Časopis Myslivost

Malorážky a kulovnice pro leváky

Myslivost 7/2008, str. 40  Text Pavel KLOZÍK,
Většina současných loveckých zbraní klasické koncepce byla a stále je konstruovaná pro pohodlné ovládání střelci s pravou dominantní rukou. Podle dosažitelných zpráv, žije na světě 5 - 20 % lidí s levou dominantní rukou. Další skupinu tvoří lidé s levým řídicím okem, kteří, pokud se nenaučí mířit pravým okem, jsou nuceni naučit se ovládat lovecké zbraně levou rukou. Česká zbrojovka Uherský Brod postupně doplňuje sortiment loveckých zbraní také o modely přizpůsobené pro střelce leváky, ovládající hlavní prvky zbraně levou rukou. V současnosti zahrnuje sortiment „levorukých“ loveckých zbraní, které se v české zbrojovce označují písmeny LH, malorážky CZ 452 -2E ZKM a lehké kulovnice řady CZ 527.


Konstrukční změny
Neznalým lidem mohou připadat konstrukční změny na první pohled jednoduché. Protože Česká zbrojovka Uherský Brod vyrábí malorážky a kulovnice s válcovým otočným odsuvným závěrem, někoho možná napadne, že stačí přestavět kliku závěru na levou stranu a vše je vyřešeno. Věc však zdaleka není tak jednoduchá a přemístění kliky závěru není jedinou operací. Na opačnou stranu musí konstruktéři přemístit vytahovač, vyhazovač, pojistku a v případě kulovnic také hmatník, umožňující vytažení závěru po údržbu zbraně. Překonstruovat se musí pouzdro závěru, v němž je závěr a součásti spoušťového mechanismu. Změny se musí dotknout také pažby, která musí mít pro leváka odpovídající tvar. Pokud je pažba vybavena lícnicí, musí se lícnice vyrábět na pravé straně.
Když se nad celým problémem trochu zamyslíme, musíme uznat, že problém výroby malorážek a kulovnic pro leváky zdaleka není jednoduchý. Tyto zbraně jsou sice konstrukčně shodné se zbraněmi po střelce s pravou dominantní rukou, kterých je více. Z hlediska konstrukce a výroby představují levoruké zbraně samostatné modely, vyžadující výrobu prototypů, přezkoušení všech jejich funkcí a následnou přípravu technologie výroby, zahrnující výrobu nových nástrojů a přeprogramování obráběcích center, výrobu nových lisovacích matric a forem pro výrobu odlitků. Pro výrobce, který chce mít v nabídce zbraně pro leváky, představuje souběžná výroba zbraní pro pravo a levoruké střelce nemalé výrobní a finanční zatížení. V úvodu sice uvádím, pravděpodobné procentuální zastoupení lidí s levou dominantní rukou a levým řídicím okem. To však neznamená, že všichni tito lidé jsou rovněž myslivci, lovci a střelci, představující potenciální zákazníky.

