ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Mannlicher Luxus

Myslivost 6/2008, str. 30  Ing. Martin Helebrant
„Sichr je sichr, jak říkal Manlichr, a tak vymyslel opakovačku. Takovouhle!“ – to říkával s oblibou jeden můj starší kamarád myslivec a hrdě přitom poplácával svoji kulovnici Mannlicher Schönauer, vyrobenou ještě v meziválečném období. Puška to byla přesná, lehká, hezká. Ale o ní tenhle článek nebude.

Firma Mannlicher prošla různými obdobími, ale v posledních letech je to opět výrobce vysokých evropských kvalit. V roce 2007 představila na veletrhu IWA novou opakovací kulovnici s válcovým odsuvným záběrem postavenou na základě svého již osvědčeného systému, který již před léty nahradil dnes již překonaný systém Schönauer.
Při její konstrukci výrobce hodlal vytvořit zbraň, kterou by Mannlicher mohl oslovit vyšší příjmové skupiny zákaznické populace a současně se zaměřil i na uživatelské vlastnosti. Vycházel z předpokladu, že vyšší příjmové skupiny za lovem velmi často cestují a v takovém případě je klasická opakovací kulovnice v tuhém pouzdře zavazadlem přinejmenším neohrabaným. Rozhodli se proto, že kulovnice musí být rozebíratelná, pokud možno tak, aby rozborka a sborka nevyžadovala nové nastřelení zbraně. Tento trend je obecně širší, u více velkých výrobců lze najít podobně řešené zbraně, v poslední době to byl například Sauer nebo Browning. Díky laskavosti dovozce, firmy Detex Praha, jsem měl možnost jednu z prvních zbraní tohoto typu v ČR otestovat.

Na první pohled je Mannlicher Luxus v základním provedení vcelku běžná lovecká opakovací kulovnice. Je elegantní, štíhlá, pažbená v dřevě a v zásadě konzervativní. Tenhle aspekt konzervativnosti je poměrně důležitý, lovecká komunita v Evropě je silně tradicionalistické, konzervativní společenstvo, která by zbraň pronikavě porušující zavedenou představu o podobě lovecké kulovnice jen sotva přijalo.

Kulovnice má válcový odsuvný závěr, je to tedy klasická "repetýrka". Díky třem symetrickým ozubům je úhel otevření závěru relativně malý a klika nekoliduje s montáží zaměřovacího dalekohledu. Úderník se napíná stejně jako u klasické "mauserovky" při otevírání závěru. Závěr má válcové tělo, které je vedené na větším průměru než je vnější průměr uzamykacích ozubů. Na vnějším obvodu těla závěru je mělká drážka, ve které se pohybuje čep, který podle aktuální polohy pojistky umožňuje vyjímání závěru nebo jeho blokování. Velký průměr těla závěru je vhodný i z hlediska spolehlivého, hladkého vedení závěru. Matice závěru je z odolného plastu. Vzadu z ní při napnutém úderníku vystupuje temeno úderníku a plní tak funkci výstražníku. Závěr je snadno a plně rozebíratelný pomocí jednoduchého demontážního přípravku, který se dodává se zbraní. Klika závěru je přitom plně oddělitelná, takže pokud by vám nevyhovoval její charakteristický, mannlicherovsky plochý tvar, lze jej nahradit rukojetí s kuličkou na konci či jinou, kterou snadno vyrobí na míru puškař. Závěr zamyká přímo do prodloužení hlavně.

Rám zbraně je podle přání zákazníka buď z chrommolybdenové oceli nebo z lehké hliníkové slitiny. To byl případ i mnou testovaného kusu. Tělo je shora uzavřené, má pouze výhozné okénko, takže závěr je krytý před vniknutím nečistot. Za to ale platíte tím, že náboj v podstatě nelze dostat do nábojové komory jinak, než ze zásobníku.
Pažbení zbraně je klasické, pažba má tvar s pistolovou rukojetí, vystouplou lícnicí a oblou horní hranou (tzv. "kapří hřbet"). Štíhlé předpažbí je ukončeno malým převislým "pyskem", tzv. tulipán nebo Schnabel.

Na rozdíl od starých "mannlicherek"s cívkovým zásobníkem má nová kulovnice jednořadový vyjímatelný zásobník. Na svém místě je držen dvěma rozměrnými záchyty situovanými po obou stranách předpažbí. K vyjmutí zásobníku je třeba stisknout oba záchyty současně. Jediný pohodlný způsob je podhmatem obejmout pažbu zbraně a palcem a ukazováčkem stisknout. Dlaň je přitom přímo pod dnem zásobníku, zásobník prostě nemá kam jinam vypadnout než do nastavené dlaně. Výrobce tak zajistil, že vám zásobník v nejnevhodnější chvíli neupadne do sněhu, písku nebo jiné ošklivé matérie.

