spočívá v rozhodnutí o ráži brokovnice. K výběru máme dnes nejčastěji ráže 12, 16 a 20. Ráž 16 je poněkud na ústupu, ale osobně se domnívám, že je to škoda, protože se jedná o náboj výkonný a zbraň je lehčí a operativnější než zbraně ráže 12. Brokovnici ráže 20, dnes většinou s délkou nábojové komory 76 mm si vybírají většinou ženy nebo výteční střelci či slabší konstituce a menší postavy. Některé laborace nábojů 20/76 se téměř vyrovnají výkonu mnohých běžných laborací nejen ráže 16, ale dokonce i 12, takže se horších výsledků střelby, při volbě ráže 20/76, netřeba obávat. Zda zvolíme dvojku nebo kozlici, je ryze osobní rozhodnutí z hlediska estetického vnímání, případně osobní schopnosti přesně zamířit, protože z pohledu výkonu jsou zcela rovnocenné.
Dalším krokem při výběru brokovnice je již získání dojmu s konkrétní zbraní. Musíme sledovat konstrukci pažby a zkusit přilícitelnost celé zbraně. Přilícitelnost můžeme zkusit jen vyzkoušením opakovaným nahozením a zamířením na předem určený bod. Jen tak zjistíme, zda nám zbraň skutečně sedí. I malé rozdíly, řádově v milimetrech, v rozměrech a proporcích pažby, jejího zalomení a vyhnutí, mají výrazný vliv na přesnost střelby, a proto přilícitelnost zbraně považujeme za velmi zásadní při výběru zbraně. Pamatujme na staré přísloví, že "hlaveň střílí, ale pažba trefuje"! Současně s přilícitelností sledujeme vyváženost zbraně, kdy při uchopení jednou rukou v místě hlavňového čepu, musí zbraň zůstat v klidové poloze a nesmí přepadávat k hlavním ani k pažbě. Přilícitelnost zbraně je také závislá na výšce a délce paží střelce. Správná délka pažby má při posazení botkou do ohbí lokte umožňovat pohodlný dosah prvního článku ukazováku na první (přední) spoušť. Výhodou renomovaných a zkušených výrobců zbraní je, že dokáží, na základě dlouholetých a bohatých zkušeností, vyrobit pažby o rozměrech a proporcích, které vyhovují většině postav střelců. Právě dokonalá "univerzální" pažba je součástí cenného know how významných výrobců brokovnic. Solidní výrobce dnes ke zbraním také dodává sadu výměnných botek ke korekci délky pažby podle délky paží a výšky postavy střelce, protože délka pažby je pro přesnost střelby nejdůležitější.
Po vyhodnocení přilícitelnosti a vyváženosti zbraně následuje podrobnější zkoumání technického a konstrukčního řešení zbraně. Pokud nejsme profesionální střelci, kteří mají možnost časté výměny zbraně, bude nás zajímat konstrukce závěru, která rozhoduje o spolehlivosti, ale zejména o trvanlivosti zbraně. Nejdokonalejší, nejpevnější a nejtrvanlivější jsou závěry se dvěma háky pod hlavněmi doplněné horním čepem v jedné liště - závěr Greener, např. Merkel, nebo ve dvou lištách - závěr Kersten, např. Brno Super, případně s výstupkem typu Purdey, např. Brno ZP. Tyto závěry jsou nejpevnější, ale také nejsložitější a nejdražší a dnes se často, z důvody ceny, volí závěry jednodušší. A v tom bývá někdy problém. Mnozí výrobci volí pouze jeden hák jištěný jediným klínem bez dalších uzamykacích prvků. U takového závěru musíme počítat s nižší životností a dřívějším vznikem vůlí. Důležité je umístění háků vůči ose hlavně. Čím je hák nebo háky blíže k ose hlavní, tím je páka namáhání výstřelem proti závěrovému klínu menší a tím je také menší namáhání závěru a závěr je tak pevnější a trvanlivější. Bezhákové závěry, uzamykané čepy v čele závěru, umožňují sice elegantní nízkou stavbu baskule, ale mají sklon k dřívějšímu vzniku závěrových vůlí.
Po výběru zbraně s určitou konstrukcí závěru je důležité zaměřit se na vůle přiléhajících součástí. Zde nesmí být žádné škvíry klínovitého tvaru a nesmí zde proti světlu nic prosvítat. Jinak máme signál horšího dílenského zpracování a důvod být při nákupu zbraně obezřetnější. Naposledy zkontrolujeme chod otevírání a zavírání zbraně. Chod musí být plynulý bez drhnutí, ale u nové zbraně musíme počítat s vyšší tuhostí a odporem. Stejně vyzkoušíme chod spouští a pojistky.

