ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Vidět i v noci

Myslivost 6/2008, str. 40  Mgr. Jan TETŘEV
Vidět i to, co je skryto tmou, je snem mnoha lidí. Moderní doba nám skýtá řadu jednoduchých řešení, neboť na řadu jevů si můžeme prostě posvítit. Otočením vypínače, baterkou nebo reflektory auta. Jenomže v mnoha případech se po rozsvícení situace rychle změní. Pachatel se dá na útěk, milenec vleze pod postel a fotografovaná či lovená zvěř se dá na útěk.

Pro fotografy, kameramany, přírodovědce nebo lovce prostě osvícení sledovaného objektu či jevu umělým světlem v mnoha případech nepřipadá v úvahu. Hledají se proto jiná řešení a jelikož moderní technika pokročila, dostávají se tato řešení i na náš trh.

Firma Cevox, s.r.o. Pardubice nám umožnila otestovat úplnou novinku v této kategorii výrobků, noctovizor PS22 CGT, který se výrazně odlišuje od toho, co náš trh v současnosti nabízí. Řada PS22 reprezentuje poslední vývoj v noctovizorové technice od americké firmy American Technologies Network Corporation (ATN) a její výhodou je především možnost změnit vaši denní pozorovací optiku v noctovizor doslova v několika sekundách. Tento přístroj o hmotnosti 640 g se montuje před přední čočku běžné pozorovací optiky, takže může využívat všech jejích výhod. Především výhody zvětšení a také montáže. Který noctovizor na českém trhu vám nabízí stejné zvětšení jako váš puškohled, dalekohled, fotoaparát nebo kamera? Jsem přesvědčen, že dosud žádný. Zvětšení běžných typů noctovizorů se pohybuje obvykle pouze do hodnoty 3,5x.
K nočnímu pozorování tak lze bleskově uzpůsobit řadu dalekohledů a podobně lze učinit s mnoha fotoaparáty a kamerami, pokud mají průměr objektivů mezi 25 až 58 mm. PS22 CGT lze samozřejmě namontovat také před puškohled. Uchycení lze provést přímo na puškohled pomocí objímky a jednoho jediného šroubu, který dotáhnete pouze rukou, bez potřeby jakéhokoliv nářadí. Přístroj nikterak nezmění nástřel zbraně, ani neovlivní vzdálenost okuláru od oka. Pouze poněkud změní těžiště zbraně. Jeho výhodou je, že i když by byl nasazen šikmo, respektive ne zcela v ose puškohledu, zaměřovač tím neovlivní a nezmění nástřel zbraně. Z uvedeného nám samozřejmě vyplývá, že majitel více zbraní či výměnných hlavní rozličných ráží, ocení variabilní použitelnost nástavce. Obecně se dá říci, že odpadá poměrně zásadní starost s montáží klasického provedení nočního vidění. Povětšinou se jedná o nestandardní typ snímatelné montáže, obvykle převyšující cenu 10 000 Kč, která navíc řeší připevnění zaměřovače pouze k jediné zbrani.
Za zmínku stojí zcela jistě i konstatování, že přístroj PS22 nemá vlastní záměrnou osnovu, takže se ve smyslu zákona nejedná o zaměřovací zařízení. Pokud jsme se dále zajímali o výklad znění zákona, upravující podmínky nákupu tzv. zakázaných doplňků ke zbraním, dostalo se nám odpovědi, že k nákupu tohoto zařízení tedy u nás není nutná výjimka Policie ČR.
Přístroj PS22 je vyráběn v generaci 2+ a 3, přičemž do Evropy se dováží pouze generace 2+CGTi (se zvýšeným počtem promítacích řádků), která na rozdíl od třetí generace, vyžaduje přísvit při použití na vzdálenost větší než 100 m. Výkon druhé generace je však pro běžné podmínky dostačující i vzhledem k cenám, neboť třetí generace je téměř dvakrát dražší než generace 2+. Pro použití na větší vzdálenosti nebo při nedostatečných světelných podmínkách je možné použít IR přísvit, který je součástí přístroje a lze jej jednoduše připevnit na lištu Weawer.
Technologickou zajímavostí je řešení zachování nástřelu zbraně po nasazení vlastního nástavce. Jelikož je podmínkou, aby pozorovaný obraz nebyl nástavcem vychýlen z osy dalekohledu, je v objektivu nástavce umístěna soustava parabolického zrcadla, která zajistí promítnutí obrazu do osy i v případě nedokonalého vystředění nástavce k ose dalekohledu. Vzhledem k tomu, že precize optického nastavení je pro správnou funkci zbraně zásadní, je každý kus ve výrobě individuálně testován a seřízen.
Další výhodou přístrojů této generace je rychlá clona, která zařízení ochrání před zničením v případě, že se náhle objeví protisvětlo. A to se v naší hustě osídlené krajině může objevit s vysokou pravděpodobností, takže výrazně chrání i naše peněženky. Přístroj má také automatickou kontrolu jasu a je odolný vůči vnějším fyzikálním vlivům. S baterii 3V CR123A lithium může být v provozu až 20 hodin. Životnost optoelektronického měniče je až 4000 hodin.
PS22 je jedním s nejkompaktnějších přístrojů své kategorie s hmotností 640 g. Je lehký a přitom poměrně robustní s délkou 139 mm a pozorovacím úhlem 13. Přední průměr čočky činí 80 mm. Výstupní pupila má 40 mm. Jako základní montáž se používá lišta Weawer.

Firma Cevox nám umožnila vyzkoušet noctovizor v praxi pro objektivní posouzení výkonu za tmy. Můžeme konstatovat, že ve zmiňovaném provedení generace 2+CGTi, vykazovalo zařízení velice uspokojivou kvalitu obrazu s využitím zbytkového měsíčního světla spolehlivě do vzálenosti 50 m a s použitím velice výkonného IR přísvitu špičkový obraz až do vzdálenosti nejméně 150 m.
Mgr. Jan TETŘEV

Redakční poznámka: I když nemáme v úmyslu zpochybňovat pasáž o zákonném povolení na používání tohoto zařízení, přece jen si neodpustíme poznámku o tom, že je to zařízení nové a do jisté míry neodpovídající mysliveckým tradicím a zvykům. Je na zodpovědnosti a morálce každého myslivce, jak bude takové zařízení v praxi používat. Nelze zpochybňovat kvalitu obrazu či jiné technické parametry, ale každý, kdo vyrazí v noci do honitby by si měl uvědomit, zda není lepší zvěři dopřát alespoň v noci klid, ctít noc jako jednu z mála časových period, kdy je zvěř relativně v klidu a pod menším tlakem civilizace. Naopak v místech přemnožení černé zvěře a tam, kde je třeba chránit zemědělské kultury před intenzívním poškozováním zvěří se jistě takové přístroje vhodně uplatní. Stejně tak by se dalo diskutovat o přínosu pro bezpečnost střelby a lepší rozlišení cíle. A o tom, jak by se taková zařízení dala využít k nezákonným lovům se už nechceme vyjadřovat vůbec, ruku na srdce, kdo si chce najít nezákonnou cestu, tomu stejně uveřejnění či neuveřejnění článku v takovém jednání nezabrání. Morálně pevní a myslivecké tradice a zvyky ctící myslivci si jistě udělají obrázek a názor sami, pokud by se snad někteří chtěli podělit o názor na takováto zařízení, adresu do redakce k poslání článku si jistě najdou.
Zpracování dat...