Zbraň má manuální pojistku systému SBS (Safety Bolt System), kterou firma vyvinula původně pro řadu kulovnic Classic a uplatnila ji u své slavné kulovnice Scout. Pojistku ovládá na krku pažby kolečko, které má tři polohy, v poloze označené červenou tečkou je zbraň odjištěná a závěr je volně pohyblivý, v poloze označené bílou tečkou je zbraň zajištěná a závěr je volný. V poloze, kdy z obvodu kolečka vystoupí šedobílá destička je závěr zablokován a zbraň je zajištěná. Pokud do této polohy přesunete pojistku při otevřeném závěru, lze závěr vyjmout ze zbraně. Při vrácení závěru do zbraně a jeho zavření se závěr sám zablokuje. Rozsah pohybu kolečka zaručuje (spolu s lehkými "cvaky") jasnou a jistou polohu pojistky, přitom je ale tak krátký, že není problém jedním dlouhým tahem projet z polohy "zablokovaný závěr" až do polohy "odjištěno". Z uživatelského hlediska je to velice přívětivý systém, navíc je zcela tichý. Zbraň lze zajistit pouze při napnutém bicím ústrojí.

Hlaveň je kovaná za studena dává záruku dlouhé životnosti. Na vnějším povrchu hlavně ponechané stopy po kování tvoří elegantní, do spirály zkroucený, mnohostranný tvar. Estetická stránka věci je doprovázena podle odborné literatury i větší přesností.

Otevřená mířidla jsou tvořena stranově nastavitelným hledím, jehož horní hrana je mimo vlastní zářez hledí otevřena do tvaru hodně širokého písmene V. To napomáhá k rychlému srovnání zbraně do záměrné při hozených ranách na pohybující se cíle. Muška je výškově stavitelná. Na rozdíl od dnes běžných světlovodných vláken je muška celokovová, matně černěná. Její zadní strana je skloněná mírně vpřed a je ponechána v bílém stavu. Tato bílá ploška zachytí i velmi slabé odlesky světla a posílá je směrem ke střelci. Výsledný efekt je velice podobný, jako kdyby muška byla ze světlovodného vlákna. Přitom se podle zástupců firmy jedná o "starý trik alpských puškařů", který je dnes jenom znovu objeven. A je to opravdu dobré.
Shodou okolností jen pár dní poté, co jsem puškou testoval, si jeden můj známý stěžoval, že při honu upadl, rozbil světlovodné vlákno v mířidlech a minul proto (?) divočáka. U Mannlicher Luxusu jsou mířidla zjevně odolnější. Muška je navíc chráněna svojí konstrukcí. Plátek je na ústí hlavně v základně uložen kyvně a je odpružený. Míru vykývnutí určuje šroubový doraz. Muška je tedy výškově stavitelná a současně se při pádu nebo tlaku na ústí zbraně schová do základny. Prostě se jedná o velice elegantní a účinné konstrukční řešení.
Pro montáž zaměřovacího dalekohledu je na hlavni připravená základová deska otočné montáže (tzv. švenkmontáž).

Mannlicher Luxus je ale Luxusem ze dvou důvodů. Tím prvním je možnost sejmutí hlavně. Hlaveň sama je plovoucí, pažbení je dělené. Základna montáže zaměřovacího dalekohledu je pouze na hlavni, nastřelení se při sejmutí a opětovném nasazení hlavně nemění. Je to stejné jako u kulobrokové kozlice. Rozložení zbraně na dvě části je prosté. Napřed je třeba vyjmout zásobník a závěr. Pak pomocí přiloženého nářaďového nože povolíte šroub na spodní straně zbraně před zásobníkovou šachtou a směrem vzhůru hlaveň oddělíte od těla zbraně. Hlaveň je na svém místě držena přesně broušeným příčným perem, které zapadá do drážky na spodku hlavně.

Druhým důvodem pro značení Luxus je přítomnost dvou panelů na bocích zbraně, které mají jediný účel - poskytnout puškaři či rytci plochu pro zdobení zbraně, aniž by bylo nutné sebeméně zasahovat do nosných částí zbraně. Také dno zásobníku může nést výzdobu. Podobné řešení se vyskytuje u více "lepších" zbraní, skoro bych řekl, že začíná jít o trend. Kromě již zmíněného nezasahování do nosných částí zbraně je výhodná také skutečnost, že majitel může mít ke zbrani více bočních panelů. Jedny třeba bohatě zdobené, pro radost z půvabu dokonalé rytiny, druhé v prostém, základním provedení pro lov v drsných podmínkách, kde by jedné práci rytce hrozilo poškození.