Třetím rokem jsou na našem trhu brokové kozlice, kulobroky a kulové kozlice Bettinsoli a protože k těmto zbraním směřují časté dotazy, podělím se o zkušenosti z delšího používání této zbraně.
Firma Bettinsoli je vlastněná jediným vlastníkem - rodinou Bettinsoli a vyrábí své zbraně v místě kolébky tradiční italské výroby zbraní - údolí Gardone Val Trompia. O úrovni zbraní hovoří i ta skutečnost, že např. firma Kettner prodávala tyto zbraně pod značkou Bergamo. Tradiční výroba s ručními operacemi a kontrolními vstupy kombinovaná s efektivní a velmi přesnou výrobou na CNC strojích umožňuje docilovat jak vysokou kvalitu, tak nízké výrobní náklady.
Pro výrobu zbraní Bettinsoli jsou používány velmi kvalitní materiály. Na kované baskule je použita ušlechtilá ocel nebo lehká slitina Ergal 55, které se používá běžně jen v letectví a kosmonautice. Na hlavně je použita pevnostní chrom-molybdenová ocel HD 40JLS, pro vyšší životnost a odolnost proti korozi jsou navíc hlavně ve vývrtech tvrdě chromovány. Vysoce pevnostní ocel hlavní umožňuje i bezpečné použití nábojů s ocelovými broky nebo střelbu s jednotnou střelou. Kulové hlavně firma dováží od německého výrobce Blaser. Ocelové baskule jsou elektrolyticky pokoveny ke zvýšení odolnosti proti korozi.
Na pažby je používán velmi kvalitní americký nebo turecký ořech s povrchovou úpravou vysokého lesku nebo saténovým olejovým polišem. Pažby jsou nabízeny ve tvarových provedeních americké pažby, s jednoduchou, případně dvojitou bavorskou lícnicí, s přímým nebo kapřím hřbetem.
Důležitým bodem hodnocení každé zbraně je konstrukce a provedení závěru, které ovlivňují bezpečnost a životnost zbraně. U zbraní BETTINSOLI je použit lůžkový závěr s uzamčením do dvou háků umístěných vedle sebe. Hlavňový čep, který nese axiální síly při výstřelu je velmi namáhanou součástí a jeho kvalita rozhoduje o trvanlivosti závěru, případně o vzniku závěrových vůlí. U zbraní Bettinsoli je hlavňový čep dělený a s velkým průměrem, který zvyšuje pevnost závěru a také jeho životnost. Čep je navíc vyměnitelný. Umístění háků vedle sebe a velmi blízko k ose hlavně snižuje celkovou stavbu baskule a tím snižuje její hmotnost a zvyšuje nejen eleganci zbraně, ale především pevnost závěru. Celková stavba závěru a uzamykacích prvků je velmi spolehlivá.
Překvapivá je neobvykle široká nabídka sortimentu nabízených zbraní Bettinsoli, která obsahuje celkem 9 modelových řad brokovnic, kulobroků a kulových kozlic, každá v několika dalších provedeních, tj. celkem 50 typů a jejich variant, ze kterých si každý zájemce může najít potřebné provedení pro své potřeby a účel použití nebo podle svých nároků. Nabídka brokovnic začíná modelovou řadou Diamond se základními provedeními Diamond Hunter a Diamond Lux. Modelová řada Diamond je běžně dodávána v ráži 12, komorou 76 mm, s vyhazovači, jednospoušťovým mechanizmem a volitelnou pojistkou, výměnnými zahrdleními.
Další nabídka pokračuje modelovou řadou Amarcord a Overland. Tyto se od základní řady Diamond liší v některých detailech technického řešení, ale zejména v luxusnějším provedení vnějších povrchů, jemnou rytinou, zlacením, kvalitou použitého dřeva na pažbu atd.

