ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Zbraňový systém Finnclassic 512s

Myslivost 6/2008, str. 41  FD
Označení zbraňový systém si obvykle spojujeme s vojenskými zbraněmi. Ale pro Finnclassic je zcela výstižný. Konstrukce pochází z Finska a navazuje na starší zbraně z doby mezi válkami, ale ve své době to byla pravděpodobně první zbraň od počátku konstruovaná jako kompletní systém brokové kozlice, kulobrokové kozlice a kulové kozlice. O jeho kvalitě svědčí to, že i když byla výroba na několik let zastavena, zájem zákazníků si vynutil její obnovení. To se v dnešní době velmi rychlého technického pokroku stane málokteré zbrani.

Souprava se poprvé objevila na trhu někdy v osmdesátých letech minulého století pod značkou Tikka. Koncem století z katalogů zmizela a znovu se dostává na pulty prodejen v poslední letech s označením Finnclassic 512 S. Změnil se totiž výrobce, Finnclassic nabízí italská firma Marocchi. Důvodem k přerušení výroby údajně byly podmínky ve Finsku, které mělo tak náročný daňový systém, že cena zbraně dosáhla výše nepřijatelné pro většinu zájemců. Proto se původní výrobce dohodl s italskou firmou a výroba pokračuje za takových podmínek, že Finnclassic dnes patří do zbraní střední cenové skupiny.

Skupina zbraní Finnclassic jsou kozlice s lůžkovým závěrem. To je asi tak jediné, co mají společného s ostatními zbraněmi této skupiny. Na první pohled je nápadná nízká baskule a při otevření závěru zjistíte, že uvnitř nejsou žádné uzamykací klíny a čepy. Při stlačení kličky se totiž odsunuje vzad horní část baskule. Uzamykací plochy jsou po stranách horní hlavně na vystupujících lištách. Tato originální konstrukce umožnila celou zbraň zjednodušit, podstatně snížila počet ploch, které musejí být přesně dolícovány a dovoluje použití výkonných kulových ráží nejen v kulobrokové variantě, ale i v kulové kozlici.
Dlouho jsem tyto zbraně obdivoval jenom v katalozích a musím se přiznat, že patřily ke zbraním mých snů. Až letos jsem dostal nabídku k vyzkoušení celé sestavy od dovozce, firmy Detex. Na střelnici jsme se sešli nad třemi krabicemi, které obsahovaly brokovou kozlici v ráži 12, kulobrokovou kombinaci dvanáctky a .308 Winchester a opravdovou lahůdku, kulovou kozlici na náboje ráže 9,3x74 R.
Kulová varianta zbraně mne zajímala nejvíce a tak jsme s ní test začínali.

Střelnice umožňovala střelbu pouze na vzdálenost 50 m, ale chtěli jsme si přednostně vyzkoušet sestřelení hlavní a při střelbě bez zaměřovacího dalekohledu tato vzdálenost byla více než dostatečná. Při prvních výstřelech bylo znát, že náboj patří opravdu k výkonným. Zpětný ráz byl citelný a museli jsme si dát záležet na správném založení pažby do ramene. Stříleli jsme vždy dvě rány, jednu z dolní a jednu z horní hlavně. Pro zkušební střelbu dovozce poskytl náboje Sako se střelou Hammerhead 18,5 g. První zásahy přinesly zklamání. Rozdíl mezi polohou zásahů dolní a horní hlavně byl kolem deseti centimetrů a to se nám zdálo příliš. Při další střelbě se ale zásahy začaly přibližovat. Příčinou zřejmě byly zbytky konzervačního prostředku v hlavních (všechny zbraně byly úplně nové, přímo od výrobce) a také jsme získali trochu zkušenost se spouští. Finnclassic, na rozdíl od většiny jiných kulových kozlic, má volitelnou jednospoušť bez napínáčku (s možností objednat si mechanismus s dvojspouští), ale chod spouště je hladký a krátký, s přiměřeným odporem. A při naháňce určitě každý myslivec ocení možnost velmi rychle opakovat výstřel jenom druhým stisknutím spouště.
Další výhodou je stejný odpor spouště bez ohledu na to zda střílíte z horní nebo dolní hlavně. Určení pro naháňky a podobné způsoby lovu napovídá i další detail. Kulová kozlice je vybavena vyhazovači. Přebití po druhém výstřelu tedy může být opravdu bleskové.
Hledí na zvýšené základně má horní hranu ve tvaru širokého "V" se zářezem. Dá se stranově posunovat v lichoběžníkové drážce. Muška s hranolovým profilem je bílá a zdůrazněná červeným plastovým plátkem. Dá se seřizovat výškově. Mířidla vyhovují pro rychlé zamíření i přesně mířenou střelbu. Nad komorou horní hlavně je lišta pro montáž optiky.

