Časopis Myslivost

Nová reprezentační prodejna České zbrojovky Uherský Brod

Myslivost 7/2008, str. 29  Pavel Klozík
Popularita zbraní vyráběných v České zbrojovce v Uherském Brodě roste u nás i ve světě. Lovecké zbraně úspěšně používají myslivci, lovci a profesionální lovečtí průvodci na všech světadílech. Zdobené kulovnice vlastní šejkové a nejvyšší představitelé mnoha států.

Pistole v rukou členů střeleckého družstva CZ UB a dalších smluvních střelců střílejících IPSC střelbu získávají jeden vavřín za druhým. Úspěchy sklízí střelecké družstvo ČMMJ, vyzbrojené lehkými kulovnicemi CZ 527 a také střelci na dlouhé vzdálenosti, používající kulovnice CZ 750. Další tisíce pistolí denně slouží v ozbrojených složkách řady států. Ve skrytých pouzdrech je nosí policisté vyšetřující nejtěžší zločiny, osobní strážci i běžní občané, kteří jsou odhodlaní odrazit případný útok nebo pokus o násilí. Česká zbrojovka Uherský Brod jednoznačně patří mezi nejlepší světové zbrojovky. S ohledem na celosvětově vysoké renomé, donedávna Česká zbrojovka Uherský Brod neměla důstojnou reprezentační prodejnu. Vše se změnilo dopoledne 29. června 2008, kdy generální ředitel Ing. Lubomír Kovařík MBA, za přítomnosti řady významných hostů a obchodních partnerů, slavnostně přestřihl pásku v nové pražské prodejně, která od 2. června 2008 slouží všem zákazníkům
.

Ohlédnutí
Prodejna České zbrojovky Uherský Brod v Praze se v průběhu posledního desetiletí stěhovala již podruhé. Podle vizáže nové prodejny lze usuzovat, že tentokrát byla změna více než šťastná a definitivní. Než si, milí čtenáři, novou prodejnu projdeme v doprovodu vedoucí Martiny Fialové, ohlédněme se zpátky do historie.
Mnozí starší pravidelní zákazníci České zbrojovky Uherský Brod, jistě vzpomenou původní prodejnu na Národní třídě, nedaleko obchodního domu Tesco - za času minulých zvaného Máj. Prodejna České zbrojovky tehdy sídlila v místě bývalého obchodu Lověna. Koncem 90. let se začal dům na Národní třídě rekonstruovat a prodejna České zbrojovky byla v lednu roku 2000 přemístěna do Opletalovy ulice č. 6. Jak se posléze ukázalo, ani zde neměla být věčně. Vedení České zbrojovky už tehdy patrně zvažovalo možnost vytvoření nové, reprezentační prodejny. Jenže, roky jdou dál, jak se zpívá a přiznejme si, čas tentokrát zahrál na správnou strunu. Česká zbrojovka od roku 2000 během let ustála řadu mediálních útoků a značně se rozrostla. V roce 2004 koupila její dceřinná společnost CZ USA americkou zbrojovku Dan Wesson a ve druhé polovině prvního desetiletí 21. století si po jejím druhém boku vyšlápla na cestu mezi myslivce a lovce nově vzniklá společnost Brno Rifles. Konstruktéři České zbrojovky mezitím připravili další skvělé dlouhé i krátké zbraně, které byly posléze uvedeny na trh, aby posléze získaly skvělé hodnocení zahraničních odborných časopisů a střelecké družstvo nebo spíše střelecká družstva střílející se zbraněmi vyrobenými v Uherském Brodě se mají čile k světu.

Vznik nové prodejny
Je otázkou a věcí prestiže, aby firma světového jména, kterým Česká zbrojovka Uherský Brod beze sporu je, měla ve velkém a známém městě, věhlasné stověžaté Praze, také svůj důstojný stánek. Prodejna v Opletalově ulici č. 6., byla od počátku chápána jako dočasné řešení. Prostory zcela nevyhovovaly danému záměru a Česká zbrojovka zde byla v pronájmu. O vzniku nové reprezentační prodejny jsem hovořil s její vedoucí, Martinou Fialovou, kterou vedení České zbrojovky pověřilo, aby se nelehkého úkolu ujala. Volba padla do správných rukou.

