Časopis Myslivost

Kulovnice Heym SR 30 Keiler

Myslivost 3/2008, str. 34  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Uvažujete o koupi nové kulovnice? Možná přemítáte, zda sáhnout po osvědčené klasice s otočným odsuvným závěrem nebo po kulovnici s moderním přímotažným závěrem. Mezi zajímavé zbraně patří kulovnice, kterou vám představím na následujících řádcích. Vyrábí ji německá zbrojovka Heym Waffenfabrik AG, založená v roce 1865, která úspěšně zachytila vývoj moderních kulovnic. Jednou z nich je lovecká kulovnice Model SR 30 Kieler ráže 30-06 Springfield s přímotažným závěrem. Podobně jsem si ji prohlédl a prakticky vyzkoušel při návštěvě prodejny Řehák a Řehák v České Třebové.


Konstrukce
Heym SR 30 Kieler (kňour) spojuje osvědčenou klasikou a moderní konstrukci. Má ocelové pouzdro závěru, do jehož čela je vsazena plovoucí hlaveň s pravotočivýn vývrtem a spoušťový mechanismus s francouzským napínáčkem. Pouzdro závěru je ukotveno v pažbě z kvalitního výběrového ořechového dřeva. Srdcem zbraně je válcový odsuvný přímotažný závěr, uzamčený do vybrání v přední části pouzdra závěru za nábojovou komorou. Uzamykací prvky tvoří šest ocelových kuliček umístěných v obvodu předního čela závěru a sedmá pomocná kulička vzadu na pravé straně závěru, která zapadá do odpovídajícího vybrání v zadní části pouzdra závěru. Závěr se ovládá pohybem páky na pravé straně. Když je závěr uzamčený, kuličky vystupují z obvodu čela závěru.
Pohybem ovládací páky dozadu se kuličky zasunou do závěru a uvolní závěr k jeho otevření. Při pohybu závěru dozadu je vyhozena prázdná nábojnice a jeho pohybem dopředu se zasune nový náboj ze zásobníku do nábojové komory. Pohyb závěru dopředu je ukončen zřetelným zastavením pohybu ovládací páky v její krajní poloze, kdy kuličky opět vystoupí z obrysu čela závěru a celý systém pevně uzamknou.
V předním čele závěru je vytahovač nábojnic. Ocelový zásobník má kapacitu tři náboje a lze ho vyjmout po stisknutí zdrsněného hmatníku na spodní straně předpažbí, na boku zásobníkové šachty. Model, který jsem si prohlédl, má na hlavni před nábojovou komorou hledí stavitelné do strany, zvýrazněné svislým zeleným světlovodným vláknem a mušku umožňující výškovou korekci a zvýrazněnou červeným plastovým bodem. Délka záměrné je 300 mm. Pro střelce dávající při lovu přednost optickému zaměřovači nebo kolimátoru, jsou na hřbetu pouzdra závěru dva předvrtané otvory a příčná drážka sloužící k uchycení montáže.

Praktická zkouška
Praktickou zkoušku jsem provedl společně se spolumajitelem prodejny Ing. Danielem Řehákem, mimo jiné zkušeným lovcem. Před prvním výstřelem jsme zbraň důkladně prohlédli. Její zpracování je na velmi vysoké úrovni. Nezahlazené stopy obráběcích strojů jsme hledali marně. Heym SR 30 Kieler je lovecká puška vyšší střední cenové kategorie, což výrobce dokládá čelem předpažbí z ebenu a především elegantní kulovou hlavicí ovládací páky závěru z ořechového dřeva. Německá pažba s lícnicí má předpažbí a rukojeť zdrsněny rybinovým vzorem a botku z černé pryže. Pažba, rukojeť a předpažbí mají dobrou ergonomii a kulovnice sedne do ramene při střelbě vsedě s oporou i vstoje bez opory.
Spoušť má příjemný hladký chod s přijatelným, odporem, který lze snížit použitím napínáčku. Protože dávám před velejemnou spouští s napínáčkem přednost střelbě bez použití napínáčku, vypálil jsem s napínáčkem pouze několik seznamovacích ran a byl jsem nadmíru spokojen. Zbytek testu, čítající bezmála čtyřicet výstřelů náboji ráže .30-06 Springfield značky Blaser a vyrobené firmou RWS, s poloplášťovou střelou typu CDP o hmotnosti 10,7 g, jsem střílel bez napínáčku.
Náboje .30-06 nepatří k rážím s nízkým výkonem, ale Heym SR 30 Kieler si s jejich výstřelem hladce poradil. Průběh výstřelu i zpětný ráz byl nad očekávání měkký a příjemný. Kulová hlavice ovládání závěru je v dobré poloze a umožňuje rychlé vyhození prázdné nábojnice a zasunutí nového náboje do nábojové komory. Odpor spouště bez napínáčku nehrozí předčasným odpálením náboje ani stržením výstřelu.
Střeleckou zkoušku jsme provedli s otevřenými mířidly, bez optického zaměřovače na otevřené střelnici dovolující střelbu pouze na 50 metrů. Mířidla byla velmi dobře nastavena a bod zásahu ležel nepatně pod záměrným bodem, na šesté hodině. Dosažení vynikajících seskupení s blízko ležícími zásahy je s Heymem SR 30 Kieler velmi snadné.

Vynikající kulovnice
Heym SR 30 Kieler je uživatelsky příjemná kulovnice pro klidnou loveckou střelbu z posedu. Rovněž je vhodná pro šoulání. Díky rychle ovladatelnému závěru představuje skvělou zbraň na naháňky nebo nátlačky. Vyniká celkovým zpracováním, přesností, ergonomií pažby, přijatelnou hmotností a především zajímavě řešeným, rychle ovladatelným závěrem. V České Třebové je k dostání za 69 990 Kč.


Technické údaje kulovnice
Heym SR 30 Kieler
Ráže - .30-06 Springfield
celková délka - 1035 mm
délka hlavně - 500 mm
kapacita zásobníku - 3 náboje 3
hmotnost bez nábojů - 3200 g
Zpracování dat...