Náboje z krabičky rychle ubývaly. Posledních šest ran můžete vidět na snímku. Zásahy se přiblížily na méně než pět centimetrů. Navíc má střelec možnost upravit výškový i stranový soustřel hlavní pomocí regulačních prvků mezi hlavněmi. Při rozdílu v poloze zásahů do 5 cm to znamená posun šroubů řádově v desetinách milimetru. Zbraň se tak dá přizpůsobit střelivu od různých výrobců.

Finnklassic v ráži 9,3x74 R je opravdová "medvědobijka". V našich podmínkách zajistí spolehlivý úlovek i té nejtěžší zvěře a určitě bude dostatečně účinná i při lovech v zahraničí.

Jako druhou jsme si vyzkoušeli kulobrokovou kozlici s brokovou hlavní v ráži 12 a kulovou .308 W. V tomto případě jsme si mohli ověřit funkci dvojspoušťového mechanismu, ale zákazník si podle svého přání může vybrat i provedení s jednou volitelnou spouští.
Také u této zbraně nás zajímal soustřel hlavní. Použili jsme 32gramové slugy GB (konstrukce podobná klasickým brenekům, ale s plastovou zátkou) a náboje .308 Winchester Sako Hammerhead se střelou 11,7 g.
Výsledky byly překvapující a můžeme říct, že od začátku vynikající. Jenom první výstřel jednotnou střelou poněkud ulétl, ale pak se celkem pravidelně podařilo dosáhnout rozdílu mezi zásahem kulí a jednotnou střelou výškově do dvou centimetrů a stranově do sedmi centimetrů. Vzhledem k tomu, že i u kulobroku má kulová hlaveň regulační šrouby pro stranové a výškové nastavení, dá se předpokládat, že nastavit soustřel opravdu "do jedné díry" pro konkrétní kombinaci nábojů nebude těžké. Napovídá tomu i dokumentární fotografie na které můžete vidět dvojstřel jednotnou střelou. To se povede jenom výjimečně.

Kulobrokové hlavně mají vytahovač. Tady jsme narazili na jediný problém, který by v pomyslném bodování vynesl Finnclassicu záporný bod. Drápek vytahovače, který zapadá do zápichu nábojnice, je poměrně tuhý a vyjmutí vystřelené nábojnice vyžaduje použití větší síly. Neměli jsme možnost porovnání s jiným kusem, takže nelze říct, zda je to konstrukční chyba, nebo jenom chyba konkrétní testované zbraně.
Kulobrok se choval příjemně při střelbě z obou hlavní. V tomto případě se mi zdála hmotnost zbraně a výkon střeliva v téměř ideální rovnováze. Spokojeni jsme byli i se spoušťovým mechanismem. Také je bez napínáčku, ale chod spouští je tak krátký a hladký, že si na napínáček ani nevzpomenete.
Pro kulobrok výrobce vybral nízkou hranolovou mušku na záměrné liště a sklopné hledí s rovnou horní plochou a lichoběžníkovým zářezem. Také tato kombinace vyhovuje pro hozenou ránu i přesnější zamíření. V dnešní době je již samozřejmostí lichoběžníková lišta pro násuvnou montáž optického zaměřovače.