Kdy jste začali budovat novou prodejnu?
"Vše začalo v průběhu let 2004 - 2006, kdy jsme začali v Praze hledat vhodné místo pro novou prodejnu. Zároveň jsme si museli ujasnit, jak by měla nová reprezentační prodejna vypadat. Hledali jsme a tehdy nám jako poklad spadl do klína prostor v domě Opletalově ulici č. 37, který koupila společnost Eximat, většinový vlastník České zbrojovky Uherský Brod. Majitelé se rozhodli dům zrekonstruovat a při té příležitosti uvolnili jeho část pro novou reprezentační prodejnu. Tehdy vstoupil do hry René Ondra, majitel Engraving Art Studia České zbrojovky Uherský Brod, který nás seznámil s Ing. architektem Ctiradem Musiolem. S ním a s Ing. Petrem Mikuláškem, vedoucím o obchodního oddělení po Českou a Slovenskou republiku jsme v září roku 2006 vyjeli do zahraničí, abychom si prohlédli velké prodejny zahraničních firem. Potřebovali jsme inspiraci a také jsme nechtěli vymýšlet již vymyšlené. Shlédli jsme prodejny ve Brescii, Miláně, Würzburgu, Mnichově a několika dalších velkých městech."

Co následovalo?
"Po návratu jsme si ujasnili co se nám líbí a prostudovali normy související s obchodem se zbraněmi. Na základě těchto poznatků vytvořil Ing. arch. Musiol návrhy, které posléze rozpracoval do konečné podoby. Návrhy se dále zabývalo vedení České zbrojovky a po jejich schválení jsme začali připravovat prostory v Opletalově ulici č. 37. Zároveň jsme vypsali konkurz a začali hledat dodavatele vnitřního vybavení."

Jaká jste si stanovili základní kriteria?
"Vedení České zbrojovky uvolnilo pro novou prodejnu značnou finanční částku, za kterou právem očekávalo kvalitní práci. Při výběru firem, jenž dodaly nábytek, jsme žádali reference, které jsme si ověřovali v provozovnách, kde nábytek z vybraného materiálu používají již několik let. Měli jsme v úmyslu pořídit komfortní vnitřní vybavení, které vydrží řadu let v celodenním provozu. Našim požadavkům nevíce vyhovělo stolařství Milan Šindler z Kopřivnice a stolař Tomáš Sidopulos z Krnova. Cílem bylo vytvořit prodejnu zbraní a doplňků, které odpovídají kvalitě a pověsti našich zbraní, v níž by se dobře cítili všichni naši zákazníci, ale také příjemné prostředí pro naše zaměstnance. "

Vynikající dostupnost
Na tomto místě si dovolím přerušit tok vět a myšlenek paní Fialové. Novou reprezentační prodejnu České zbrojovky Uherský Brod najdete naproti budově pražského Hlavního nádraží, která v současnosti prochází rozsáhlou rekonstrukcí a mění se na obchodní zónu. V této souvislosti lze očekávat také úpravy ne příliš vzhledného parku, jenž si nevydobyl právě nejlepší pověst. Proč o tom hovořím. Centrum hlavního města Prahy se rozšiřuje a nová reprezentační prodejna České zbrojovky v Opletalově ulici č. 37 je paradoxně zákazníkům více na očích a lépe dostupná, než původní prodejna v Opletalově ulici č. 6. Kromě blízkosti hlavního vlakového nádraží, v jehož budově je stanice metra, nelze opomenout lepší dopravní dostupnost osobními automobily zákazníků. Parkoviště je přímo v Opletalově ulici, blízko nové prodejny, další velké parkoviště je nad halou Hlavního nádraží.

