Časopis Myslivost

Mistrem republiky ve vábení jelenů je Luboš Doležal

Myslivost 7/2008, str. 65  Jiří Kasina
V sobotu 24.5. proběhlo na venkovním podiu v Lysé nad Labem v rámci výstavy Natura Viva 2008 již X. Mistrovství republiky ve vábení jelenů. Jubilejní ročník mistrovství byl ozdoben rekordní účastí 22 vábičů, přičemž se ještě několik dalších neodhodlalo a na poslední chvíli ztratili odvahu soutěžit.
Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhla soutěž premiérově, a to z toho důvodu, že pro konání Mistrovství Evropy ve vábení jelenů poslední červnovou sobotu byla soutěž přesunuta z Ohrady. Zajímavé ukázky viděla tedy zase jiná korona diváků, než jezdí na Ohradu, soutěž jistě přispěla k atraktivnosti sobotních doprovodných programů a byla výtečnou propagací jelenářských dovedností.
Rozhodovala jak je zvykem anonymně pětičlenná porota ve složení Ing. Jan Kupka, Oldřich Novobilský, Václav Svoboda, Ing. Roman Vohradský (zástupce VLS), a Ing. Jan Mejsnar (zástupce LČR).
Soutěžilo se dvoukolově, v prvním kole všichni předvedli hlas mladého, středně starého nebo starého hledajícího jelena, jako druhou ukázku prvního kola hlas jelena stojícího u laní. Nejlepších jedenáct (neboť na 10. a 11. místě byla shoda bodů) postoupilo do druhého kola, kde předvedli nejprve výzvu mladšího jelena na staršího a poté vítězný ryk. Jelikož ve dvou případech byl shodný počet bodů, rozhodoval dodatkový rozstřel - odpočinkové mrmlání.
Vítězem se stal Luboš Doležal, překvapivé je však pořadí na dalších místech, jak druhý Jan Brtník, tak třetí Jan Čepek se zúčastnili republikového jelenářského klání poprvé a hned obsadili medailové pozice! A je vůbec potěšitelné, že se objevilo dohromady pět nových tváří, všichni absolventi jarního jelenářského kurzu na Ohradě - snad důkaz toho, že takový kurz nese svoje ovoce. Přesto se ale ptám, kam se vytratili starší zkušení, dříve soutěžící jelenáři? Že by tak snadno ztratili odvahu před dravým mládím? Škoda, konfrontace léty zkoušené erudice a nadšené nové krve by jen prospěla k atraktivitě soutěže. Ano, vím, soutěž je něco jiného než podmínky při lovu v přírodě, ale přece jen doufám, že se příští rok objeví jak nové, tak i staronové tváře.
Ceny předávala herečka Klára Jandová, host dne, mladá dáma, které dělala společnost jezevčice Eliška a kterou nedlouho po Lysé čekaly zkoušky z myslivosti. Cenou pro vítěze byla kromě tradičního atributu - tesáku z dílny Oldřicha Duška, také jednoranná kulovnice Krieghoff Hubertus r. .30-06 Sprg. (věnovala firma Arms CZ Humpolec) a odstřel muflona II. věkové třídy v oboře Vřísek (věnovaly LČR, s.p.). Druhý v pořadí pak získal obraz jelena od akad. mal. Václava Nasvětila a odstřel srnce III. věk. třídy v honitbě Březina u VLS Plumlov (věnovaly VLS, s.p.). I další v pořadí dostali hodnotné ceny v podobě dalekohledů, fotoaparátů, hodinek a dalších cen.
Všichni tři nejlepší jelenáři budou Českou republiku reprezentovat na příštím mistrovství Evropy, které se s největší pravděpodobností bude konat v lednu 2009 v německém Dortmundu.

Přiložené dokumenty

Zpracování dat...