Mannlicher Luxus v ráži 7 x 64 jsem měl možnost vyzkoušet na střelnici. První dojem ze zbraně byl velice příjemný. Precizně vyrobená zbraň je lehoučká, zejména v porovnání s mojí starou věrnou ZKK ve stejné ráži. Pažba z kvalitního ořechu mi sedne příjemně do ramene, dosah na všechny ovládací prvky je pohodný a jistý. Berte ale tuto informaci s rezervou, protože mám co se pažby týká ideálně průměrnou konfekční postavu.
Mířidla byla od prvního přilícení zdrojem mého nadšení a to mi vydrželo po celou dobu praktického testu, bez ohledu na světelné podmínky, které se během testu změnily od témě ideálních až po vysloveně bídné.
Druhým zdrojem radosti byl spoušťový mechanismus. Spoušť má téměř nulový mrtvý chod a minimální propad. Při prvním, suchém vyzkoušení jsem si pochvaloval hladkost chodu, ale odpor se mi zdál být skoro až dost nízký. Proměření odporu ale ukázalo průměrnou hodnotu 18,7 Newtonu, tj. těsně pod 2 kg. Není to žádná vlasová spoušť, ale díky hladkému a kratičkému chodu nehrozí nebezpečí strhávání. Položíte prst na spoušť, cítíte jasný odpor, plynule zvyšujete tlak a zbraň najednou vystřelí. Kolega na střelnici, zarytý příznivec napínáčků, napřed ohrnoval nos. Pak si vystřelil a uznal, že tady napínáček opravdu není třeba a že pokud strhnete, je to rukama.
V porovnání s mojí věrnou ZKK 600 je zpětný ráz o něco citelnější, ale to je dané nižší hmotností zbraně. Z lovecké kulovnice také asi nebudete střílet denně desítky ran, abyste si otloukli rameno, navíc zpětný ráz je dobře zvladatelný. Výrobce při návrhu pažby podle mě odvedl opravdu dobrou práci. Nízkou hmotnost považuji spíš za klad, který ocení každý, kdo s puškou chodí celý den v kopcovitém terénu (a nemusí to být hned Alpy, bohatě stačí třeba naše Brdy). Navíc, po instalaci zaměřovacího dalekohledu by se hmotnost zvýšila.

S oběma použitými druhy munice (Sellier & Bellot i Norma) se rozptyl na 50 metrů pohyboval někde kolem 5 cm. Na větší vzdálenost by se asi projevily rozdíly jak v přesnosti, tak zejména v účinku střely v cíli. Pro oba náboje byla zbraň nastřelena příliš vysoko, ale korekce by byla velice snadná. Stranové nastřelení bylo v podstatě přesné. Úderník bil přesně na střed zápalky. Vyšší přesnost kované hlavně s neobrobeným vnějším povrchem jsem nebyl schopen za daných podmínek ani potvrdit, ani vyvrátit, ale nemám důvod nevěřit tvrzení odborné literatury a výrobce.

Zbraň po celou dobu testu fungovala zcela spolehlivě jak s náboji Sellier & Bellot, tak s náboji Norma. Podávání bylo hladké, ovládání závěru jisté a velice rychlé. Puška je vybavena předním poutkem na řemen, které umožňuje jeho snadné sejmutí. Nejsem příznivcem tohoto řešení, viděl jsem, jak kolegovi na honu povolilo rychlopoutko "samo od sebe" a při následném pádu zbraně si zničil zaměřovací dalekohled. Navíc zadní poutko je pevné. Trochu protivné bylo plnění zásobníku, dlouhé, štíhlé náboje 7x64 měly tendenci se při plnění zásobníku všelijak příčit, ale kupodivu při podávání do komory se nic takového nedělo. Někomu se může zdát kapacita zásobníku jen tři náboje malá, ale myslím, že pro běžné lovecké účely bohatě postačuje. I v případě naháněk na černou. Ostatně, dokoupením dalšího zásobníku lze pohotovostní zásobu munice zvýšit.


Celkově zhodnoceno, vracel jsem testovanou zbraň jen se značnou nechutí. Je elegantní, velmi příjemná na nošení, přesná a spolehlivá. Spoušťový mechanismus testovaného kusu byl doslova a do písmene lahůdkový. Otevřená mířidla vynikající. Otázku významu rozložitelnosti zbraně na dva díly nehodnotím. Je to zcela nepochybně příjemná vlastnost, na druhou stranu však na ní já osobně netrvám. Pokud ale máte na hlavni nasazený zaměřovací dalekohled, tak celková úspora na délce transportního obalu nebude tak dramatická, jak by se mohlo zdát, odhaduji to asi na 20 - 25 cm. Za hlaveň totiž přečnívá vzad montážní lišta pro zaměřovací dalekohled a zaměřovač sám. Podstatnější je, že zbraň drží i po opakovaném rozložení a složení nástřel. A to Mannlicher Luxus držel.
Jediná otázka je cena. Mannlicher Luxus je cílen na horní příjmovou skupinu. Má jí co nabídnout, určitě to není jen marketingová bublina. Zkuste se na problém podívat ještě z jednoho pohledu: Manlicher Luxus je postavený na dlouhou životnost. Pokud si ho pořídíte a po vás ho budou používat ještě vaši potomci, a kdo ví, třeba ještě i jejich potomci, je to opravdu tak drahé?

Takticko - technická data
Mannlicher Luxus 7x64
délka celková - 1115 mm
délka hlavně - 605 mm
délka záměrné - 390 mm
hmotnost - 3240 gramů
kapacita zásobníku - 3 náboje
Zpracování dat...