Prodejna citem tvořená
Ale nyní již pojďme do nové prodejny. Vstupní prostor a celá prodejna jsou bezbariérové, takže zde mohou bez problémů přijít také tělesně postižení zákazníci. Na průčelí první místnosti je logo České zbrojovky Uherský Brod. Najdeme zde oděvy a obuv pro myslivce, ale také trička, čepice a propagační předměty České zbrojovky. Ve vitrínách jsou doplňky vhodné pro lov a střelbu, a celá řada nezbytných nožů. Pro vyzkoušení a výběr vhodných oděvů jsou zákazníkům k dispozici dvě prostorné kabinky.
Jdeme dále a ocitáme se ve větší, stupňovité místnosti, po jejichž levé straně jsou dřevěné pulty, prosklené vitríny a stojany se sériovými krátkými a dlouhými zbraněmi České zbrojovky Uherský Brod, zbraněmi sesterské společnosti Brno Rifles a zbrojovky Dan Wesson, kterou vlastní dceřiná společnost CZ USA. Své místo zde mají také rytinou a drahými kovy zdobené zbraně, jenž vytváří na základě četných objednávek Engraving Art Studio. Jeho majitel, mistr rytec a designer René Ondra zde pro dokreslení atmosféry zapůjčil některé své rytecké nástroje. Na pravé straně místnosti, prosvětlené velkými okny, jsou vitríny s optickými zaměřovači a dalekohledy řady známých výrobců, z nichž jmenujme alespoň přerovskou Meoptu, Swarovski, Kahles a další.
Při tvorbě nové reprezentační prodejny, rozkládající se na 350 m2 včetně zázemí, přičemž 200 m2 je vyhrazeno samotným prodejním prostorům, byl brán v úvahu také současný moderní způsob prodeje zbraní. Dnes se již neodehrává pouze u pultů. Mnozí zákazníci si přijdou nabízené zbraně prohlédnout a před i při koupi chtějí svou volbu s prodávajícími prodiskutovat. Pro klid a pohodu výběru jsou zde k dispozici příjemné sedačky, v jejichž pohodlí může zákazník s prodavačem probrat vše potřebné. Celá prodejna je příjemně a kvalitně prosvětlená a dýchá pohodou, k níž nemalou měrou přispívá vkusně a s citem volené dřevěné obložení, tvořené dubovým dřevem kombinovaným s kořenicí amerického ořechu a teplé barvy zdí.

Přišel čas opět vrátit slovo vedoucí prodejny. Paní Fialová, jakým způsobem vybíráte oděvy a doplňky do nové prodejny?
"Našim cílem bylo vytvořit prodejnu, v níž si zákazníci vyberou nejen zbraně, ale prodejnu, kde podle přání vybavíme zákazníka vším potřebným pro lov nebo střelbu. To znamená od obuvi po pokrývky hlavy. Pokud k nám přijde začínající nebo zkušený myslivec, může od nás odejít nejen s vhodnou zbraní, ale také vybaven vším potřebným. Na základě dosavadních zkušeností pečlivě vybíráme vhodné oděvy a doplňky, ale také náboje, které žádají naši zákazníci a které odpovídají kvalitě celosvětově výborné pověsti zbraní vyráběných v České zbrojovce. Vhodné zbraně, oděvy a doplňky si u nás vybere myslivec, dnes a denně se pohybující v honitbách, lovec vyjíždějící do zahraničí, stejně jako lovec nebo myslivec, žádající zbraně a doplňky vyšší cenové kategorie."

Jsou zákazníci nebo skupiny našich i zahraničních zákazníků, kteří si chtějí vybrat drahou zbraň a v ústraní o své volbě pohovořit, jedná-li se o individuálně upravované zbraně za statisícové částky. Jste na takové zákazníky připraveni?
"Pro vážné zájemce a VIP klienty, o nichž hovoříte, máme v prvním patře salónek, v němž jsme schopni, po předchozí domluvě, poskytnout veškeré naše služby."

Budete nabídku sortimentu ještě rozšiřovat?
"Veškeré produkty, které zde máme, především doplňky, budeme přizpůsobovat sezóně a ročním obdobím. Zásadní zásahy do interiéru již dělat nebudeme. Design a konečnou podobu prodejny jsme vytvářeli tak, aby měla nadčasový charakter."

Ambiciózní žena v čele reprezentační prodejny
Martina Fialová věnovala vzniku nové prodejny v posledních dvou letech podstatnou část svého života. Na závěr jsem ji požádal, aby se našim čtenářům představila a položil ji několik osobnějších otázek.

Kdy jste nastoupila do České zbrojovky Uherský Brod a můžete prozradit, jaké zaměstnání jste vykonávala dříve?
"Vystudovala jsem střední školu zaměřenou na humanitní obory. Protože mám vztah k výtvarné tvorbě, barvám designu, tvorbě oděvů a estetičnosti, začínala jsem jako prodavačka oděvů. Posléze jsem založila vlastní firmu zabývající se šitím oděvů. Jsem tvůrčí člověk. Když se má firma rozjela, začala jsem pracovat pro další firmy."