U brokovnic jsou nabízeny ráže 12 a 20, obě v délce nábojové komory 76 mm se zkouškami i pro střelbu ocelovými broky. Délky hlavní podle účelu použití od 70 do 76 mm. Hlavně jsou vybaveny výměnnými zahrdleními v jejichž nabídce nechybí, kromě základního vnitřního zahrdlení, také zahrdlení vnější, které prodlužuje hlaveň nebo zahrdlení paradox pro střelbu jednotnou střelou. Zahrdlení je poněkud delší než u jiných zbraní, což spolu s pozvolným náběhem v hlavni dává jednak vyšší pravidelnost krytí, a jednak příjemnější zpětný ráz. Bicí ústrojí je u brokovnic a kulových kozlic s jednou spouští, samozřejmě u brokovnic s možností předvolby hlavně pro první ránu. Spoušťové ústrojí je řešeno, podobně jako u nejdražších brokovnic tak, že pro spuštění druhé rány není třeba zpětný ráz výstřelu z první hlavně. Tím se zvyšuje spolehlivost zbraně v případě selhače náboje v první hlavni.

První kontakt se zbraní Bettinsoli upoutá svým typicky italským, velmi přitažlivým designem. Napínací a bicí mechanizmy jsou tvořeny klasickými lůžkovými zámky, ale specialitou značky Bettinsoli je použití bočních desek, podobně jako u zámků postranních, které jednak slouží k rozšíření plochy pro estetickou výzdobu rytinami, ale z funkčního hlediska významně zesilují upevnění baskule v pažbě.
Dokonalá povrchová úprava a přesné zpasování dílů bez vůlí svědčí o pečlivosti výroby. Lákavá zbraň, která každého milovníka střelby doslova vybízí k uchopení a pohlazení.

K opakovaným testům jsme měli k dispozici brokovou kozlici Diamond Lux ráže 12. Zbraň s jednou selektivní spouští, vyhazovači, výměnnými zahrdleními a délkou hlavní 70 cm. Univerzální pažba a nejobvyklejší délka hlavní určuje zbraň k lovu i ke střelbě na střelnici, což jsou účely většiny našich uživatelů zbraní. Ke zbrani, kromě výměnných zahrdlení jsou dodávány také dvě botky s různou tloušťkou. My, vzhledem k našim vyšším postavám, jsme použili silnější botku, prodlužující pažbu o asi 1 cm. Botka má tuhý základ s nánosem měkčí pryže, která příjemně tlumí zpětný ráz zbraně. Povrch botky je hladký, takže při rychlém zalícení a usazení do ramene dobře klouže po oděvu. Standardní vybavení zbraně dvěma výměnnými botkami, které přesně padnou ke tvaru pažby, je vítaným servisem výrobce, kdy si může uživatel sám pažbu přizpůsobit své postavě.
Po uchopení zbraně každý samozřejmě zkoumá vyvážení zbraně, ale u brokovnic Bettinsoli je skvělé, takže zbraň ihned velmi dobře sedne.
Při střelbě jsme používali náboje s délkou 70 mm a také Magnum s délkou 76 mm.
Střelba ze zbraně byla shodně všemi střelci hodnocena jako velmi příjemná, s malými zpětnými rázy, s výborným ovládáním zbraně a se snadným chodem mechanizmů. Střelba probíhala na střelnici pro skeet a trap, vždy při vhodné volbě zahrdlení. Úspěšnost zásahů byla vyrovnaná (podle kvality střelce) na obou disciplínách. Vyváženost zbraně s dobrou přilícitelností umožňovala docilovat dobré zásahy i při rychlých a hozených ranách.
Z výsledku lze bez nadsázky hovořit o tom, že se jedná o velmi univerzální zbraň. Univerzálnost zbraně výrazně zvyšuje sortiment výměnných zahrdlení, včetně vnějších, které prodlouží hlavně pro použití při střelbě na parkur, trap nebo při lovu kachen. Vnější zahrdlení jsou součástí běžné výbavy modelu Overland a k dalším se dají přikoupit. Vnější zahrdlení jsou vlastně prodlužovací zahrdlení, která zvýší délku hlavně o 5 cm. Samotné zahrdlení má delší náběh a celkovou délku asi 12 cm a tím velmi pozitivní vliv na soustředění broků, zvýšení krytí a jeho pravidelnosti. Praktická zkouška nás s tímto zahrdlením velmi příjemně překvapila, protože jsme, jejich použitím, rázem získali z lovecké brokovnice téměř plnohodnotnou sportovní "trapovku", která uspokojí i náročnějšího střelce. S úspěchem lze tato zahrdlení použít na některých stanovištích při střelbě na parkur a samozřejmě už při zmíněném lovu kachen.
Poměrně velmi vzácnou, ale praktickou součástí příslušenství, jsou výměnná zahrdlení s vývrtem paradox pro střelbu jednotnou střelou, kdy je s nimi docilováno výjimečné přesnosti střelby. Vliv zahrdlení s vývrtem paradox jsem zkoušeli do terče ve vzdálenosti asi 35 metrů, která odpovídá standardu a také etické myslivecké vzdálenosti střelby. Zajímala nás docílená přesnost střelby v porovnání s cylindrickým zahrdlením, které se běžně ke střelbě jednotnou střelou používá. Střelba probíhala s podpěrou, ale je třeba připomenout, že míření přes lištu a mušku umožňuje jen přibližné zamíření, na rozdíl například od míření přes mechanická mířidla kulovnice, takže v rozptylu se také projevila chyba způsobu střelby.
Použitým střelivem byly náboje Rottweil. V jednom případě se střelou Brenneke o hmotnosti 31,5 g - náboje s délkou nábojnice 70 mm a v druhém se střelou Brenneke o hmotnosti 39 g s náboji o délce nábojnice 76 mm - Magnum. Originální střely Brenneke jsou nejosvědčenější a zřejmě nejlepší jednotné střely, jaké jsou na trhu k dispozici, a to jak z hlediska přesnosti, tak i z hlediska účinnosti. Když jsme v minulosti zkoušeli přesnost těchto střel z rozptyloměru byla jejich přesnost dokonce 5 až 7násobně vyšší než některých konkurenčních střel.
Docílený výsledek rozptylu z brokovnice Bettinsoli se zahrdlením paradox byl 3 rány do asi 8 cm/35 m, což je naprosto vynikající a velmi výjimečný výsledek. Rozptyl z hlavně s cylindrickým zahrdlením byl asi 12 cm.
Brokovnici Bettinsoli jsme vyzkoušeli na střelnicích skeet, trap a parkur, při lovu v bažantnici, na lovu kachen a při střelbě jednotnou střelou. Zbraň plně vyhověla všem našim nárokům, chod mechanizmů byl spolehlivý, ovládání zbraně pohodlné a snadné, střelba velmi přesná.