Broková varianta měla 660 mm dlouhé hlavně s vnitřním výměnným zahrdlením. Standardní je ráže 12 s komorami 76 mm s možností střílet i náboji 12x70 mm, na přání se dodává i 12x89 mm (Super Magnum). Je to sympatická zbraň, s nejkratšími 660 milimetrovými hlavněmi bych ji hodnotil jako ideální brokovnici na hon do bažantnice. Při uchopení a v pohotovostním postoji necítíte převážení na hlavně nebo na pažbu a do ramene jde téměř sama. Zákazník si může vybrat i delší, 710 mm a 760 mm hlavně, určené pro lov vodní pernaté a pro sportovní střelbu. Muška ze "svítícího" plastu je v polovině délky záměrné lišty doplněna pomocnou mosaznou muškou, která ihned upozorní na chyby v zamíření. Pro střelce, kteří si oblíbili moderní mířidla, je na zadním konci záměrné lišty rybina pro montáž kolimátorového zaměřovače. Zajímavou nabídkou jsou 670 mm dlouhé brokové hlavně v odlehčeném provedení, které celkovou hmotnost brokové kozlice snižují na 2,95 kg. Pro zbraň s ocelovou baskulí je to velmi slušná hodnota.
Podle mého názoru je hmotnost standardního Finnclassicu 3,35 kg přiměřená ráži a, abych pravdu řekl, nijak bych netoužil po provedení na náboje 12x89 mm s přibližně stejnou hmotností. To by asi byla střelba silnější povahy s odolným ramenem.

Za zmínku ještě stojí řešení pažeb. Zákazník si může vybrat klasickou americkou pažbu, pažbu se zvýšeným hřbetem, bez lícnice i s lícnicí a pro sportovní střelbu pažbu se stavitelným hřbetem. Pažby bez lícnice jsou vhodné i pro leváky. Všechny pažby mají základní délku pro menší postavu a v soupravě se zbraní se dodávají čtyři plastové podložky pod botku, které mohou délku pažby zvětšit až o 20 mm. Další se případně mohou dokoupit. Jsou řešeny tak, že navazují na botku a i při jejich plném využití neruší vzhled zbraně. Celá sestava vypadá jako vyšší botka. Střelec tak může během několika minut přizpůsobit délku pažby svojí postavě a oblečení.

Povrchová úprava všech zbraní Finncalssic je zcela moderní. Můžete si vybrat základní černé brynýrované provedení, povrchovou úpravu tvrdým chromováním v lesklé, nebo saténové verzi jenom na baskuli, případně i chromované hlavně. Myslivci, kterým se nelíbí volné hlavně si do mezery mezi horní a dolní hlavní mohou nechat vložit blok ze speciálního plastu, který vzhledem a tvarem odpovídá spojovacím lištám.

Celkové hodnocení
Finnclassic je novinka jenom na našem trhu. Dlouhá historie jeho výroby dává záruku, že tento konstrukčně neobvyklý systém je opravdu ověřený a prověřený. Jeho variabilita umožňuje zákazníkům vybrat si základní variantu a postupně ji doplňoval dalšími hlavněmi podle své potřeby, nebo koupit soupravu a získat dvě až tři zbraně se shodným ovládáním a pažbou. Kvalita zpracování je opravdu na vysoké úrovni, jak mohou čtenáři sami vidět na detailních fotografiích. Dodatečné dolícování jsme našli jenom na těch plochách kde jsme ho čekali. Hlavňové svazky se vyrábějí s malým přesahem a upravují pro konkrétní baskuli. Dolícovací plochy jsou malé a dobře přístupné (uzamykací plochy po stranách horní hlavně, čela komor a hranol vymezující hloubku dosednutí svazku do lůžka). Chod spoušťových mechanismů i vyhazovačů byl hladký. Pojistka je automatická, po každém otevření závěru se zajišťuje. Pod pojistkou vystupují čepy výstražníků. Přepínač pořadí hlavní u jednospoušťového mechanismu je v jazýčku spouště a malé vyražené šipky jednoznačně napoví která hlaveň vystřelí první. Přepínač se dá dobře ovládat ukazovákem a palcem střílející ruky. Univerzálnosti bylo dosaženo originální konstrukcí a žádná varianta nepůsobí jako dodatečně přidaná. Také hmotnosti jsou na velmi slušné úrovni: broková kozlice 2,95 až 3,35 kg, kulobrok podle ráže kolem 3,5 kg a kulová kozlice 3,75 kg. Broková ráž je standardně dvanáctka, v kulových rážích je výběr od .222 Remington po testovanou 9,3x74 R.
K záporným dojmům můžeme přičíst jenom těžší vytahování vystřelené nábojnice u kulobroku (týká se jenom nábojů bez vystupujícího okraje) a poněkud tvrdší botku.

Celkově je možno Finnclassic doporučit jako velmi dobrou zbraň pro každou loveckou příležitost za přijatelnou cenu. Sportovní provedení nemá takovou popularitu jako jiné značky, ale vzhledem k odolnosti závěru a ceně by to také mohla být dobrá volba.

Zpracování dat...