Malorážky
Když se zamyslíme nad zbraněmi vyráběnými v současné době České zbrojovce Uherský Brod, stěží budeme hledat zbraň, která by nezískala světovou proslulost, nějakým způsobem se nestala žijící legendou nebo v některých směrech měřítkem, pro porovnávání konkurenčních zbraní. Malorážky nejsou v tomto směru výjimkou. Jak jsme psali již dříve, představují konstrukčně vyšlechtěné zbraně, které se mohou směle postavit konkurenci. Jisté je jedno. Srdce technika je nadšeno při pohledu nad technickým řešením a srdce střelce pak nad vlastnostmi zbraně.
Připomeňme si alespoň stěžejní část konstrukce uherskobrodských malorážek, které někteří zahraniční publicisté, ne zcela správně označují za odvozeninu systému Mauser. Za prvé, při pohybu klikou se čelo závěru neotáčí, ale vykonává pouze suvný pohyb. Za druhé, k vysoké spolehlivosti přispívá konstrukce vytahovače s přidržovačem uchycených plochou pružinou ve tvaru písmene "C", která obepíná přední část závěru. Vytahovač i přidržovač jsou uloženy v otvorech těla závěru bez použití čepů. Provedení je velmi pevné a zároveň zajišťuje snadnou vyměnitelnost poškozených součástí.
Nemalou výhodou malorážek se značkou CZ, je uzamčení závěru, realizované dvěma masivními ozuby umístěnými na otočné objímce, navlečené na zadní část těla závěru. Vybrání pro ozuby je v zadní části pouzdra závěru. Uzamčení malorážek vyráběných v České zbrojovce Uherský Brod je velmi kvalitní a pevné.
Systém umožňuje bezproblémovou výrobu nejen klasických malorážek na náboje .22 LR, ale také malorážek na podstatně výkonnější náboje .22 WMR nebo .17 HMR. Nakonec zmiňme vysokou úroveň konstrukce jednoduché, ale naprosto spolehlivé pojistky, která v zajištěné poloze přímo blokuje úderník.
K pasivní bezpečnosti přispívá konstrukce spoušťového mechanismu. Spoušťová páka a záchyt úderníku tvoří trojúhelníkovou sestavu a při nestisknuté spoušti jsou vzájemně vzepřeny. Při pádu zbraně nemůže dojít k pohybu součásti jejich setrvačností a k náhodnému výstřelu.
V současné době vyrábí Česká zbrojovka Uherský Brod pro leváky přizpůsobené malorážky CZ 452-2E ZKM LH Lux a CZ 452-2E LH American. První představuje klasickou malorážku, tvarem odpovídající našim mysliveckým tradicím, s pažbou vyrobenou z kvalitního ořechového dřeva, za studena kovanou hlavní dlouhou 630 mm, mechanickými mířidly a drážkami na hřbetu závěru pro namontování optického zaměřovače. Varianta American má mohutnější předpažbí, pažbu s přímějším hřbetem a především kratší hlaveň dlouhou 572 mm. American nemá mechanická mířidla a je k němu nutné přikoupit montáž a optický zaměřovač. Obě malorážky se dodávají se standardním zásobníkem s kapacitou pět nábojů.

Lehké kulovnice CZ 527
V oblasti kulovnic se v České zbrojovce Uherský Brod dočkaly jako první přepracování pro levoruké střelce, velmi žádané a rovněž celosvětově oblíbené lehké kulovnice CZ 527, které jsou často nazývány malými Mausery. Rovněž zde si připomeňme jejich technické řešení. Na jejich konstrukci se podíleli Ing. Václav Polanský, Bohumil Brožek a Martin Kouba, kteří připravili moderní nadčasovou lehkou loveckou pušku dovolující použití celé řady nábojů se středovým zápalem. Původně se počítalo především s variantou na oblíbený náboj ráže .223 Remington. Čas, velký zájem uživatelů a rostoucí nabídka ráží ukázaly, že uherskobrodští vsadili na správnou kartu. Investice věnovaná rekonstrukci a důraz na kvalitu výroby nevyzněly na prázdno a lehké kulovnice řady CZ 527 stále patří ve druhé polovině prvního desetiletí jedenadvacátého století k vyhledávaným zbraním střelců a lovců všech kontinentů.
CZ 527 je lehká opakovací kulovnice s válcovým otočným odsuvným závěrem, vycházejícím z konstrukce osvědčeného Mauseru 1898. Úpravy vedly ke zjednodušení konstrukce, zachovaly klady původního Mauseru 1898 a odstranily jeho nevýhody. Pouzdro závěru je ocelové a závěr má na čele dvojici mohutných uzamykacích ozubů, které se uzamykají do odpovídajících vybrání v čele pouzdra závěru za nábojovou komorou. Na těle závěru je osvědčený mohutný vytahovač z jednoho kusu pružné oceli.
Ovládací klika závěru, je jako samostatná součást vsazena do příčného výřezu v zadní části těla závěru. Výstupky kliky nahrazují původní matici závěru a plní úkol opěry úderníkové pružiny. Nová dvoupolohová nehlučná pojistka je na boku pouzdra závěru v dobrém dosahu prstu a nepřekáží nízko namontovanému optickému zaměřovači.
Do čela pouzdra závěru je našroubovaná za studena kovaná hlaveň zaručující dlouhou životnost a vysokou přesnost. Spoušťový mechanismus všech kulovnic je vybaven spouští dovolující nastavení odporu, délky chodu a propadu a francouzským napínáčkem s regulovatelným odporem.
Do nedávné doby měly všechny modely 527 vyjímatelný zásobník na pět nábojů, který přesahoval obrys předpažbí, současné modely CZ 527 M1 mají zkrácený zásobník na tři náboje po celé délce chráněný zásobníkovou šachtou.
CZ 527 Lux LH, je lehká polopažbená kulovnice s hlavní dlouhou 600 mm, vyráběná v klasickém evropském loveckém stylu. Vyrábí se v rážích .22 Hornet, .222 Remington a .223 Remington. Má pažbu s lícnicí a výraznou rukojeť přecházející v předpažbí vyrobeno z kvalitního tureckého ořechu; zdrsněné plochy s kosočtvercovým vzorem jsou rozděleny na několik polí. Na hlavni jsou otevřená mířidla. Kulovnice CZ 527 Lux je dlouhá 1077 mm a bez nábojů váží 2800 gramů.
CZ 527 LH American, nezapře zbraň určenou pro velmi přesnou střelbu s použitím optického zaměřovače. Důkazem je těžká silnostěnné hlaveň. Jestliže je Lux klasickou zbraní evropskou, pak American splňuje požadavky především severoameických střelců a lovců. Má hladkou hlaveň dlouhou 555 mm, se speciálním vybráním na ústí, používaným u terčových zbraní. Zásobník pojme tři nebo pět nábojů. American se vyrábí se v rážích .22 Hornet, .222 Remington a .223 Remington a .17 Remington. Model American je dlouhý 1025 mm, bez nábojů váží 2700 g.