Zařadil jsem si vás do kategorie ambiciózních lidí. Předpokládám, že jste při své další práci nehrála druhé housle.
"Ráda organizuji a vedu lidi. Zůstala jsem věrná svému oboru, oděvům a pro různé firmy jsem postavila šest prodejen, a vytvořila fungující týmy jejich zaměstnanců. Všechny dodnes existují. Na místo vedoucí pražské prodejny České zbrojovky Uherský Brod jsem nastoupila v lednu roku 2003, na základě doporučení personální agentury a vítězství ve vypsaném konkurzu."

Měla jste do té doby nějaké zkušenosti se zbraněmi?
"Příležitostně jsem sice střílela z pistole, ale žádné větší povědomí nebo znalosti o zbraních jsem neměla. Česká zbrojovka hledala především manažera schopného vést prodejnu a lidi. Samozřejmě, že jsem se po nastoupení snažila doplnit a stále získávám znalosti o zbraních, seznámila jsem se s výrobky CZUB, abych byla našim zákazníkům důstojným partnerem."

Měla jste možnost uplatnit dosavadní zkušenosti s tvorbou oděvů v České zbrojovce?
"Navrhla jsem a nechala ušít jednotnou ústroj pro personál prodejny. Tvorba oděvů pro mně stále představuje jeden z mnoha způsobů relaxace a oddechu. Neumím odpočívat nečinností. Když si chci odechnout, s chutí si sednu ke stolu, kreslím a šiji."

Máte vztah k přírodě a myslivosti?
"Pobyt a pohyb v příroda pro mě vždy znamená klid a možnost oddechu v mně blízkém prostředí. Pravděpodobně jsem podědila nějaké geny po dědečkovi, který byl velký myslivec. Myslivce stále máme v rodině. Když jsem začala pracovat v České zbrojovce, jako by se ve mně dědečkovy geny probudily a myslivost mně začala více přitahovat. Rovněž jsem cítila nutnost poznat prostředí a podmínky kde probíhá lov, abych mohla zákazníkům co nejlépe poradit. Prošla jsem mysliveckým kurzem a v roce 2004 jsem složila myslivecké zkoušky a získala lovecký lístek."

Chodíte na lov a účastníte se honů?
"Podle času a příležitosti ráda jdu na hon, na šoulání a individuální lovy mám bohužel málo času. Když už si nějaký vyšetřím, ráda se účastním naháněk nebo se posadím na posed a vyhlížím zvěř. Myslivost pro mně představuje především lásku a péči o lesy a zvěř. Střelba a lov je to poslední."

Jakými zbraněmi lovíte, případně jaké zbraně používáte?
"Získala jsem jednu z posledních brokových kozlic CZ 584 ráže 12/70. Mezi kulovnicemi jsem si vybrala lehkou kulovnici CZ 527 Carbine ráže 7,62x39. Jedná se o lehkou kulovnici, jejíž celkové parametry, rozměry, hmotnost a výkon náboje odpovídají mým tělesným dispozicím. Z krátkých zbraní mně nejvíce zaujala CZ 75 D Compact ráže 9 Luger s lehkým duralovým rámem. Všechny uvedené zbraně mi po všech stránkách vyhovují a jsem s nimi naprosto spokojená. Když mám čas, ráda si jdu zastřílet na střelnici."

Co byste ráda uvedla na závěr?
"Vážím si důvěry vedení České zbrojovky, které mi svěřilo řízení tehdejší a vytvoření nové reprezentační prodejny. Velmi oceňuji skupinu svých spolupracovníků, zaměstnanců prodejny. Vážím si jejich znalostí v oboru a celkový profesionální přístup. Bez jejich spolupráce bych své úkoly stěží zvládla. Ráda bych pozvala všechny myslivce, lovce a střelce k návštěvě naší nové prodejny. Věřím, že se zde budou dobře cítit a rádi se k nám brzy vrátí."

Děkuji za čas a pěkná slova. Věty Martiny Fialové mohu pouze potvrdit. Nová prodejna České zbrojovky v Praze zcela odpovídá probíhající změně prezentace České zbrojovky Uherský Brod. Patří k nejkrásnějším obchodům se zbraněmi nejen v Evropě, ale také ve světě. Česká zbrojovka Uherský brod získala v Praze důstojné zázemí, hodné pověsti svých zbraní, v němž může přijmout každého zákazníka.
Text a snímky Pavel KLOZÍK

Zpracování dat...