Mezi základní přednosti můžeme zařadit například:
* pevný, odolný, trvanlivý a spolehlivý závěr se dvěma háky a klíny,
* spolehlivý napínací a bicí mechanizmus s vyhazovači vystřelených nábojnic,
* dělený a vyměnitelný hlavňový čep,
* jednospoušťový mechanizmus s možností předvolby hlavně pro první ránu, kdy druhou ránu lze odpálit nezávisle na výstřelu z první hlavně (v případě selhače),
* dokonalá ergonomie stavby zbraně, která spolu s vyvážením umožňuje velmi dobré ovládání, přilícitelnost a přesnost střelby při pohotové a pudové střelbě,
* široký sortiment výměnných zahrdlení, který výrazně rozšiřuje spektrum možností použití zbraně,
* velká univerzálnost brokovnice,
* možnost použití nábojů s délkou nábojnice 70 i 76 mm Magnum a nábojů s ocelovými broky,
* velmi přitažlivý a atraktivní design,
* přesná výroba, perfektní dílenské zpracování a dokonalé spasování jednotlivých dílů,
* perfektní povrchová úprava s nadstandardní výzdobou,
* standardní dodávka dvou velikostí botek pažby k přizpůsobení délky pažby postavě střelce,
* adjustace v kufru z odolného plastu.

Závěrem lze konstatovat, že v kategorii běžně dostupných zbraní, tj. v cenové hladině mezi 25 až 35 tis. Kč, nabízí značka Bettinsoli výjimečně kvalitní zbraň s ojediněle bohatým příslušenstvím. Celková technická úroveň zbraně výrazně přesahuje svoji cenovou kategorii a řadí se k úrovni velmi renomovaných a známých značek. Vlastnosti a kvalitu zbraně jsme ověřili dlouhodobějšími zkouškami a používáním, které plně uspokojily všechny, i náročnější požadavky. Zcela odpovědně mohu značku doporučit pro všechny, kteří chtějí získat za rozumnou cenu, velmi kvalitní a reprezentativní zbraň pro lov i občasnou úspěšnou střelbu na střelnicích všech typů. Zbraň, která rozhodně nezklame.

Zpracování dat...