Praktická zkouška
Během přípravy článku o levorukých loveckých zbraních, mi vedení České zbrojovky Uherský Brod umožnilo prakticky vyzkoušet levoruké malorážky i lehké kulovnice. Ačkoli jsem pravák, považuji za samozřejmé umět ovládat zbraně a střílet také levou rukou (je to můj názor a nikoho nenutím, aby se mnou souhlasil). Střelba z levorukých zbraní mi nečiní žádné problémy, takže jsem si mohl naplno vychutnat vlastnosti obou popisovaných malorážek a lehkých kulovnic. Aniž bych chtěl nebo musel dělat výrobci reklamu, rád potvrzuji vynikající kvalitu představených zbraní. Přepracování pro ovládání levou rukou nemá žádný záporný vliv na kvalitu zbraní ani seskupení zásahů. Střílel jsem na 50 a 100 metrů vsedě, se zbraní položenou na stabilní základně, abych vyloučil vliv vlastní chyby, dále vsedě s lokty opřenými o podložku a nakonec vstoje. Vstoje jsem prověřil také vlastnosti zbraní při velmi rychlé opakované střelbě. Ve všech případech jsem byl vlastnostmi levorukých uherskobrodských malorážek a lehkých kulovnic nadšen. Ovládání je jisté, přirozené, intuitivní, mechanismus pracuje hladce, pažby mají skvělou ergonomii a seskupení zásahů limituje především umění střelce a kvalita použitých nábojů. S levorukými malorážkami i lehkými kulovnicemi z Uherského Brodu lze dosahovat vynikajících seskupení zásahů. Během praktické zkoušky jsem ze všech čtyř zbraní vypálil bezmála čtyři sta nábojů, přičemž jsem nezaznamenal ani jednu závadu.

Celkové hodnocení
Každá solidní zbrojovka, která si chce udržet mezi zákazníky vysoký kredit, v současné době vyrábí zbraně pro levoruké střelce. Česká zbrojovka Uherský Brod není v tomto směru výjimkou a její konstruktéři se svého úkolu zhostili s profesionalitou sobě vlastní. Stejně lze hovořit o tradičně vysoké úrovni finálních sériových zbraní. Malorážky a lehké kulovnice s přívlastkem LH jsou vysoce kvalitní, přesné a spolehlivé zbraně, s robustní konstrukcí zaručující dlouhou životnost.
Na závěr ještě dodejme. Myslivci a lovci - leváci, kteří v zahraničí využívají možnost dostřelu zvěře krátkou zbraní (u nás není zákony povoleno!), si mohou v sortimentu České zbrojovky vybrat některou variantu celosvětově populární pistole CZ 75. Všechny vyráběné pětasedmdesátky mají záchyt zásobníku přestavitelný pro ovládání palcem levé ruky, některé varianty mají oboustrannou pojistku a verze CZ 85 se dodává rovněž s oboustranným záchytem závěru.
Text Pavel KLOZÍK,
snímky autor a archív CZUB


Zpracování dat...